Header-inner
معرفی جاذبه های طبیعی رشت

معرفی جاذبه های طبیعی رشت

470 29-مرداد-1399
معرفی جاذبه های طبیعی رشت
معرفی جاذبه های طبیعی رشت

رشت بزرگترین شهر ساحلی دریای خزر و پایتخت استان گیلان و سومین شهر توریستی ایران است..آب و هوای  مدیترانه ای رشت، تابستان های آن را بسیار گرم و شرجی و زمستان ها را سرد و مرطوب ساخته است. همانطور که دیدنی های رشت دل خیلی از مسافران را برده و بسیاری از انها خاطرات خوشی را در رشت تجربه کرده اند. به لحاظ تاریخی هم همیشه نقش پر رنگی در تاریخ ایران ایفا کرده است. با وب سایت ارشیا گشت همراه باشید ما در این مقاله جاذبه های طبیعی رشت را به شما معرفی خواهیم کرد. 

دریاچه زیبای سقالکسار رشت

دریاچه سقالکار یکی از بزرگترین دریاچه های اطراف رشت است در نزدیکی چماچاه و روستای سقالکار در منطقه جنگلی به وجود آورده است که گردشگران را از دور و نزدیک به سوی خود می کشاند. ارتفاع دریاچه از سطح دریا 64 متر است که با طولی در حدود 600 و عرض 500 متر در این منطقه خودنمایی می کند. آب این دریاچه از بارش ها و چشمه های اطراف تامین می شود.
وجود این گوهر ناب در اینجا باعث شده تا امکاناتی هم در اطراف آن شکل بگیرند و مردم برای گذران ساعاتی خوش راه شان را به سوی دریاچه سقالکسار کج کنند.
به دلیل توجه مردم بومی به نظافت دریاچه، و محیط اطراف آن، در اینجا زباله ها آن قدر به چشم نمی آیند. برای همین است که اینجا را پاک ترین دریاچه ایران می خوانند. البته رسم جالبی هم در این دریاچه هست که موجب این نظافت می شود؛ به هنگام ورود، به شما کیسه ای برای جمع آوری زباله می دهند که اگر این کار را انجام دهید، دو سوم ورودی را به شما باز می گردانند. شنیده ها حاکی از این است که این رسم رو به کمرنگ شدن می رود و دیگر طرفداران پیشین را ندارد.

پارک جنگلی سراوان 

این پارک جنگلی از قدیمی ترین پارک جنکلی‌های استان و تنوع گیاهی آن در جهان کم نظیر است.این پارک زیبا در غرب جاده تهران رشت قرار دارد .
از جمله تفریحاتی است که می‌توانید در زمان بازدید از پارک جنگلی تجربه کنید می توان به قایق سواری، موتور چهار چرخ، پینت بال و …  اشاره کرد . موزه میراث روستایی گیلان نیز در پارک جنگلی سراوان قرار دارد.

چشمه آب شور لاکان رشت

در جنوب شهر رشت منطقه لاکان قرار دارد. در انتهای جاده رشت-لاکان جاده خاکی وجود دارد که در میانه راه به روستای آقا دانا پیر می‎رسد و در شرق آن جنگل انبوه و زیبایی است که چشمه آب شور لاکان در آن جای گرفته است. مردم منطقه آب این چشمه را مقدس می‌دانند و برای درمان بیماری‌های پوستی از آن استفاده می‌کنند.

تالاب عینک رشت

تالاب عینک بزرگترین تالاب شهری خاورمیانه و در داخل شهر رشت قرار دارد. این تالاب در کنار پارک دانشجو و باغ سالار در منطقه ۴ شهرداری قرار دارد. شما می‌توانید از طریق پارک دانشجو و یا خیابان افتخاری وارد تالاب شوید.
همچنین در زمان دیدن تالاب زیبای عینک می‌توانید از باغ سالار، پارک مفاخر رشت، پل خشتی چمار سرا، رستوران سنتی می‌رشت، مسجد امیر المومنین که در نزدیکی این تالاب قرار دارند دیدن کنید.

بوستان مفاخر رشت

پارک مفاخر سومین بوستان بزرگ شهر رشت است که در گدشته با نام‌های باغ سالار و باغ بذر چنارسرا شناخته می‌شد. علت نامگذاری این پارک به نام بوستان مفاخر این است که هرکدام از پیاده‌روها و خیابان‌های آن را به نام یکی از مشاهیر شهر رشت و استان گیلان نامگذاری کرده‌اند.

باغ محتشم رشت

باغ محتشم قدیمی‌ترین باغ شهر رشت است، که در جنوب رشت و خیابان حافظ  در کنار رودخانه گوهر رود قرار دارد. تاریخ ساخت این پارک را به سلسله قاجاریه و دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار نسبت می دهند. یکی از افراد ثروتمند و طراز اول ایران در دوران ناصرالدین شاه به نام اکبر خان بیگلربیگی که اجاره دار گمرکات شمال کشور بود. کمر به همت احداث این پارک بسته است. نهال های کوچک و نحیفی که در آن زمان به دستور اکبر خان کاشته شدند، امروزه درختان تنومندی هستند که مجموعه پارک شهر رشت را تشکیل می دهند. در همان زمان، درون این باغ زیبا را معبر کشی کردند و یک عمارت تابستانی باشکوه به نام عمارت کلاه فرنگی هم در مرکز آن احداث کردند. تمامی اقدامات صورت گرفته در این باغ، زیر نظر نظر شخص اکبر خان صورت گرفت.

پارک ملت رشت

اگر به دنیال مکانی مناسب برای چادر زدن هستید پارک ملت به علت داشتن تمامی امکانات رفاهی بهترین انتخاب شماست.

منطقه ساحلی حاجی بکنده

منطقه ساحلی توریستی حاجی بکنده در زمینی به مساحت صد هکتار و در مسیر جنگلی و ساحلی، در روستای زیبا و سرسبز حاجی بکنده قرار دارد؛ که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کند. این روستا خود در حدود ۱۰ کیلومتری شمالی شرقی شهرستان خشکبیجار و در سی و سه کیلومتری شهر رشت واقع شده و دو رودخانه امین آباد در شرق و رودخانه حاجی بکنده در غرب روستا که پس از عبور از حاشیه روستا به دریای خزر می ریزند نیز زیبایی منحصر به فردی را به آن بخشیده است. 
انجام ورزش‏ های ساحلی و شنا، صید ماهی، تماشای صید و خرید ماهی تازه از ماهیگیران روستای حاجی بکنده را به یک روستای گردشگری بسیار پرطرفدار تبدیل کرده است.
 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط