Header-inner
خانه اخوان کاشان در اصفهان

خانه اخوان کاشان در اصفهان

175 03-آذر-1399
خانه اخوان کاشان در اصفهان
خانه اخوان کاشان در اصفهان

شهر زیبای کاشان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران محسوب می شود که به داشتن خانه های بزرگ، زیبا و قدیمی شهرت خاصی دارد. یکی از خانه های پر پیج و خم و اسرار آمیز شهر کاشان خانه اخوان کاشان است. با ارشیا گشت همراه باشید تا این مکان زیبا را به شما معرفی کنیم.

 خانه اخوان

خانه اخوان کاشان در اصفهان

خانه های قدیمی در کاشان نمایانگر معماری بی نظیر و پر ارزش ایرانی هستند که در گذر زمان و تغییر کالبد شهر، هویت و رنگ و بوی تاریخی خودشان را حفظ کرده اند.احاطه شدن شهر کاشان توسط کویر مرکزی و کوه‌های کرکس موجب جذب گردشگران می‌شود. چرا که چشم‌انداز شگفت‌انگیز کویر از یک سو و وجود آبادی‌هایی نظیر قمصر، نیاسر، اردهال و قهرود در دامنه‌های کرکس از سوی دیگر، گردشگران را مجاب به بازدید از این شهر تاریخی و مناظر طبیعی و منحصربه فرد آن می‌کند. علاوه بر این، عطر و بوی دلنشین گلاب، معماری اعجاب‌انگیز خانه‌های تاریخی کاشان، نمای قدیمی شهر و طرح و نقش جذاب قالی‌های کاشان، هرساله علاقه‌مندان به تاریخ، فرهنگ و هنر را به سمت این شهر جادویی می‌کشاند.

 خانه اخوان

خانه اخوان 

این بنای معروف این روزها در بافت تاریخی شهر کاشان قرار دارد.و صاحب این خانه خانواده اخوان است .
 شاید تعجب کنید اما خانه اخوان قدیمی نیست و نمی ‌شود با خانه بروجردی ها و طباطبایی ها مقایسه‌ اش کرد.این مکان در سال 1390 توسط مهندس کیارش اقتصادی طراحی شده است. معمار تبریزی کارش این است که خانه‌ های از بین رفته را به اقامتگاه ‌های بومگردی تبدیل می ‌کند. خانه اخوان نیز جز همین عمارت ‌ها است. این خانه ۴۵۰ مترمربع وسعت دارد. خطوط منحنی به کار رفته در معماری، این خانه را خاص جلوه می ‌دهد. در خانه اخوان کاشان، معماری مدرن و سنتی ترکیب شده و عمارتی کم‌ نظیر متولد گشته است.

 خانه اخوان

معماری خانه اخوان کاشان

چون این خانه با کاه گِل بازسازی شده است. همه فکر می کنند که این جا بنایی تاریخی و متفاوت در کاشان است.
قصه این خانه بر می‌گردد به اوایل سال ۹۰ وقتی یكی از دوستان مهندس کیارش اقتصادی كه كاشانی است با او تماس می‌گیرد و پیشنهاد خرید خانه‌ای تاریخی به او می‌دهد كه در حال ویرانی است.او خانه را می‌خرد.

خانه شامل یك بخش اصلی است و یك حیاط پشتی كه چیزی جز ویرانه از آن باقی نمانده است. كیارش اقتصادی، كارشناس معماری است و كارشناس ارشد مرمت. هر دو تخصصش را در این سازه به كار می‌برد. بخش اصلی را كه نشانه‌هایی برای مرمت دارد با حفظ اصالت مرمت می‌كند و حیاط ویران را می‌سازد.
هرچند تصویر منتشرشده با توضیح یك خانه تاریخی در كاشان دست به دست می‌شود اما تصحیح این اشتباه مهم بود كه بدانیم این یك خانه قدیمی نیست. 
حالا هم به همان اسم معروف شده، خانه اخوان كه البته انگار قرار است تبدیل شود به مجموعه اقامتی تا دیگران هم كمی از لذت زندگی در این خانه را بچشند.

نحوه دسترسی به خانه اخوان

خانه اخوان کاشان درست پشت مسجد آقابزرگ است. به خیابان فاضل نراقی بروید و کوچه مسجد آقابزرگ را پیدا کنید. از هر کسی بپرسید، خانه تاریخی اخوان کاشان را نشانتان می‌دهد.خانه اخوان کاشان درست کنار هتل خانه دوست است. خانه اخوان در محله گذر آب انبار خان واقع شده است.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط