Header-inner
همه چیز درباره بزرگ ترین سازه خشتی جهان ارگ بم 

همه چیز درباره بزرگ ترین سازه خشتی جهان ارگ بم 

224 27-مرداد-1399
همه چیز درباره بزرگ ترین سازه خشتی جهان ارگ بم 
همه چیز درباره بزرگ ترین سازه خشتی جهان ارگ بم 

ارگ بم بزرگترین سازه خشتی در جهان است که محل آن در نزدیکی شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد. ارگ بم، یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی ایران زمین است که قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال دارد.
ارگ بم بعنوان یک مرکز بسیار مهم در مسیر جاده ابریشم واقع شده است و در پنجمین سده قبل از میلاد مسیح احداث شده است. مردم بم تا حدود ۲۰۰ سال قبل در ارگ زندگی می کردند.

در این بخش از وب سایت ارشیا گشت همراه باشید ما در این بخش ارگ بم  بزرگترین سازه خشتی در جهان را به شما معرفی میکنیم

همه چیز درباره ارگ بم بزرگترین سازه خشتی در جهان

این ارگ در طول دوره های مختلف تاریخی همواره مورد یورش مهاجمین قرار گرفته است و تخریب هایی را نیز به خود دیده است، با این حال هر بار بازسازی شده است.
کل بنا یک دژ بزرگ است که در قلب آن، ارگ واقع شده، اما به دلیل ظاهر پرابهت ارگ، که پر ارتفاع‌ ترین قسمت مجموعه نیز به شمار می‌ آمد، کل بنای دژ به عنوان ارگ بم نامیده می‌ شود.
ساختمان ارگ بم در شكل توسعه يافته اش از دو بخش مردم نشين و حاكم نشين تشكيل شده است.

بخش حکومتی که در درونی‌ ترین دیوار قرار گرفته، شامل دژ نظامی، عمارت چهار فصل، سربازخانه، چاه آب ۴۰ متری و اصطبل به گنجایش ۲۰۰ اسب است.

بخش رعیت نشین که اطراف بخش حکومتی است شامل ورودی اصلی شهر، مسیر اصلی متصل‌ کننده ورودی شهر به دژ و بازار در امتداد آن، حدود ۴۰۰ خانه و ساختمان‌ های عمومی مانند مدرسه و مکان ورزشی است. باید گفت که ارگ بم بعنوان نخستین نقطه تلاقی معماری و شهرنشینی ایران محسوب می شود.

معماری ارگ بم 

مجموعه ارگ بم، شامل شهر قدیم و قلعه، قریب به 20 هکتار وسعت دارد.
سه سمت قلعه را باغ و خانه‌های مسکونی و زمین‌های کشاورزی محصور نموده و ضلع شمالی در امتداد رودخانه پشت رود قرار گرفته است. این شهر قدیمی از چهار قسمت تشکیل شده و به طـــور کلی شامل خندق گرداگرد حصـار، برج‌های دیده بانی، مدخل قدیمی، کوچه‌ها و خانه‌ها می‌باشد.
از سمت شمال شرقی یک حصار و از طرف جنوب چهارحصار قلعه را در بر می‌گیرد. دور تا دور قلعه خندقی ژرف وجود دارد که آن را از یورش‌ها مصون می‌داشته است. در مجموع 38 برج دیده بانی در فواصل معین روی باروها قرار گرفته و آخرین بارو را خندقی عمیق از اطراف جدا می‌نموده است.
 بدون شک ایجاد قلعه ارگ بم بر بلندای تپه ای سنگی باید به دلیل موقعیت سوق الجیشی آن باشد. در میان این شهر، عمارت یا قلعه حاکم نشین بر روی صخره ای طبیعی بنا شده است. عمارت دارای پنج طبقه است که از خشت خام ساخته شده است.

زلزله سال 82 در بم 

این واقعه در دی ماه ۱۳۸۲ باعث شد که ارگ به تلی از خاک تبدیل شود. در این تاریخ زلزله ای بسیار بزرگ رخ داد و باعث شد که بیش از ۸۰ درصد از ارگ تاریخی بم از بین برود.
گرچه ارگ بم دیگر ارگ تاریخی گذشته نیست و تفاوتی فاحش و غیرقابل انکار دارد و آن هم چیزی نیست جز مُهر بی مِهری زمین بر پیشانی ارگ بم. مسئولین بر این عقیده اند که زمین لرزه سال 82 بم بخشی از تاریخ است که باید نگهداری شود و آیندگان نیز بتوانند اثرات آن را در کنار معماری باشکوه این ارگ مشاهده کنند.
 
اما باستان شناسان زمین لرزه را برای ارگ بم چندان هم بد نمی دانند و بر این عقیده اند که در آوارهای این ارگ تاریخی اطلاعاتی ناب به ارزش تاریخ و قدمت این ارگ نهفته است که سطح اطلاعات تاریخی و باستان شناسی در خصوص این دژ تاریخی را از کف به آسمان رسانده است و حال کشف کهکشان نهفته در دل آوار در گرو این است که بخش هایی که امکان مطالعات باستان شناسی در آن وجود دارد دست نخورده باقی بماند تا امکان ادامه مطالعات و کشف اسرار بیشتر ارگ امکان پذیر باشد.
 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط