Header-inner
معرفی روستای بار اندوز ارومیه

معرفی روستای بار اندوز ارومیه

155 07-بهمن-1399
معرفی روستای بار اندوز ارومیه
معرفی روستای بار اندوز ارومیه

روستای باراندوز روستایی است که هر فصل آن زیبا و جذاب است. با ارشیا گشت همراه باشید تا این روستای زیبا را به شما معرفی کنیم.

روستای باراندوز ارومیه

روستای باراندوز ارومیه که به خاطر باغ سیب هایش معروف است فاصله زیادی با ارومیه ندارد.فاصله این روستا تا ارومیه ۳۰ کیلومتر می باشد.این روستا در نزدیکی روستای هفت آباد واقع شده است.لازم به ذکر است که امکان رفتن تا این باغات با ماشین سواری وجود دارد و جاده آسفالت می باشد.

منظره های دیدنی این روستا در بهار و تابستان بیشتر پیشنهاد می شود اما پاییزش نیز دنیای دیگری دارد. ردیف درخت های تنومندی که کنار جاده قد کشیده اند؛ کمی دورتر مرتع های سبز که دامنه ی تپه هارا پوشانده اند و صحنه های رویایی و پشم نواز، از انگیزه های سفر به این منطقه است.باراندوز منطقه ایست تاریخی، با پیشینه ۶ هزارساله، این منطقه از قدیم الایام محل تسلط، سکونت و قلمروی حکومتهای مختلفی مانند سومر،هورری، قوتتی، اورارتو، ماننا،ماد و … بوده است.

روستای باراندوز ارومیه

پل تاریخی روستای باراندوز ارومیه

این پل تاریخی در دوران قاجاری ساخته شده است که در حدود پانزده کیلومتری ارومیه قرار دارد. پل باراندوز چهل متر طول، پنج متر عرض، شش چشمه بزرگ با قوس جناقی و پنج چشمه طاق کوچک با طاق رومی دارد.
پایه‌های پل در جهت مخالف جریان آب، دارای آب شکن‌های مثلثی شکل به اندازه ۵۰/۲ متر است. این آب شکن‌ها نیز با تخته سنگ‌های بزرگ مکعبی شکل با ملاط آهک تا قسمت پایه طاق‌ها بالا برده شده‌اند.پل تاریخی “باراندوز” ارومیه به‌تازگی مرمت و بازسازی‌شده و بر روی رودخانه‌ای به همین نام قرار دارد.

تپه تاریخی باراندوز

یکی از مناطق تاریخی باراندوز، تپه تاریخی گؤی تپه است. تپه ای که قدمتش به شش هزار سال پیش برمی گردد و تصویر قیل قمیش این اسطوره سومریان و بابلیان در سال ۱۳۲۲ از آنجا کشف شده است ، اما صد افسوس تاکنون اقدام خاصی برای شناساندن آن انجام نگرفته است.تپه ای که ظرفیت فوق العاده ای برای شناخته شدن در سطح جهانی نیز دارد.

رودخانه باراندوز

رودخانه باراندوز چای ارومیه یکی از پرآب ترین رودخانه های اطراف شهر ارومیه است .این رودخانه، از دو رشته ارتفاعات مرزی ایران و ترکیه و ایران و عراق سَرچشمه می گیرد و بعد از طی مسافتی، وارد جلگه شده و دشت بیل را آبیاری می کند. رودخانه باراندوز در مسیر خود، با آبیاری کردن زمین های متعدد روستایی در منطقه داروغه، شعبه کوچکی به آن پیوسته و رودخانه به طرف دریا رهسپار می شود و پس از طی مسافتی، در چندین شاخه که شعبه اصلی آن بابا رود است، به دریاچه اورمیه می ریزد.رودخانه باراندوز زمین‌های کشاورزی ۱۰۲ روستا و آبادی را آبیاری کرده و مازاد آب در قسمت سفلی به مصرف کشت برنج می‌رسد.

دخمه قبور شاهان اورارتو 

دخمه قبور شاهان اورارتو نزدیک به سه هزارسال پیش بر بالای تپه ای که امروزه به عنوان تپه شیرین-فرهاد شناخته می شود و به عنوان شهر و قلعه ای کوچک در دوران درخشان اورارتوها و در اوج قدرت آنها بنانهاده شده است و هنوز هم قاچاقچیان و سودجویان بسیاری با حفاریهای غیرمجاز این تپه در اثر نبود نظارت به سودهای هنگفتی از طریق غارت تاریخ و فرهنگ شهر و کشورمان به جیب می زنند.

آبشار باراندوز

مسیر آبشار هم که بعد از بارش‌های زیاد این چند سال به وجود آماده است، در نزدیکی روستاست. بعد از روستا، خروجی شهر به سمت حیدرلو در مسیر رودخانه می‌توانید آبشار را نیز مشاهده کنید.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط