Header-inner
قلعه تاریخی بارجین میبد یزد

قلعه تاریخی بارجین میبد یزد

203 02-دی-1399
قلعه تاریخی بارجین میبد یزد
قلعه تاریخی بارجین میبد یزد

قلعه بارجین یکی از آثار معماری بازمانده از دوره قاجار در شهرستان میبد است که در عین زیبایی، یک دژ محکم در برابر حمله دشمن بوده است. با ارشیا گشت همراه باشید تا این قلعه تاریخی را به شما معرفی کنیم.

قلعه تاریخی بارجین میبد

قلعه بارجین بنا به دستور اربابان زرتشتی در بارجین میبد واقع شده است که کاربردی آن پناه گرفتن در مواقع ناامنی و خطر بوده است. این قلعه تاریخی در یک ملک خصوصی قرار دارد و آنطور که اهالی گفتند، وجه تسمیه بارجین از نام بانی زرتشتی آن گرفته شده است. این قلعه معماری منحصربه‌‌فردی دارد و رازهای زیادی را در دل خود جای داده است.

قلعه تاریخی بارجین

این قلعه مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان میبد، روستای بارجین در یکی از آبادی‌های حوزه شرقی میبد واقع شده و مردم این منطقه در دوران قاجار هنگام جنگ و حملات دشمنان به قعله بارجین پناه می‌بردند و به این شکل خود را در برابر دشمنان ایمن نگه می‌داشتند. این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۵۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

قلعه تاریخی بارجین

معماری قلعه بارجین 

قلعه باستانی بارجین در دو طبقه ساخته شده و از چهار برج ساده در چهار گوشه و یک درب ورودی در قسمت شمال تشکیل می‌شود. 
در قسمت بالای درب ورودی این قلعه، یک اتاق قرار گرفته که مخصوص ارباب قلعه بوده است.
این قلعه اتاق‌ها برای افراد خاص، مشخص و معین بودند و هر شخص نسبت به جایگاه و شان و منزلتی که داشته، در یکی از این اتاق‌ها اسکان داده می‌شده است.

مصالح اصلی به کار رفته در این بنا عمدتاً خشت و گل است ولی در بعضی از جاهای این قلعه از بتن محکمی بنام ساروج که ترکیبی از سفیده تخم مرغ، آهک و خاکستر است، استفاده شده است.
مساحت این قلعه حدود ۱۰ هزار متر مربع، در دو طبقه و دارای چهار برج در چهار گوشه آن است و یک در ورودی نیز در شمال قلعه قرار دارد.

قلعه تاریخی بارجین

پلان این قلعه به صورت حیاط مرکزی است که اتاق ‎ ها در اطراف این حیاط واقع شده، در طبقه اول، اتاق‌ها به صورت طاق ضربی و در طبقه دوم به صورت فیل پوش ساخته شده است.
این قلعه محل گذر آب قناتی به نام بانی آن بوده که قلعه را مشرب می ‎‎ کرده است.بهترین زمان برای رفتن به میبد و بازدید از قلعه باستانی بارجین، اوایل فصل بهار و فصل پاییز محسوب می‌شود.

مسیر دسترسی به قلعه 

استان یزد- شهرستان میبد- بلوار سلمان فارسی- خیابان امام حسین (ع)- قلعه تاریخی بارجین


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط