Header-inner

گنبد لران رامهرمز

37 29-مهر-1399
گنبد لران رامهرمز
گنبد لران رامهرمز

 آتشکوه یا کوه آتشین از جاذبه‌های گردشگری شهرستان رامهرمز می‌باشد. و در فهرست میراث ملی نیز ثبت شده است.با ارشیا گشت همراه باشید تا این جاذبه طبیعی را به شما معرفی کنیم.

گنبد لران رامهرمز

گنبد لران رامهرمز

مردم محلی به این کوه “تشکوه” می‌گویند. کوه آتشین در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خدیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران، قرار دارد و از گذشته‌های دور تا کنون شبانه روز می‌سوزد.
به گفته‌ی کارشناسان زمین شناسی دلیل شعله ور شدن آتش کوه، گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است. گازهای هیدرکربوری از لایه های مختلف زمین عبور می کنند و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون شعله ور می‌شوند به طوری که در شب، نور سوختن این گاز بیشتر دیده می‌شود.
در مجاورت کوه آتشین ‌ به دلیل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمی توان آتش دیگری روشن کرد.

گنبد لران رامهرمز

در این محل گازهای هیدروکربوری از پیچ وخم لایه های چین خورده زمین گذر می کنند.خود را به سطح زمین می رسانند،شعله ور می شوند.و به هرسویی زبانه می کشند وخرمنی از شعله های رنگین آتش داغ فروزان وخروشان را به نمایش در می آورند .
خروج گاز از درز وشکاف های ساختار سطحی میدان نفتی ماماتین در جوار روستای گنبد لران شهرستان رامهرمز یک اثر جذاب دیدنی و تماشایی را به وجود آورده است. که دل هر بیننده ای را به وجد می آورد وچشمانش را خیره می کند. 
چشمه های گازی گنبد لران این نگین سرخ فام انگشتری سبز دشت ودمن منطقه ماماتین یکی از جاذبه های گردشگری زمین شناسی کم نظیر مناطق نفت خیز جنوب ایران به حساب می آید.

گنبد لران رامهرمز

میدان نفتی ماماتین

این میدان در ۱۰ کیلومتری شمال خاوری شهرستان رامهرمز و ۱۰۰ کیلومتری شمال خاوری اهواز در بین و در امتداد محوری میدان های نفتی هفتکل و پارسی قرار دارد.این میدان نفتی اولین منطقه خوزستان است که بعلت تراوشات متعدد سطحی مورد توجه کاوشگران اولیه نفت واقع شده است.
 به دلیل وجود همین چشمه های نفتی، ژرژبرنارد رینولدز (نماینده دارسی و فرمانده عملیات حفاری درایران) پس از ناکامی در غرب ایران (منطقه چیا سرخ) متوجه مناطق جنوب غربی ایران شد و در ماه سپتامبر۱۹۰۷ میلادی دو حلقه چاه در منطقه ماماتین حفر نمود.

سابقه تاریخی گنبد لران

آتش های جاودان محل نشت گازهای طبیعی هستند که به طریقی آتش گرفته اند و مدتها سوخته اند و در حال حاضر آثار و بقایای سوختگی در سنگهای مجاور محل نشت دیده می شود. در کیش ایرانیان باستان اینگونه آتش ها مقدس بوده و آنرا به زبان پهلوی اخورایشنیک می نامیده اند. به زبان زرتشتی زوهیات به معنی آتش جاویدان جهنم خوانده شده است که محل نشت گاز به سطح زمین و به عبارتی قبلا آتش جاودان بوده است. چشمه های گازی گنبد لران نیز یکی از این آتش های جاودان می باشد که از گذشته دور تاکنون، درحال سوختن می باشد. این اثر دائمی و همیشگی از یک سو به دلیل شعله های مشتعل و ازسوی دیگر به دلیل آنکه آثار و شواهد هیدروکربوری در سطح زمین را نشان می دهد، یک اثر ژئوتوریسمی ارزشمند و گرانبها در ایالت زمین شناسی و زمین ساختی زاگرس به حساب می آید که نه تنها برای زمین شناسان بلکه برای همه علاقمندان به طبیعت جذاب و دیدنی می باشد. در زیر، این جاذبه زمین شناسی که از دیدگاه تازه ژئو توریسمی (گردشگری زمین شناسی) دارای اهمیت ویژه ای می باشد، معرفی می گردد.

گنبد لران رامهرمز

موقعیت جغرافیایی گنبد لران

چشمه های گازی گنبد لران در شرق شهرستان رامهرمز در فاصله تقریبی ۶ کیلومتری جنوب شرق ماماتین در کنار جاده آسفالته رامهرمز–روستای ابوالفارس، به مختصات جغرافیایی E494843 طول شرقی و E311625 عرض شمالی واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا ۴۴۱ متر می باشد.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط