Header-inner
تنگه بوان در نورآباد فارس

تنگه بوان در نورآباد فارس

614 23-دی-1399
تنگه بوان در نورآباد فارس
تنگه بوان در نورآباد فارس

تنگه و تفرجگاه بوان نورآباد در فاصله ۸ کیلومتری جاده اصلی شیراز- اهواز واقع شده است.پس از گذشتن از جادهای کوتاه وپر پیچ وخم آسفالته از سه راهی شهر نور آباد ممسنی به دره ی زیبا ودل انگیزبوان منتهی می شود. با ارشیا گشت همراه باشید تا این دره زیبا را به شما معرفی کنیم.

تنگه بوان در نورآباد فارس

منطقه بوان به شکل دره ای که در میان دو رشته کوه بلند واقع شده است که در زمستان ها پوشیده از برف می باشد.طول این دره ۱۸ کیلومتروپهنای آن بیش از ۷کیلومتر است.
به دره بوان یا تنگ بوان به زبان محلی تنگ بون گفته می شود . این دره زیبا به علت پر باران بودن منطقه بالای آن و دارا بودن مخزن آبی مناسب دارای آبشارها و چشمه ساران آب شیرین فراوانی است و هر ساله در فصل بهار و تابستان میزبان گردشگران بیشماری است. البته تنگ بوان در زمستان و پاییز نیز بسیار زیبا و دیدنی است.

تنگه بوان در نورآباد فارس

این دره  پوشیده ازدرختان جنگلی وتنومند با عمری طولانی است که همراه با چشمه سارها وجویبار های فراوان وآب وهوای مطبوع روستا های بسیاری را در خود جای داده است. به علاوه درختان وباغ های زیادی از جمله درختان سیب،گلابی انار، گردو،انجیروانواع مرکبات این دره سر سبز را پوشانده است.
زیر حوضه وسیع ومنطقه جنگلی در بالا دست این تنگه موجب فراوانی آب شیرین وگوارا در دره بوان شده است به طوری که در طول سال به ویژه در فصل بهاراز روی اغلب دیوارهای صخره ای تنگ،آبشار های زیبایی چون آبشار بوان سرازیرمی شود وچشم انداز های زیباوطبیعی رابه وجود آورده است.

تنگه بوان در نورآباد فارس

گردشگاه بوان 

این گردشگاه به علت نزدیکی به جاده اصلی در محور چهار استان فارس،خوزستان ،بوشهروکهکیلویه وبویراحمدقرار گرفته وامکان دسترسی ساکنان شهر های پر جمعیت این استانها را در فاصله زمانی مناسب برای دیدار ازاین منطقه زیبا را فراهم می آورد.
از چشمه های معروف تنگ بوان، “چشمه ممبلو“ و بزرگترین آبشار آن “آبشار پولکی” نام دارد که پنجمین آبشار کشور است.

تنگه بوان در نورآباد فارس

منطقه بوان به سه قسمت تقسیم بندی شده است:

بوان علیا (ده بالا) ، بوان وسطی (ده میونه) و بوان سفلی (ده دومِن)

مردم منطقه بوان در زمستان اغلب در شهر نورآباد ممسنی ساکن می باشند.

باغهای گردو و انار این منطقه، علاوه بر زیبایی چشم نواز و آرامش بخش بودن برای ساکنین و گردشگران؛ سالانه مقادیر قابل توجهی محصولات کشاورزی را به بازار عرضه می نمایند.

منطقه بوان نورآباد ممسنی دارای اماکن مذهبی نیز می باشد که عبارتند از:

بقعه امامزاده ظاهر (امام ظاهر) ، بقعه امامزاده شاهزاده سلیمان (شاه سیمون) ، بقعه امامزاده شاهزاده حسین (شازاده حسین)

راه های دسترسی به تنگه بوان

استان فارس ، نورآباد ممسنی، در جاده نورآباد ممسنی به سپیدان، تنگ بوان


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط