Header-inner
زیارتگاه یاسر و ناصر مشهد 

زیارتگاه یاسر و ناصر مشهد 

208 06-آبان-1399
زیارتگاه یاسر و ناصر مشهد 
زیارتگاه یاسر و ناصر مشهد 

زیارتگاه یاسر و ناصردومین مکان زیارتی پر‌‌بازدید شهر مقدس مشهد بعد از حرم مطهراست.با ارشیا گشت همراه باشید تا این مکان را به شما معرفی کنیم.

زیارتگاه یاسر و ناصر

این زیارتگاه در روستای گلستان واقع در ۵ کیلومتری غرب مشهد قرار گرفته‌است. ناصر و یاسر از فرزندان موسی بن جعفر می‌باشند. طبق روایات، هنگامی‌که امام ‌رضا(ع) از مدینه به طوس هجرت می‌کنند، ۲۱‌ تن از برادران ایشان هم همراهشان می‌‌آیند.

در آن زمان دو‌ برادر امام‌رضا‌(ع) (سید‌‌یاسر و سید‌ناصر) به دستور خلیفه‌ عباسی به روستای گلستان تبعید ‌شده و بعد‌ از‌ مدتی به شهادت می‌رسند.

زیارتگاه یاسر و ناصر

سالانه سه میلیون زائر به بقعه امامزادگان یاسر و ناصر مشرف می‌شوند که ۲۰ درصد آنان زائران خارجی هستند. بیشتر زائران خارجی مربوط به کشورهای عربی و حاشیهٔ خلیج فارس هستند.
آستان امامزاده ناصر و یاسر (ع) تا قبل از بازسازی، شبیه مسجد محلی کوچکی بود که دو ضریح چوبی سبزرنگ کوچک در آن قرار داشت، اما در سال ۸۲ با کمک زائران کشورهای عربی بازسازی شد و به شکل فعلی درآمد.

یکی از خیران کویتی به نام هاشم کمال که به این امامزاده ها سر زده بود، برای برآورده شدن حاجتش، نذر این دو امام‌زاده می کند و خیلی زود حاجت می گیرد. سپس تصمیم می گیرد تمام هزینه‌های ساخت و نصب ضریح این دو امامزاده را بپردازد و آن را رونق دهد. به همین دلیل است که حالا خیلی از زائران این امامزاده از کشورهای کویت و عراق و حاشیه خلیج فارس هستند. نام خیر کویتی تحت ‌عنوان هاشم کمال بر ‌روی ضریح‌ها قید‌ شده‌ است.

زیارتگاه یاسر و ناصر

مساحت فعلی این مجموعه هزار مترمربع است. طرح جامع توسعه بقعه امامزادگان ناصر و یاسر از سال ۱۳۹۲ آغاز شده و هم‌اکنون در حال اجرا است. در این طرح، هفت هکتار از اراضی اطراف این بقعه توسط خیرین شهرستان طرقبه شاندیز خریداری شده‌است. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته، این اراضی به توسعه شبستان، ایجاد فضای سبز، اماکن اقامتی (زائرسرا)، سالن‌های غذاخوری، کتابخانه دیجیتال، سالن مشاوره و تجهیزات دیگر برای انجام امور فرهنگی اختصاص می‌یابد.

زیارتگاه یاسر و ناصر

نحوه دسترسی به زیارتگاه

آدرس امام زاده یاسر ناصر ابتدای جاده طرقبه می باشد . برای رفتن به امامزاده ناصر و یاسر می توانید از خط یک مترو مشهد استفاده نمایید و در انتهای وکیل آباد از مترو پیاده شده و با تاکسی عازم این محل شوید .


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط