Header-inner
معرفی روستای توریستی زانوس مازندران

معرفی روستای توریستی زانوس مازندران

543 30-آبان-1399
معرفی روستای توریستی زانوس مازندران
معرفی روستای توریستی زانوس مازندران

روستای زانوس در استان مازندران شهرستان نوشهر قرار دارد .استان مازندران علاوه بر طبیعت بکر و جاذبه های طبیعی، دارای روستاهای توریستی و گردشگری زیادی می باشد که علاقه مندان بسیاری نیز دارد. با ارشیا گشت همراه باشید تا این روستای توریستی را به شما معرفی کنیم.

روستای زانوس

روستای توریستی زانوس

این روستا در دهستان زانوس‌رستاق قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۳ نفر (۳۸خانوار) بوده‌است.
در سال ۱۳۰۶ هجری قمری، ناصرالدین شاه، در سفری که به منطقه کجور داشت، در تنگه زانوس نیز توقف داشت. وی که مجذوب زیبایی طبیعت شده بود، دستور داد تا کمال‌الملک این تنگه را به تصویر بکشد. کمال‌الملک از نقاشی دره زانوس به‌عنوان یکی از آثار باارزش خود نام برده است. 
این تابلوی زیبا در تالار اصلی کاخ موزه گلستان نصب شده است.آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی است و در گذشته که امکانات رفاهی کمتر بوده است، بسیاری از ساکنان شهرهای شمالی مانند نوشهر و چالوس برای فرار از گرما و هوای شرجی، تابستان‌ها را در این قریه می‌گذراندند.

روستای توریستی زانوس

محبوبیت روستای زانوس 

روستای زانوس علاوه بر فرهنگ غني مردم آن ،محیط طبیعی بکر و دست نخورده،آب و هوای مطبوع ،ارتفاع مناسب از سطح دریا(۱۶۵۰ متر)، و ،چشمه سارهای زلال و آب فراوان آن است. 
روستای زانوس از تاریخی کهن و قدمتی بیش از ۱۵۰۰ ساله برخورداراست. وجود تپه های باستانی سوسم کتی (تپه گل سوسن) که در اول فصل بهار محل رویش این گل هست و همچنین تپه های قلاکتی و عروس کتی در یک امتداد دیدبانی وموقعيت خاص، و ادامه آن تا مرکز پایتخت قدیم،که محل انتقال پیام و یا چاپار بوده است وهمچنین منطقه معروف به بازار کلا در ضلع غربي محل یکی از بازارهای کهن و صنعتی در ادوار گذشته بوده است و آثار کانال و آبراههای سفالی موجود در بستر روستا ،به قدمت بیش از ۱۵۰۰ ساله این روستا دلالت دارد.

مکان های دیدنی روستای زانوس

زانوس از مناطق بسیار زیبا در مازندران و شهرستان نوشهر میباشد که باعث رشد و توسعه منطقه شده. این دهکده زیبا و فوق العاده از طبیعت خاص و چشمگیری در منطقه باعث شناخته شدن نگین البرز کجور شده است.
این روستا دارای چشمه‌های زیادی است. ابشارهای زیبا ، مانند آبشار زیبای اوپاچ که یکی از ابشارها زانوس است که ارتفاع آن بیش از۴۰متر است. از طبیعت بکر و منحصر بفرد تا کوه بلند نمازیا به ارتفاع۳۸۶۰متر. غارهای اهکی و سنگی. اماکن تاریخی و با قدمت بسیار زیاد مثل مسجد محل -حمام قدیمی و.....

جنگل های هیرکانی زانوس

منطقه ی جنگلی زانوس از نوع جنگلهای هیرکانی است با مساحت تقریبی ۱۰۰۰۰ هکتار . این محدوده دارای درختانِ جوان ، میان سال ، وهمچنین درختانِ مسن که عمدتا ً در کلاس هایی با قطر ۷ الی ۱۱۰ سانتی متر است . که به دلیل عدم دسترسی و نداشتن جاده های جنگلی و قرار گرفتن خارج از طرح های بهره برداری در امان ماند ، این امر باعث شد تا پوشش انبوهی از درختان را در منطقه شاهد باشیم.

آبشار زانوس

ازدیگر جاذبه های گردشگری روستا زانوس، آبشار زانوس است.که در اردیبهشت و خرداد آبشار زانوس در بیشترین حالت پرآبیست و بیشتر منبع آبیش از ملک چشمه هست. در این آبشار، آب از ارتفاع زیاد سرازیر شده و به سنگ‌های صخره‌ای برخورد می‌کند و آب به صورت قطرات ریز بر زمین می‌ریزد.

نحوه دسترسی به روستای زانوس 

روستای زانوس از شمال به روستای خوشل، از جنوب به ارتفاعات البرز قله نمازگا (نمازیا)، از مشرق به روستای میخساز و از مغرب به روسـتای اطاق‌سرا محـدود می‌شود. اختلاف سطح زمین این روستا به مساحت تقریبی ۱۶ هزار هکتار با سطح دریا از ۱۵۶۰ متر تا ۳۸۶۰ متر متغیر است.
نحوه دسترسی به زانوس ازطریق خروجی دو آب در ۲۰ کیلومتری جاده کرج به چالوس (۵ کیلومتر بعد از مرزن آباد به سمت چالوس) امکان‌پذیر است. فاصله روستا از خروجی جاده چالوس حدود ۴۰ کیلومتر است.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط