Header-inner
سد چراغ ویس سقز کردستان 

سد چراغ ویس سقز کردستان 

137 27-دی-1399
سد چراغ ویس سقز کردستان 
سد چراغ ویس سقز کردستان 

سد چراغ ویس سقزدر روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سقز در استان کردستان قرار دارد . با ارشیا گشت همراه باید تا این مکان را به شما معرفی کنیم.

سد چراغ ویس سقزکردستان 

این روستا در دهستان میرده قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده‌است.سیمینه رود از کوهستان‌های منطقه سقز و بانه و کردستان عراق سرچشمه گرفته و پس از عبور از بوکان و میاندوآب به دریاچه ارومیه می‌ریزد.
ظرفیت اصلی سد چراغ ویس سقز ۸۵ میلیون متر مکعب است و بیش از ۶۰ روستا می‌توانند از آب آن برای مصارف کشاورزی و شرب بهره‌مند شوند. آب ۶۰ روستا از سد چراغ ویس تامین شود. این سد از سال ۹۳ احداث شده و برنامه‌ای بلند مدت برای تفریح و سلامت شهر سقز را دنبال می‌کند. این سد نزدیکی روستای چراغ ویس قرار دارد و دلیل اصلی نامگذاری این مکان تفریحی است.

سد چراغ ویس

سد چراغ ویس 

سد چراغ ویس با آب‌وهوای بسیار دلپذیر و قرار داشتن بین کوه و دره‌ها یکی از جدیدترین و بهترین جاذبه‌های طبیعی منطقه سقز و بانه محسوب می‌شود.
عملیات اجرایی سد چراغ ویس از سال ۸۳ آغاز شد.و بر روی رودخانه چم سقز در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی سقز قرار گرفته است.

هدف از احداث سد چراغ ویس 

هدف از احداث سد مخزنی چراغ ویس بر روی رودخانه «چم خان»، تنظیم و کنترل سیلابها و روان آبهای این حوزه برای تامین نیاز آب شرب در دراز مدت به شهر سقز به میزان ۳۳ میلیون متر مکعب و تامین آب کشاورزی اراضی پایاب سد به مساحت شش هزار هکتار (۱۳۰۰ هکتار بهبود و ۴۷۰۰ هکتار توسعه)می باشد.
درحال‌حاضر هیچ نوع آبزی در این سد پرورش داده نمی‌شود و به همین دلیل آب آن پاک و شفاف است. در آینده‌ای نه چندان دور قرار بر این است که قایق‌های تفریحی نتعددی به آب بیاندازند تا مردم بتوانند از بودن در آنجا و قایق رانی در سد لذت ببرند.در اطراف این سد درختان میوه بر رونق آن می افزاید.درختان میوه گرمک که در زبان محلی کوردی گرمه نامیده می شود نیز به چشم می خورد.طبیعت زیبای اطراف این سد مدیون روستاییان است که زمین خود را در اختیار گردشگران گذاشته اند تا ساعاتی در دل طبیعت لذت ببرند.

سد چراغ ویس سقز 

اطراف سد جاذبه‌های طبیعی بسیاری وجود دارد. این منطقه همچنین جانداران و جانوران مختلفی را در خود جای داده است. لاکپشت‌ها، مارمولک‌ها و مارهای زیادی اطراف این سد وجود دارند که این منطقه زیستگاه آن‌هاست. البته این جانوران برای گردشگران خطر جدی ندارند، اما بهتر است که هنگام حضور در این منطقه احتیاط کنید. ناگفته نماند مامولک‌های اطراف سد بسیار زیبا هستند و رنگ آنها نیز اکثرا سبز است. به همین دلیل تشخیص آن‌ها از طبیعت اطرافشان کمی دشوار خواهد بود.
خوشبختانه ۶۰ درصد حجم مخزن سد چراغ ویس پر شده و با این میزان حجم آب، امسال این شهرستان با مشکل کم آبی مواجه نخواهد شد.

مسیر دسترسی 

این سد در ۱۷ کیلومتری جاده سقز- بانه قرار گرفته و قرار است آب شرب دراز مدت شهر سقز را تامین کند.
 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط