Header-inner
شهر قرچک معروف به ایران کوچک

شهر قرچک معروف به ایران کوچک

305 14-آذر-1399
شهر قرچک معروف به ایران کوچک
شهر قرچک معروف به ایران کوچک

شهر قرچک به ایرانی کوچک تشبیه شده است .این  آخرین شهرستان استان تهران است که در آذرماه سال ۱۳۹۱ از ورامین منفک و به عنوان شهرستانی مستقل فعالیت خود را آغاز کرد. با ارشیا گشت همراه باشید تا این شهر و جاذبه های گردشگری آن را به شما معرفی کنیم.

شهر قرچک معروف به ایران کوچک

شهر قرچک یکی از مناطق مهم استان تهران از نظر بافت فرهنگی و اجتماعی به شمار می رود این شهر ۲۷۰ هزار نفرجمعیت دارد که در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده که اقوام مختلفی از سراسر کشور را در خود جای داده و این امر نه تنها به تقابل فرهنگی که به ایجاد وفاقی کم نظیر در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی تبدیل شده است.
شهرستانی که از ظرفیت‌های ویژه‌ای در حوزه‌های مختلف برخوردار است و توجه ویژه دولت به این منطقه، رشد آن را با سرعت بیشتری همراه ساخته است.

شهر قرچک

شهرستان  قرچک 

قرچک در سال های اخیر با توسعه زیرساخت هایی نظیر احداث بیمارستان دولتی، راه اندازی شهرک صنعتی و ایجاد مراکز درمانی روستایی و توسعه خدمت رسانی عمرانی در مناطق روستایی همراه بوده و به دلیل نزدیکی به پایتخت، از درصد رشد جمعیت بیشتری نسبت به سایر مناطق برخوردار شده است.
و همچنین حضور اقوام مختلف کرد، ترک، عرب، بلوچ و سایر قومیت ها از سراسر ایران اسلامی در کنار ساکنان قدیمی این شهرستان که در مناطق شهری و روستایی زندگی می کنند باعث شده تا مناسبت های ملی و مذهبی این شهرستان رنگ و بوی دیگری داشته باشد به طوری که در هر محله می توان از آداب و رسوم شهرهای مختلف کشور، نشانه هایی را مشاهده کرد از این رو همگان از قرچک به عنوان ایرانی کوچک یاد می کنند.

معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی  شهرستان قرچک

شهر قرچک

تپه هفت هزار ساله پردیس قرچک 

تپه پردیس در دو کیلومتری شمال قرچک و در نزدیکی روستای پردیس و همجوار با کوره های آجرپزی  است ،این تپه هفت هزار ساله تاریخ تمدن عصر آهن را در خود جای داده است.
به گفته بسیاری از باستان شناسان و محققانی که در تپه پردیس فعالیت کرده اند، این منطقه یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی است که تمدن بشری را در عصری نشان می دهد که انسان با درک صحیح از زندگی گروهی ، به ساخت ابزارهای زندگی متمدن روی آورده است.
قدمت تپه پردیس را با تپه سیلک کاشان سنجیده اند و در اصل آثار کشف شده در این مکان تاریخی، هویتی جدید به دشت ورامین و حتی تهران بخشیده است .

در اولین کاوش های صورت گرفته در سال ۱۳۸۳ آثاری از هزاره های چهارم، پنجم و ششم قبل از میلاد کشف شد، آثاری از جمله سفال های زیبا و متنوع که بسیاری از این آثار موزه های ایران و جهان خودنمایی می کند.
کاوش هایی که در این تپه صورت گرفت مشخص شده که تپه باستانی پردیس قرچک متعلق به هزاره های پنجم و ششم پیش از میلاد بوده که آثاری از تمدن عصر آهن در آن یافت شده است.
این تپه باستانی  از دو قسمت تپه مرکزی و گورستان عصر آهن تشکیل شده که این گورستان به هزاره قبل از میلاد تعلق دارد.
هرچند که در ابتدای اجرای عملیات کاوش در این تپه باستانی تصور می شد که این منطقه به یکی از مهمترین آثار و جاذبه های گردشگری و تاریخی استان تهران و کشور تبدیل شود و در ابتدا نیز اقداماتی در حفاظت و حراست از آن صورت گرفت ولی درسال های اخیرتوجه ویژه ای به آن صورت نگرفته و حضور گردشگران نوروزی می تواند رونق را بار دیگر به این منطقه باز گرداند.تپه باستانی پردیس قرچک به شماره ۹۴۹۱ جزو آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است.

شهر قرچک

پل باقرآباد قرچک

یکی از مهمترین شاخه های فرعی رودخانه جاجرود که در گذشته بیش از یکصد هزار هکتار اراضی دشت ورامین را سیراب می کرد ، از میان منطقه ای که آن روزها بخشی از ورامین بود عبور می کرد ، شاخه ای پرآب که طغیان آن مسیر مردم آن زمان به مناطق مختلف از جمله تهران را قطع می کرد.
پل باقرآباد در اواخر دوره قاجاریه و توسط معمارانی ناشناس ساخته شد.این  پل آجری با دهانه قوسی به طول ۵۰ متر بر روی رودخانه احداث شد. پلی که به گفته برخی از مورخین احداث آن حدود یکسال به درازا کشید.
این پل تاریخی بارها به دلیل طغیان رودخانه جاجرود تخریب شد و در دوره های قاجاریه ، پهلوی و جمهوری اسلامی چندین بار مرمت شد ، پلی که یکصد سال تنها مسیرعبور مردم دشت ورامین بوده و آن ها را به پایتخت می رساند.

امامزاده بی بی زبیده قرچک

امامزاده بی بی زبیده  یکی از بقاع متبرکه شهرستان قرچک است که محل دفن بانویی جلیل القدر از نوادگان امام هفتم شیعیان، امام موسی کاظم (ع)است.
بر اساس شجره‌نامه به‌دست آمده از کتابخانه آستان قدس رضوی و به تألیف و تحقیق حجه الاسلام فلسفی ، بی‌بی زبیده بنت یحیی، نسب حضرت موسی بن جعفر علیه‌السلام است که به این دلیل این امامزاده واجب‌التعظیم نوه امام موسی کاظم (ع) بوده و عموی ایشان امام رضا علیه‌السلام و عمه بزرگوارشان خانم حضرت معصومه سلام‌الله علیها می‌باشد.
بنای اصلی بقعه که ۷۰۰ سال قدمت دارد، در سال ۱۳۷۶ مرمت شد و دارای ایوانی است که بعدها یک رواق به آن اضافه گردید، گنبد بقعه با پوشش سبز رنگ جلوه خاصی از شکوه و عظمت خاندان عصمت و طهارت را تداعی می کند.

شهر قرچک

امامزاده ابراهیم قرچک در روستای ولی آباد

روستای ولی آباد، در ۵ کیلومتری جنوب بخش مرکزی قرچک واقع شده است، روستایی که زادگاه شهید منصور ستاری، فرمانده فقید نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی است و به دلیل واقع شده امامزاده ابراهیم(ع) در آن، از اهمیت به سزایی برخوردار است.
شخصیت مدفون در این بقعه متبرک، سیدابراهیم بن اسماعیل المنقذی بن جعفر بن عبدالله العقیقی بن حسین الاصغر بن الامام علی بن الحسین السجاد(ع) است که امام فخر رازی به هنگام معرفی فرزند او احمد می نویسد که وی در ورامین سکونت داشته و جد سادات حسینی ورامین و همچنین جد اعلای سادات کیاکی است.بنای این بقعه در محوطه ای وسیع قرار دارد که قدمت اولیه آن متعلق به دوره صفویه است و در سال ۱۳۶۱ ش مرمت شده است.فضای داخل حرم به مساحت ۳۶ متر مربع ، گچکاری و رنگ آمیزی شده و کتیبه ای قرآنی دور تا دور نمای زیر گنبد به نگارش در آمده است.

بوستان بزرگ جنگلی قرچک

این بوستان در منطقه زیباشهر و بر فراز تپه ای قدیمی واقع شده، یکی از مناطق مهم تفریحی شهرستان است که به دلیل برخورداری از درختان کاج و سرو، در تمامی ایام سال سبز بوده و پذیرایی بسیاری از مردم است.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط