Header-inner

کاخ ملک آباد مشهد

518 06-آبان-1399
کاخ ملک آباد مشهد
کاخ ملک آباد مشهد

باغ ملک آباد یکی از جاذبه های تفریحی و تاریخی مشهد می باشد که بازدید از آن می تواند برای مسافران یک فرصت بی نظیر ی باشد. با ارشیا گشت همراه باشید تا این مکان زیبا را به شما معرفی کنیم.
زمانی که به مشهد سفر می کنید، در کنار زیارت و بازدید از جاذبه های تاریخی متعدد سری هم به این باغ بزنید و در کنار آب و هوای خوش آن، کاخ موزه اش را نیز کاوش کنید. این کاخ موزه اشیای ارزشمند و منحصر به فرد زیادی در خود دارد و برای افرادی که عاشق تاریخ و اشیای تاریخی هستند می تواند تجربه نابی را فراهم آورد. بعد از اینکه گشت و گذارتان را در این باغ به پایان رساندید، می توانید به سراغ سایر جاذبه هایی بروید که در نزدیکی باغ ملک آباد قرار گرفته اند.

کاخ ملک آباد

کاخ ملک آباد

خیلی ها مشهد را تنها به عنوان یک مکان زیارتی می شناسند، اما این شهر پر است از جاذبه های تفریحی و تاریخی که یکی از این جاذبه ها باغ ملک آباد است . این باغ یکی از باغ های شهر مشهد است که بعد از انقلاب اسلامی به استان قدس رضوی تعلق پیدا کرد.
این باغ امروزه به دلیل آب و هوای خوش خود سالانه مسافران و گردشگران زیادی را از سرتاسر ایران به سمت خود جذب می کند. این باغ به شُش های تنفسی شهر مشهد معروف است و به دلیل داشتن درختان بلند خود، نقش مهمی در تصفیه آب و هوای مشهد ایفا می کند. 
باغ ملک آباد در زمان حکومت پهلوی کاخی در ضلع جنوبی باغ با زیر بنای 1387 متر مربع احداث شد و دکوراسیون و تزیینات داخلی آن را شرکتی فرانسوی به نام دوانس بر عهده گرفت. 
ظروفی که در کاخ ملک آباد مشهد به کار می رفت از آلمان سفارش داده شد و تابلوهای نقاشی از ایتالیا به ایران رسید. 

تاریخچه باغ ملک آباد 

پس از تصرف روستای ملک آباد در زمان استانداری پاکروان در سال 1315 ایجاد شد و پس از انقلاب اسلامی به محلی برای نایب التوالیه های آستان قدس رضوی تبدیل گردید. در مرکز باغ، کاخی به همین نام احداث شده است که بازدید از آن می تواند برای هر مسافری بسیار جذاب باشد. خود باغ نیز پر از درختان بلند و متنوعی است که سالانه صدها تن میوه از آن به دست می آید. در کنار همه این موارد، گلخانه، قنات و تعدادی چاه نیز در باغ ملک آباد به چشم می خورد. که وسعت کل باغ به 2937700 مترمربع نیز می رسد که 40 هکتار آن مسیل، بنا، ساختمان و انبار است.  

موزه ملک آباد 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی کاخ ملک آباد به کاخ موزه تبدیل شد و برای بازدید در اختیار عموم قرار گرفت. در حال حاضر در این موزه اشیای نفیس و آثار بسیار ارزشمندی همچون فرش های نفیس، تابلو فرش، نقاشی های منحصر به فرد نگهداری می شود. 

بهترین زمان سفر به باغ ملک آباد 

باغ ملک آباد به دلیل درختان میوه متنوعی که در خود دارد، توانسته است سهم بسزایی در بهبود آب و هوای مشهد داشته باشد. این باغ در فصل های بهار و تابستان زیبایی های بی نظیری خواهد داشت. شاید به همین دلیل باشد که توصیه می شود بازدید از این باغ منحصر به فرد به فصل های بهار و تابستان موکول شود. فضای سبز و درختکاری های این باغ حدود 52 هکتار است و باقی زمین های آن را زمین های آماده کشت، خزانه و باغ سیب و گلابی تشکیل می دهد. اگر عاشق فضای سبز هستید و دوست دارید درختان بلند و سر به فلک کشیده را از نزدیک به تماشا بنشینید، بازدید از باغ ملک آباد تجربه بی نظیری برایتان فراهم خواهد کرد. 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط