Header-inner
روستای زیبای الوارس در اردبیل

روستای زیبای الوارس در اردبیل

206 25-آذر-1399
روستای زیبای الوارس در اردبیل
روستای زیبای الوارس در اردبیل

روستای ییلاقی آلوارس از توابع بخش سرعین شهرستان اردبیل است .که از شمال به روستای اوجور، از شرق به روستای شایق، از جنوب غرب به روستای شاه‌نشین و از جنوب شرق به روستای میمند محدود می‌شود. با ارشیا گشت همراه باشید تا این روستای زیبا را به شما معرفی کنیم.

معرفی روستای زیبای الوارس اردبیل

روستای الوارس با مختصات جغرافیایی ۴۷ درجه و ۵۶ دقیقه طول شرقی و ۳۸ درجه و ۹ دقیقه عرض شمالی، در ۱۲ کیلومتری غرب شهر سرعین و ۳۵ کیلومتری غرب شهر اردبیل واقع شده است.

روستای الوارس

این روستا از سطح دریا بیش از ۲۰۰۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان بسیار سرد است. میزان بارش سالیانه قلمرو اراضی روستا، بیش از ۴۰۰ میلی‌متر است.
مردم روستای آلوارس به زبان آذری سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
بررسی‌های میدانی و شواهد موجود نشان می‌دهد که مکان گزینی یا استقرار روستا در حدود ۳ قرن یا بیشتر روی داده است. این روستا قبلاً ییلاق چراگاهی عشایر شاهسون بوده است.

شغل مردم روستای آلو ارس

مردم این روستا عمدتاً به فعالیت‌های زراعی و دامداری اشتغال دارند و برخی از انواع صنایع دستی بافتنی را نیز تولید می‌کنند. محصولات عمدة زراعی روستا مشتمل بر گندم و جو است، اما محصولات دامی و لبنی و عسل نیز در روستا تولید می‌شود.
صنایع دستی آن عبارتند از: انواع گلیم، جاجیم، فرش، جوراب و شال گردن، که علاوه بر مصرف خانوار روستایی، جهت فروش به بازار نیز عرضه می‌شود.

روستای الوارس

معماری خانه های روستا آلو ارس

روستای کوهستانی آلوارس با بافت مسکونی متمرکز در دامنه کوه سبلان قرار یافته است. خانه‌های قدیمی با دیوارهای ضخیم، سقف چوبی و پوشش کاهگلی نشانگر سازگاری تناسب معماری خانه‌ها با اقلیم و طبیعت روستا می‌باشد. در ورودی حیاط بعضی از خانه‌ها، درختان بلند برافراشته‌ای به جای حصار کاشته شده و زیبایی‌های روستا را دو چندان کرده است.
مصالح به کار رفته در ساختمان‌های قدیمی روستا شامل چوب، خشت، سنگ و کاهگل است، ولی در بناهای جدید، آهن، آجر، سیمان و سنگ استفاده می‌شود.
ساختمان خانه‌های روستای آلوارس با توجه به کوهستانی بودن منطقه و تجربیات ناشی از وزش باد و تابش آفتاب، جهت شرقی – غربی دارند و تحت تأثیر نوع معیشت و تولید، فضایابی شده‌اند. در طراحی و ساخت خانه‌ها، علاوه بر بخش‌های استراحت و مطبخ و …، انبار محصولات کشاورزی علوفه، طویله، مرغ‌دانی و جایگاهی برای پاک ماشین‌آلات کشاورزی نیز در نظر گرفته شده است.

جاذبه‌های گردشگری روستای آلوارس

روستای آلوارس با استقرار در دامنه کوه سبلان و ارتفاعات سرسبز و جذاب، در شمار زیباترین روستاهای پیرامون کوهستان سبلان و ایران به شمار می‌رود. 
جریان آب و چشمه‌های فراوان به ویژه چشمة مین‌بلاغ که ماهی قزل‌آلای آن معروف است، هوای پاک، سرسبزی مراتع اطراف، هر بیننده‌ای را به شوق و تأمل وامی‌دارد. همچنین آب شدن یخ‌ها و برف‌های دامنه‌های سبلان در فصول بهار و تابستان پوشش گیاهی چشم‌نوازی را همراه گُل‌های ختمی، گون‌های انبوه و لاله‌های سرخ، شقایق‌ها و دیگر گل‌های وحشی پدید می‌آورد، که هر بیننده‌ای را مسحور می‌کند.

پیست اسکی روستای الوارس

پیست اسکی روستای آلوارس

استقرار روستای آلوارس در مسیر صعود به قله‌های فرعی و اصلی سبلان، همچنین برخورداری از شیبی مناسب و برف فراوان در زمستان و بهار، شرایط احداث پیست اسکی در دامنه‌های مرتفع آلوارس را فراهم آورده است. پیست اسکی مجهز و مناسبی در ۱۲ کیلومتری روستا احداث شده و مورد استفاده مردم شهرهای اردبیل، سرعین و گردشگران قرار میگیرد.
ارتفاع پیست از سطح دریا ۳۲۰۰ متر است. این پیست به جهت بارش فراوان برف در فصول پاییز و زمستان، به مدت نسبتاً طولانی قابل استفاده می‌باشد.
مراکز تفرجگاهی روستا نیز در مسیر پیست اسکی قرار دارند. عشایر منطقه، هنگامی که در دامنه‌های کوه سبلان و اطراف روستا با «اوبه»ها و رمه‌های خود به ویژه در بهار و تابستان پراکنده می‌شوند، زیبایی شگفت‌آوری را به فضای روستایی آلوارس 

راه دسترسی به روستای آلوارس

روستای آلوارس از شهر سرعین با ۱۲ کیلومتر فاصله و جاده آسفالت قابل دسترسی است


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط