Header-inner
غار کرفتو در دیوان دره کردستان

غار کرفتو در دیوان دره کردستان

293 05-شهریور-1399
غار کرفتو در دیوان دره کردستان
غار کرفتو در دیوان دره کردستان

غار کرفتو در ۷۲ كيلومتري شعر سنندج و تقريبا با همين فاصله از شهر ديواندره واقع شده است .
كه اين اثر تاريخي و باستاني به دليل ويژگي هاي خاص از جمله جاذبه هاي شگفت انگيز گردشگري و تاريخي استان كردستان به شمار مي رود.با وب سایت ارشیا گشت همراه باشید ما این غار شگفت انگیز را به شما معرفی میکنیم.

غار کرفتو در دیوان دره کردستان  

این غار زیبا یکی از آثار معماری صخره ای مربوط به قـرن سوم میلادی در استان کردسـتان است که در ۷۲ کـیلومتری جنوب شرقی شهرستان سقز و تقـریبا با همین فاصله با دیواندره قرار گرفته است و نزدیک ترین روسـتا در شمال غـربی غار به فاصله سه کیلومتری به نام “میرسید” یا “میرسعید” است.
در معماری این غار علاوه بر ایجاد اتاق ها و راهروهای عبوری، سعی شده تا اتاق ها با هم مرتبط باشند. نورگیرهایی به سمت بیرون تعبیه شده اند و بر دیوارهای غار در بعضی از اتاق ها نقوشی به صورت تجریدی از حیوانات، انسان و گیاه حجاری شده است.
این غار در سال ۱۳۷۹ گمانه زنی شد و با بررسی های باستان شناختی در محوطه بیرون و داخل غار آثاری از دوران های مختلف به دست آمد كه تراشه ای سنگی در طبقه چهارم و محوطه بیرون غار می تواند نشانه ای از استفاده انسان ها در دوران پیش از تاریخ از این غار باشد.
همچنین نمونه سفال ها و اشیای به دست آمده، ادامه سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و دوران اسلامی یعنی سده های ششم تا هشتم هجری قمری مسجل می سازد.

غار دیوان دره  حدود ۷۵۰ متر است و راه های فرعی متعددی از آن منشعب می شود. غار چهار طبقه دارد و حجاران هنرمند، به زیبایی فضاهایی را در مدخل های غار تراشیده و اتاق ها، راهرو و دالان های متعددی را به وجود آورده اند.
این غار از لحاظ بافت ساختمانی بی نظیر است به گونه ای که ارتفاع دهانه ورودی غار از سر تپه به بیش از ۲۵ متر می رسد که در گذشته راهی بس دشوار و مشکل برای ورود به درون آن بوده ولی در طول ۱۰ سال گذشته و به وسیله چوب و آهن پلکان هایی برای ورود به آن طراحي و نصب شده است و در كنار اين مهم روی دیوار تعدادی از اطاق های طبقات غار و راهروهای عبوری آنها نقوشی به صورت خلاصه شده از جانوران و گیاهان وجود دارد.

زیباترین بخش معماری غار

زیباترین بخش معماری غار، طبقه سوم آن است که علاوه بر دقت در تراشیدن و کندن اتاق ها، فرم خاص سقف ها به شیوه کمانی و ایجاد درگاه ها و پله های آستانه آن در پنجره ها و نورگیرهای اتاق ها از نظر تزئینات به کار رفته از اهمیت خاصی برخوردار است.
روی سر در ورودی یکی از اطاق های طبقه سوم این غار کتبه ای یونانی وجود دارد و جمله “این خانه هراکلس است، هر کس در آن وارد شود در امان است” سر در آن حک شده است كه وجود این کتیبه سبب شده تا تعدادی بر این عقیده باشند که احتمالا این غار مدتی به صورت موقت مورد سکونت سلوکیان قرار گرفته است.
ستون فقرات غار قریب به ۷۵۰ متر طول دارد که در این مسیر پر پیچ و خم دهانه ها و دالان های گوناگونی منشعب می شود و به همین دلیل تاکنون کسی قادر به شناسایی تمامی این مسیرها و تهیه نقشه کامل از آن نبوده است.
مـوقعیت غار به گونه ای است که به طور کلی بادگیر نبوده و در زمستان دامنه جنوبی را نمی پوشـاند، در حالی که ۵۰۰ متر دورتر و در جنوب شرق، غار بادگیر بوده و برف آن را کاملا می پوشاند. به همین دلیل است که در زمستان ها و هـنگام سرما درون غار گرم و در تابسـتان به لحاظ کوران باد غار خنک است.

غار کرفتو بزرگترین غار باستانی ایران است که بخش هایی از آن دست کن است. این غار محصول مشترک انسان و طبیعت است و یکی از غارهای صخره ای دیدنی و منحصر به فرد است.
بر دیواره عمودی طبقات مختلف غار آثار متعددی از گوزن مارال، سوارکار با اسب، حیواناتی ناشناس و غیره وجود دارد که به سختی قابل مشاهده اند.
در میان نقش های قابل مشاهده، نقش های گوزن های مارال که تعداد آنها در طبقه دوم به چهار مورد می رسد از همه قدیمی ترند.
اين روزها غاركرفتو ميزبان خيل عظيمي از مسافران و مهمانان نوروزي است كه هر چند جاده دسترسي به آن تا حدودي مناسب نيست ولي كرفتو با آغوش باز آماده پذيرايي از مسافران و مهماناني است كه رنج سفر را در ميان پيج و خم هاي جاده دسترسي به آن قبول مي كنند.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط