Header-inner
دریاچه گنج تخت سلیمان تکاب

دریاچه گنج تخت سلیمان تکاب

151 29-دی-1399
دریاچه گنج تخت سلیمان تکاب
دریاچه گنج تخت سلیمان تکاب

دریاچه گنج تخت سلیمان در مرکز محوطه باستانی تخت سلیمان در آذربایجان غربی روستای نصرت آباد  قرار دارد که جلوه خاصی به این مکان بخشیده است. با ارشیا گشت همراه باشید تا این مکان زیبا را به شما معرفی کنیم.

دریاچه گنج تخت سلیمان تکاب

دریاچه گنج تخت سلیمان چشمه است آهکی که آب سفره های زیرزمینی را با فشار زیادی به سطح زمین پمپاژ می کند.

دریاچه گنج تخت سلیمان

چشمه جوشان این دریاچه ۱۱۲ متر عمق دارد که باعث شده آب آن ۴۰ درجه سانتی­گراد حرارت داشته باشد. مجموعه تخت سلیمان در میان ‌ای سرسبز و خوش‌آب‌و‌هوا واقع شده است و بازدید از آن رایگان است.
گفته می شود در کف دریاچه تخت سلیمان گنج های باارزشی نهفته است که سبب شده آن را دریاچه ای مملو از گنج بنامند. این آب دارای املاح فراوانی است و همین امر مانعی بزرگ برای غواصی در دریاچه تخت سلیمان و مشاهده اعماق آن محسوب می شود؛ این امر سبب گشته که تمامی روایات و افسانه هایی که پیرامون دریاچه تخت سلیمان تکاب وجود دارد، سر به مُهر بماند. مهم ترین راز دریاچه تخت سلیمان تکاب، وجود گنج های بی شمار در اعماق آن است؛ گفته می شود در زیر دریاچه شهری وجود داشته که این گنج ها در آن باقی مانده است.

تاریخچه دریاچه تخت سلیمان 

این مجموعه تاریخی کهن دارد و به باور بسیاری از مردم محل تولد زرتشت بوده است. شاید باور آن سخت باشد اما حتی اروپایی‌ها نیز برای پیدا کردن گنج چندین مرتبه به اعماق دریاچه رفته‌اند اما عمق زیاد و رسوبات مانع پیشرفت کاوشگران شده‌اند.
بومیان عقیده دارند این دریاچه با کوبیده شدن عصای حضرت سلیمان پدید آمده و در گذشته گنج‌های بی‌شماری در این منطقه پنهان شده است. برخی نیز بر این باورند که در کف دریاچه‌ گلی وجود دارد که حاصل از خاکستر آتشفشان کوهی در این نزدیکی بوده و به دلیل ترکیبی که دارد، هر جنبنده‌ای را از روی سطح آب می‌بلعد و با خود به قعر دریاچه فرو می‌برد.
بر همین اساس از دوران باستان این محوطه به دلیل داشتن شرایط خاصی مورد توجه پادشاهان ایران و جهان بوده است.

دریاچه گنج تخت سلیمان 

شنا در این دریاچه ممنوع است اما شاید روزی گنجینه‌های تاریخی ایران در این ناحیه کشف شوند.
این دریاچه هرچند بسیار زیبا و آرام است، اما با بیرحمی تمام، هر جنبنده‌ای را به خود می‌بلعد، تا جایی‌که در بازدید از این مکان متوجه تابلو‌های متعددی می‌شوید که علایم هشدار دهنده “شنا ممنوع” را در داخل این دریاچه نشان می‌دهند، چرا که شنا در این دریاچه حتما منجر به مرگ خواهد شد.
گفته می‌شود در چند سال اخیر که عده‌ای این تابلو‌ها را نادیده گرفته و وارد دریاچه شده‌اند، نه تنها زنده برنگشتند، بلکه جسدشان هم پیدا نشد. 

مسیر دسترسی به دریاچه گنج

آذربایجان غربی – ۴۵ کیلومتری شمال شرق تکاب – روستای نصرت آباد- محوطه تخت سلیمان


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط