Header-inner
معرفی دره ی جاغرق مشهد

معرفی دره ی جاغرق مشهد

260 08-آذر-1399
معرفی دره ی جاغرق مشهد
معرفی دره ی جاغرق مشهد

دره ی جاغرق  یکی از جاذبه های طبیعی شهر مشهد است که در روستای ییلاقی جاغرق واقع شده است که در ۲۱ کیلومتری شهر مشهد و در ۷ کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است . با ارشیا گشت همراه باشید تا این دره زیبا را به شما معرفی کنیم.

دره ی جاغرق 

در شهر مشهد مقدس علاوه بر اماکن مذهبی، جاذبه‌های دیدنی و طبیعی زیادی وجود دارند که بازدید از آن‌ها به لذت بخش‌تر شدن هر چه بیشتر سفر شما کمک می‌کند. که دره جاغرق یکی از این جاذبه های زیبا است که در غرب طرقبه قرار دارد و شامل روستاهای جاغرق، عنبران، طرقدر و شهر طرقبه است که از جریان رودخانه جاغرق بهره می برند .
این روستا از جمله جاذبه‌هایی است که امروزه با آب و هوای مناسب و چشم انداز فوق العاده زیبایش از دیدنی‌های مشهد به شمار می‌آید.سفر به شهر مشهد از جمله سفرهای دلنشین و دلچسبی است که اکثر ایرانیان برای شرکت در این سفر لحظه‌شماری می‌کنند. به طوری که اغلب افراد برای یک بار هم که شده به این شهر سیاحتی و زیارتی می‌روند و لذت این سفر را تجربه می‌کنند. 

دره ی جاغرق 

جاغرق از ترکیب دو کلمه جا به معنی مکان و غرق به معنی زیر آب بودن می باشد که در گذشته به دلیل آب فراوان در محل روستا به این معنی معروف شده است .بعضی از اهالی روستا معتقدند که جام آب یکی از سلاطین در محل چشمه آبی در این مکان در آب غوطه ور شده است.در لغت نامه دهخدا نام این روستا به صورت “جاغرگ” یا “جغرگ” آورده شده که خود اهالی نیز به آن جغرگ می گویند.

دره ی جاغرق 

پیشینه‌ی تاریخی روستای جاغرق

پیشینه‌ی روستای تاریخی و طبیعی جاغرق به پیش از اسلام بر می‌گردد.  این روستا در ارتفاع ۱۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای روستای جاغرق معتدل و کوهستانی که دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل به همراه مناظر فوق العاده و چشم‌اندازهای خیره‌کننده‌ای است که سالانه طرفداران زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. در روستای جاغرق می‌توانید از باغ‌های میوه و دره‌های سرسبز پوشیده از گیاه که جذابیت خاصی را به این منطقه ییلاقی بخشیده هم دیدن کنید. بازدید از روستای ییلاقی جاغرق و طبیعت زیبای آن قطعا برای هر مسافری که به این منطقه سفر می‌کند جذاب و دلرباست.

زیبایی های دره جاغرق

وجود آب فراوان در این روستا باعث شده که باغ های سرسبز و مناظر بسیار زیبایی داشته باشد. اگر به روستای جاغرق سفر کنید از دیدن کوچه باغ هایی که آب در آنها جاریست شگفت زده خواهید شد. پیاده روی در مسیر این روستا بسیار لذت بخش است چرا که دیوارهای سنگچین باغ ها و رودخانه در دو طرف مسیر پیاده روی شما قرار دارند و عبور از میان آب و سنگ و درخت به کسانی که در این مسیر پیاده روی می کنند شادی و نشاط می بخشد. البته از آنجاییکه در این مسیر همواره آب جریان دارد باید از کفش مناسب پیاده روی یا کفش کوهنوردی استفاده نمایید.
در دره‌ی جاغرق در کنار رودخانه فصلی تعدادی قنات، آبشار و یک چشمه قرار دارد که در حال حاضر در حاشیه‌ی آن‌ها رستوران‌ها و اقامت‌گاه‌هایی جهت استراحت و رفاه حال گردشگران ساخته شده است. 

دیدنی های دره جاغرق

از نماد و نشانه‌‌های جالبی که در وسط روستای جا غرق جا خوش کرده است درخت چنار قدیمی و قطور آن است که قطر آن ۲ متر و قدمت آن به ۷۰۰ سال پیش می‌رسد. 
از دیگر دیدنی‌های دره‌ی جاغرق مشهد قبرستان آن است که به اواخر دوره تیموریان تا دوره قاجار بر‌ می‌گردد و با شماره‌ی ۱۱۹۴۱ در تیرماه ۱۳۸۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
عمارتی در هوادره که محل استقرار و استراحتگاه سفیر انگلستان در مشهد بوده است.
در ضلع شرقی روستای جاغرق در نوک کوه (قنبرکوه) غار کوچک و مسقفی وجود دارد. طبق روایتی در این محل یکی از غلامان حضرت علی (ع) دفن شده است.
کتیبه موجود در روستا نشان دهنده قدمت تاریخی می باشد.
آسیاب آبی در محوطه اصلی جاغرق قرار دارد که در حال حاضر سنگ رویی و اتاق آبریز آن پابرجاست .

در سالهای اخیر تعداد زیادی ساختمان های مسکونی در این روستا توسط شهرنشینان مشهدی ساخته شده که ایام تعطیل هفته را در خانه های خود در این روستا سپری می کنند. افزایش این ساختمان های مسکونی به تدریج سبب تغییر چهره سنتی این روستای سرسبز شده است اما هرچقدر پیش برویم پوشش گیاهی غنی تر و تعداد این ساختمان ها کمتر می شود.
با توجه به اینکه طی سالهای اخیر رفت و آمد گردشگران به این روستا زیاد شده است این روستا از لحاظ امکانات تفریحی دارای شرایط مناسبی است. 

بهترین زمان سفر به جا غرق

این روستا در فصل تابستان محل مناسبی برای گردشگران بومی و تورهای مشهد گردی است و کسانی که به دنبال تفریح و گذران اوقات فراغت خود به ویژه کوهنوردی در دل طبیعت هستند به این روستای دیدنی مشهد سفر می‌کنند.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط