Header-inner
خانه و باغ معین در شهر زنجان 

خانه و باغ معین در شهر زنجان 

243 10-آذر-1399
خانه و باغ معین زنجان 
خانه و باغ معین در شهر زنجان 

استان زنجان با آب و هوای بسیار معتدل، از دیگر شهر های با پیشینه تاریخی کهن ایران است که در دوران قاجاریه بناهای بسیاری در آن ساخته شد. با ارشیا گشت همراه باشید تا این مکان را به شما معرفی کنیم. 

خانه و باغ معین زنجان 

خانه و باغ معین زنجان

این خانه را در منطقه سرسبز زنجان که انواعی از درختان قدیمی را در خود جای داده است بناشده است. در اواخر دوره قاجار یکی از معتمدین شهر زنجان به نام حاج محسن معین التجار، عمارت و باغ معین زنجان را بنا کرد که در ضلع غربی پل سردارخان در شمال رود زنجانرود و در جنوب غربی شهرستان زنجان قرار دارد. این مجموعه از دو قسمت خانه و باغ تشکیل شده است. از مجموعه خانه معین استان زنجان، خانه در مرکز باغ مشجر آن قرار دارد که توسط یک حوض و چند انشعاب از جوی آب تزئین شده است.

خانه و باغ معین زنجان 

معماری بنا خانه معین

ساختمان مجموعه خانه باغ معین زنجان، دارای محوریت تقارن بوده و همین عامل باعث شده تا بجای عنصر معماری حیاط، خانه در مرکز باغ قرار گیرد. معماری داخل بنا از سبک خانه سازی و قصرهای دوره قاجاریه الهام گرفته شده اما با این تفاوت که در ابعادی کوچک تر احداث ساخته شد. تمام ضلع جنوبی خانه را ایوان در بر گرفته است که آن را پله هایی از سمت شرق و غرب ایوان، با ستون هایی بزرگ آجری مزیین شده اند به حیاط متصل می کنند. چهار ستون چوبی هم در حدفاصل دو راه پله ضلع جنوبی قرار گرفته که بین آن ها را با نرده کار کرده اند.

خانه و باغ معین زنجان 

سقف خانه باغ معینی زنجان، از نوع شیروانی می باشد و نقش و نگارهای گل بوته روی آن مشاهده می شود. برای تزیین درها و پنجره ها از قاب بندی های چوبی و شیشه های رنگی زیبا و با کیفیت مورد استفاده قرار گرفته و برای اطراف درها و پنجره ها نیز از تزئینات آجری منحصر به فرد به کار رفته شده است. باغ معین در زنجان دارای زیرزمینی وسیع می باشد که درب های آن را هم با چوب درخت گردو کار کرده و برای تهویه و روشنایی آن از دو پنجره مشبک کمک گرفته شده است.
مهمترین شاخصه خانه معین زنجان، این اثر تاریخی لمبه کوبی های سقف و سرستون های منقوش آن است که توانسته به واسطه زیبایی تحسین برانگیزش، این خانه را جزو جاذبه های گردشگری استان زنجان قرار دهد.

نحوه دسترسی 

آدرس : جنوب غربی زنجان، کرانه رود زنجانرود


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط