Header-inner
دلیل خاص بودن کویرهای ایران چیست

دلیل خاص بودن کویرهای ایران چیست

138 13-بهمن-1399
دلیل خاص بودن کویرهای ایران چیست
دلیل خاص بودن کویرهای ایران چیست

کویرهای ایران گذشته از وسعت کم نظیر آن که سبب شده این گستره های طبیعی کشور درشمار چهار بیابان نخست جهان قرار گیرد . عوامل جغرافیایی متعددی وجود دارد که کویرهای ایران به عنوان جاذبه های گردشگری از موقعیت ویژه ای نسبت به همتاهای طبیعی خود در جهان برخوردار شود . با ارشیا گشت همراه باشید تا این ویژگی ها را برای شما توضیح دهیم.

دلیل خاص بودن کویرهای ایران چیست

ویژگی های کویرهای ایران 

اولین ویژگی کویرهای ایران مشرف بودن دو رشته کوه بلند به نواحی بیابانی است که حجم آبرفت ریز دانه ورودی به این مناطق را بسیار افزایش داده است . در نتیجه شمار و ارتفاع تپه های ماسه ای که متنوع ترین عوارض جغرافیایی بیابان ها هستند , در بیابانهای ایران افزونتر از دیگر بیابانهای جهان است .
دومین ویژگی بیابان های ایران بخش مرکزی این بیابانها است که اغلب آبریز حوزه های هیدرولوژیک بسیار وسیعی است , در نتیجه وجود سیستم های متعدد تالابی در بیابانهای ایران , تنوع طبیعی این مناطق را افزایش داده است .
سومین ویژگی بیابان های ایران عوامل پیچیده اقلیمی است که  سبب شده بیابانهای ایران گرمتر از دیگر نواحی بیابانی دنیا باشد . آنچنانکه برخی صاحبنظران , کویر شهداد در دشت لوت را با ثبت حرارتی حدود ۶۵ درجه سانتی گراد ,که از دمای صحرای آفریقا و عزیریه لیبی نیز بالاتر است قطب حرارتی کره زمین می خوانند .

دلیل خاص بودن کویرهای ایران چیست

چهارمین ویژگی بیابان های ایران این است که کویر لوت  تنها منطقه عاری از حیات در کره زمین عنوان شده است . در این منطقه به طول یکصد و عرض پنجاه کیلومتر نه تنها هیچ اثری از حیات گیاهی و جانوری دیده نمی شود , بلکه مطلقا نشانه ای از وجود باکتری نیز گزارش نشده است .
پنجمین ویژگی بیابان های ایران عوارض جغرافیایی آن است مانند شهر خیالی لوت , دریاچه نمک , یاردانگ ها و دق ها و گستره های بلورین به جاذبه های ایران سیمایی دیگر بخشیده اند .

ششمین ویژگی بیابان های ایران زندگی جانوری بیابانهای ایران است که در نوع خود کم نظیر است . بیابانهای مرکزی ایران , آخرین زیستگاه گورخر و یوز پلنگ آسیایی است . 
همچنین در سایر نواحی بیابانی ایران می توان نشانه هایی از حضور گونه های باارزشی چون جبیر , گربه شنی ,کاراکال و هوبره را مشاهده نمود .
هفتمین ویژگی بیابان های ایران وجود آثار باستانی در بیابانهای ایران است که می توان از دیگر ویژگی های کم نظیر آن برشمرد . دهها کاروانسرای بزرگ و کوچک سنگفرش تاریخی دشت کویر و باقیمانده شهر باستانی خبیص از آن جمله است .
هشتمین ویژگی بیابان های ایران جاده ابریشم است که گذرگاه تاریخی سیاح مشهور مارکوپولو بوده که از بیابانهای ایران می گذرد . بدیهی است بازسازی این مسیر و برگزاری تور کاروان رو با تاکید بر سفر مارکوپولو , تجربه وصف ناپذیری برای گردشگران محسوب می شود .

دلیل خاص بودن کویرهای ایران چیست

دلیل خاص بودن کویرهای ایران چیست ؟

بیابانهای ایران را جغرافیدانان و محیط شناسان مختلف به اشکال متفاوتی طبقه بندی کرده اند . گروهی بر اساس محل استقرار , دو دسته بیابان داخلی و ساحلی برای کشور معرفی نموده اند . بر این اساس بیابانهای داخلی به رشته کوههای البرز و زاگرس ختم می شوند و در قسمت مرکزی , جنوبی و جنوب شرقی کشور گسترش یافته اند . بارندگی کم با پراکنش نامناسب , تبخیر شدید , بادهای فصلی فرساینده , ساعات آفتابی طولانی , تغییرات شدید دمای روز و شب و تسلط شرایط اقلیمی خشک و فراخشک از ویژگی های محیطی این دسته از بیابانهای کشور است .

دلیل خاص بودن کویرهای ایران چیست

بیابانهای داخلی همچنین به دو حوزه دشت کویر و دشت لوت تقسیم می شوند . بیابانهای ساحلی نیز مشتمل بر دشت منتهی به سواحل دریای عمان و خلیج فارس معرفی می شوند که دارای نوسان دمایی کمتر , رطوبت نسبی بالاتر و تاثیر پذیری از توده های هوای مرطوب اقیانوس هند و خلیج فارس با شرایط اقلیمی نیمه گرمسیری است .

دلیل خاص بودن کویرهای ایران چیست

برخی با اطلاق کویر به بیابانهای داخلی ایران و با تاکید به اینکه حوزه های کویری کشور همگی درمحاصره ارتفاعات و تپه ماهورها قرار دارند و به یک کفه مرکزی که محل تجمع روان آب است ختم می شوند سه گروه اصلی کویربرای کشوربرشمرده اند.
نخست کوهستانهای کویری مانند ارتفاعات شرق دشت یزد یا اردکان تا طبس یا اردکان تا بافق که به صور مختلف از کوههای لخت و صخره ای تا تپه ماهورها را شامل می شوند و مابین ارتفاعات را دره های عمیق و خشک تا مسیل های پهن و گسترده فرا گرفته است .

دوم دشت های کویری , شامل ریگزارها خاکریزهای کویری , نمکزارهای کویری و کویرهای رسی که از سطح مخروطه افکنه تا حاشیه کفه ها را در بر می گیرند .

سرانجام کفه های کویری شامل کفه های رسی تر , کفه های شورتر , کفه های ماسه ای , کفه های نمک و باتلاق نمک است , که اغلب تالابهای فصلی بابانی و برخی از دریاچه های مهم مرکزی کشور مانند گاوخونی و جازموریان را در بر می گیرند .


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط