Header-inner
معرفی روستای گردشگری خلج اصفهان 

معرفی روستای گردشگری خلج اصفهان 

351 03-آذر-1399
معرفی روستای گردشگری خلج اصفهان 
معرفی روستای گردشگری خلج اصفهان 

روستای خلج یکی از روستایی اصفهان از توابع بخش زنده رود شهرستان فریدن است.که در شمال شهرستان فریدن واقع شده و با ارتفاع ۲۲۶۸ متر از سطح دریا، مرتفع ترین روستای شهرستان فریدن بوده و به بام فریدن مشهور است.با ارشیا گشت همراه باشید تا این روستای توریستی را به شما معرفی کنیم.

 روستای گردشگری خلج اصفهان

معرفی روستای خلج اصفهان 

روستای خلج روستایی است با آب و هوا و طبیعت چهار فصل و آب و هوای این روستا در زمستان بسیار سرد و در تابستان، معتدل است.
روستای خلج دارای ۲ مسجد، ۱ مدرسه، ساختمان دهیاری، ساختمان خانه بهداشت، و یک اقامتگاه بومگردی در حال مرمّت میباشد.
روستای خلج دارای مزارع و قنات های متعدد است.که یکی از مهم ترین قنات های این روستا در زبان محلی کَندکَهریزه به معنای قنات آبادی میباشد و به سرچشمه معروف است.
این روستا در دهستان قره بیشه واقع شده. خشکسالی، کمبود امکانات تحصیلی و بهداشتی و نبود صنعت و شغل در روستا و شهرستان باعث مهاجرت اکثر اهالی روستای خلج به شهرهای تهران، اصفهان و داران (مرکز شهرستان فریدن) شده است به طوری که این روستا در صدر آمار مهاجرت شهرستان قرار گرفته است.

 روستای گردشگری خلج اصفهان

سالانه گردشگران زیادی از طبیعت و آثار تاریخی این روستا دیدن میکنند اما از آنجایی که اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نسبت به مرمّت آثار تاریخی و همچنین پتانسیل جذب گردشگران داخلی و حتی خارجی به دلیل زیبایی و آرامش بی نظیر این روستا بی توجه است، رشد و رونق گردشگری در روستای خلج به کندی صورت می پذیرد.

موقعیت جغرافیایی روستای خلج

روستای خلج در شمال غربی شهرستان فریدن در غرب استان اصفهان واقع شده و شمالی ترین روستای این شهرستان میباشد.روستایی خلج با ارتفاع ۲۲۶۸ متر از سطح دریا مرتفع ترین روستای شهرستان فریدن به شمار میرود و به بام فریدن مشهور است. سرمای هوا و بارش برف و باران در این روستا از سایر مناطق شهرستان همواره بیشتر میباشد.

 روستای گردشگری خلج اصفهان

آیین های روستای خلج

جشن های عروسی در روستای خلج از گذشته دارای آداب و رسوم خاص و زیبایی بوده و ساز زیبای سُرنا و دُهُل عضو جدایی ناپذیر عروسی های این روستاست. همچنین اشعاری که به زبان ترکی در جشن های عروسی این روستا خوانده میشود زیبایی بی نظیری به این مراسمات میبخشد.روستای خلج در دهه اول ماه محرّم میزبان تعداد کثیری از خلجی هایی است که از جای جای کشور برای عزاداری در این دهه و به ویژه در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به زادگاهشان می آیند. همچنین آیین ویژه سوگواری ظهر عاشورا در روستای خلج در نوع خود بی نظیر است.در دهه اول ماه محرّم در روستای خلج بیش از ۳۰ وعده نذورات طبخ و توزیع میگردد. آیین تعزیه خوانی یا شبیه خوانی در سالیان گذشته در روستا مرسوم بوده اما این آیین قدیمی رونق سابق را ندارد.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط