Header-inner
مرداب هسل واقع در جنگل های مازندران

مرداب هسل واقع در جنگل های مازندران

329 29-مرداد-1399
مرداب هسل واقع در جنگل های مازندران
مرداب هسل واقع در جنگل های مازندران

ایران مملو از جاذبه های طبیعی و مناظر و چشم انداز های زیبا بوده که اگر به هر گوشه آن بروید، می توان مکان های جدید و تجارب منحصر به فردی را کسب کرد. این موضوع در شهرها و مناطق شمالی کشور به اوج خود رسیده و می توان مناظر زیبایی را در این نواحی شاهد بود. با وب سایت ارشیا گشت همراه باشید ما در این بخش یکی از رویایی ترین جاذبه های گردشگری مازنداران را به شما معرفی میکنیم .

مرداب هسل واقع در جنگل های مازندران

مرداب هسل در دل جنگل‌های مشعل با درختان سر به فلک کشیده واقع شده و با زیبایی بی‌نظیرش مقصد بسیاری از گردشگران شده است.
در گویش محلی به آب راکد هسل گفته می شود و نام این دریاچه نیز به دلیل راکد و بی حرکت بودن آن، هسل نامیده شده است.
با راهی شدن به سوی مرداب هسل می توان چشم انداز های زیبا و رویایی را مشاهد کرد که چشم هر بازدید کننده را نوازش داده و آرامشی وصف نشدنی را برای انسان به ارمغان می آورد.

تالاب هسل کجاست ؟

مرداب هسل از رویایی ترین جاذبه‌هایی است که در شمال کشور و در ۱۰ کیلومتری جاده چالوس و در میان جنگل‌های سرسبز مشعل یا به طور دقیق‌تر جنگل مشعل موزی پنهان شده است.  البته این جنگل نام‌های دیگری مثل جنگل «فین» یا محمدآباد نیز دارد. جنگل از جنوب به جنگل های «سوته لار» و منطقه «کردشت»، از شمال به گاوسرای قدیمی مشعل و منطقه مشعل موزی می رسد.
جالب است بدانید که هر زمانی که به این تالاب سفر کنید رنگ مرداب متفاوت خواهد بود.
شاید در لحظه اول تشخیص ندهید که این سطح رنگین که ترکیبی از رنگ های سبز، زرد، نارنجی و قرمز دارد، یک تالاب است؛ محدوده‌ای که از فاصله دور شبیه دشتی پر از گل به چشم می‌رسد.
رنگ آب این آبگیر، ترکیبی از رنگ‌های سبز و نارنجی و سرخ است که البته رنگ سرخ بر آن غلبه دارد و هرچه به مرکز آن نزدیک می‌شوید، رنگ قرمز متمایزتری می‌بینید که با پس‌زمینه سبز قلب شما را به وجد می‌آورد.
این مرداب بیضی شکل است و عمق آن در نقاط مختلف متغیر است که در بعضی قسمت ها به ۱۵ متر می‌رسد.

بخشی از آب مرداب هسل از طریق چشمه‌های این تالاب تامین می‌شود و بارانی که از نیمه پاییز تا نیمه بهار می‌بارد، این آبگیر را پر می‌کند.

اگر در بهار و تابستان به هسل بروید مرداب به رنگ سبز زمردی خواهد بود. اما زیبایی اصلی مرداب هسل خودش را در فصل پاییز و زمستان نشان می دهد!
جلبک‌ها به رنگ قرمز آجری و نارنجی تغییر می‌کنند از همین رو مرداب به رنگ قرمز در می آید که در کنار درختان سبز و سنگ‌ها، منظره‌ای خیره‌کننده و شگفت‌انگیز به ما هدیه می‌کند.
این مناظر و درختان انبوه در کنار صدای جانوران مختلف، این منطقه را به بهترین مکان برای طبیعت گردی و سپری کردن روزی به دور از همهمه های زندگی شهری بدل ساخته است
در مسیر پیاده روی به سوی مرداب درختان ممرز، انجیلی، راش، داغداغان، آزاد، شمشاد و بعضی درختان میوه جنگلی مانند سیب ترش جنگلی، انگور جنگلی، انجیر، انار و انواعی از گیاهان دارویی مثل بابونه، «فشکی واش»، «زِمِنج» می‌بینید. اگر قصد شب‌مانی دارید، می‌توانید در فاصله مناسبی از مرداب کمپ بزنید.
جنگل مشعل یا فین از مناطقی است که تغییر آب و هوای آن شما را گیج خواهد کرد! ممکن است در یک لحظه آفتاب باشد و در لحظه دیگر آب و هوا به طور کامل عوض شود و زیر باران بمانید.

بهترین زمان برای سفر به مرداب هسل 

بهترین زمان سفر به این تالاب، پاییز خواهد بود. زمانی که مرداب هسل به رنگ قرمز آجری و نارنجی در می‌آید تا در کنار شاخ و برگ انبوه درختان، چشم‌اندازی بی نظیر را برای شما به ارمغان آورد.
سکوت بی نظیر مرداب هسل وهم عجیبی به فضا می‌بخشد و تنها شما صدای پرندگان را می‌شنوید و گاهی صدای وزق و قورباغه! تصور کنید باران بیاید بی‌شک ترکیب بوی خاک باران خورده با این فضای خیره‌کننده شما را مدهوش خود می‌کند.

در سفر به مرداب هسل چه چیزهایی همراه داشته باشیم

دوربین عکاسی! بی شک دلتان نمی‌خواهد دست خالی و بدون هیچ عکسی از مرداب هسل برگردید. عکس‌های بی‌نظیری می‌توانید با طبیعت چشم‌نواز و جذاب این مرداب و جنگل فین بگیرید.

شما یک پیاده روی طولانی برای رسیدن به مرداب هسل خواهید داشت. بنابراین کوله‌ای مناسب همراه خود داشته باشید و وسایل لازم خود همچون وعده غذایی، یک دست لباس گرم، بارانی، عینک در آن قرار دهید. کفش مناسب پیاده‌روی به پا کنید تا در طول مسیر اذیت نشوید.
 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط