Header-inner
روستای بردوک و قلعه ی تاریخی بردوک

روستای بردوک و قلعه ی تاریخی بردوک

144 26-دی-1399
روستای بردوک و قلعه ی تاریخی بردوک
روستای بردوک و قلعه ی تاریخی بردوک

بردوک روستایی است زیبا  که در بخش صومای برادوست ارومیه استان آذربایجان غربی واقع شده است . با ارشیا گشت همراه باشید تا این قلعه تاریخی را به شما معرفی کنیم.

روستای بردوک

جمعیت روستای بردوک بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۳۶۸ نفر (۶۴ خانوار) بوده‌است.مجموعه آثار تاریخی موجود در روستای بردوک از توابع دهستان صومای برادوست ارومیه یکی از آثار فاخر و ارزشمند تاریخی استان آذربایجان غربی که نشان دهنده شکوه هنر و معماری کوهستانی دوران صفویه در ایران است که در سال ۱۰۷۸ ه. ق توسط “تقی سلطان بن نظر بیگ بن غازی” احداث گردیده است.

قلعه ی تاریخی بردوک

قلعه ی تاریخی بردوک

قلعه بردوک در داخل تنگه صعب‌العبور و دور افتاده حسنی در حدود ۶ کیلومتری روستای مرزی و کوهستانی بردوک از توابع دهستان صومای برادوست ارومیه در ارتفاعات مرزی ایران با ترکیه بر بلندای کوه بنا شده است،منظره قلعه در بالای ارتفاعات چنان حالت رویایی و فریبنده‌ای دارد که هنوز پس از قرن‌ها چشم را خیره می‌کند و منظره زیبا و بدیع این قلعه در این مکان دورافتاده و تنگه مخوف که کمتر کسی از اهالی محلی موفق به دیدن آن شده‌اند عظمت و قدرت شاهان صفوی را برای ارعاب دشمنان آن زمان به رخ می‌کشد.

قلعه ی تاریخی بردوک

تاریخچه قلعه بردوک

قلعه بردوک در دوران اقتدار حکومت صفویه ساخته شده است و با تأمین همه شرط‌ های دیده‌ بانی به‌عنوان یک دژ ممتاز مسلط به معابر وصولی و خروجی به دشت‌های اطراف اشراف کامل دارد و بیانگر اهمیت و ارزش این منطقه در دوره صفویه است.

معماری قلعه بردوک

مجموعه ‌آثار قلعه بردوک در ۳ بخش بقایای یک مسجد و یک مقبره و چند بنای منفرد، بنای قلعه و حصار تدافعی با دیوار میانی و آب انبار و ساختمان ۳ طبقه در جبهه مرکزی و برج دیده ‌بانی قلعه است که به‌صورت کلی شیوه خاص و عالی هنر معماری عصر صفویه در بناهای این مجموعه و همچنین دژ مستحکم آن به وضوح دیده می‌شود و مسجد مجموعه به نام «قلعه میر» از سنگ‌های حجاری شده با ملاط ساروج و به شکل جالب و زیبایی ساخته شده است و در این مکان دورافتاده روحانیت آمیخته به احترامی در بیننده ایجاد می‌شود.

هماهنگی سنگ‌های حجاری‌ شده سیاه و سفید منظره بدیعی به این جایگاه داده است، همچنین کتیبه‌ای مستطیل شکل از سنگ‌های مرمر شفاف با ابیات فارسی و آیات قرآنی در این بنا وجود دارد و آن چنان که از کتیبه بر می‌آید بنای مسجد پس از تکمیل قلعه ساخته شده است.
این مجموعه تاریخی قابلیت تبدیل شدن به یک مجموعه تاریخی و گردشگری را دارد و می تواند هرساله به ویژه در ایام تابستان و تعطیلات نوروزی پذیرای خیل عظیمی از گردشگران باشد.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط