Header-inner
معرفی دومین بادگیر بلند یزد

معرفی دومین بادگیر بلند یزد

255 29-آذر-1399
معرفی دومین بادگیر بلند یزد در خانه حیرانی
معرفی دومین بادگیر بلند یزد

این بادگیرهای بلند درخانه حیرانی واقع شده است . خانه حیرانی از جذاب ‌ترین خانه‌های بافت تاریخی یزد است که قدمتش به دوران قاجار باز می‌گردد و در محله یوزداران یزد واقع شده است. با ارشیا گشت همراه باشید تا این جاذبه تاریخی را به شما معرفی کنیم.

معرفی دومین بادگیر بلند یزد

بادگیرهای واقع در خانه حیرانی به‌عنوان دومین بادگیر بلند دنیا شناخته شده است و از جاذبه‌های این خانه به ‌حساب می‌آید. خانه حیرانی، عمارتی دو دره است که اکنون هر دو در آن باز است و امکان رفت ‌و آمد از آن‌ها مهیا است .
 حوض زیبای آبی‌ رنگ آن در میان سنگفرش‌ های حیاط، بسیار نشاط ‌انگیز است.

دومین بادگیر بلند یزد

این عمارت دو بادگیر زیبا دارد که ارتفاع بادگیر اصلی این ساختمان، پس از بادگیر باغ دولت‌آباد، در جایگاه دوم بلندترین بادگیر شهر یزد و هم‌چنین دنیا قرار دارد و یکی از زیباترین بادگیرهای مستطیلی یزد است که به تالار نشست‌ها متصل می‌شود.
دو طرف آن، دو باغچه مستطیل شکل وجود دارد که پر است از گل‌های رز هفت‌رنگ و همیشه بهار نارنجی و نهال‌های تازه کاشته شده درختان سرو که در کنار رنگ آبی حوض، جلوه‌ای تازه به فضای عمارت بخشیده است. نورپردازی‌های زیبای ساختمان که مزین به طرح‌های خط نستعلیق است برهر سردر خود نمایی می‌کند و گذشته، ادب، هنر و صنعت را به یکدیگر پیوند می‌زند.

دومین بادگیر بلند یزد

جالب است بدانید که پشت ‌بام این بنای تاریخی، یکی از زیباترین و ناب‌ترین چشم‌اندازهای پشت ‌بام‌های یزد را دارد و امکان بازدید از آن برای مشتریان فراهم است.
خانه حیرانی به عنوان اولین شعبه خانه خلاق ایران فعالیت خود را از فروردین ماه ۱۳۹۷ آغاز نمود. این خانه زیبا که متعلق به دوره قاجار می باشد در بافت تاریخی یزد که جزو میراث جهانی یونسکو نیز می باشد، واقع شده است.

دومین بادگیر بلند یزد

با توجه به رویکرد اصلی خانه خلاق ایران در توجه و فعالیت در حوزه صنایع خلاق و فرهنگی در خانه حیرانی عمده فعالیت ها در حوزه صنایع دستی و هنرهای تجسمی و گردشگریِ هنر خواهد بود. حمایت از تیم های استارتاپی فعال در حوزه هنر شامل استقرار، تامین تجهیزات، حمایت مالی در مراحل اولیه و جذب سرمایه در مرحله رشد از جمله اقداماتی است که در این عمارت زیبا در حال انجام است. وجود مرکز عرضه آثار هنری، کارگاه های هنری، آرت رزیدنسی و کافه کارآفرینی، خانه حیرانی را به عنوان پایگاهی فعال در حوزه فرهنگ و هنر در مرکز کشور و به ویژه استان یزد مطرح می نماید.

دومین بادگیر بلند یزد


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط