Header-inner

شهر شوش دانیال

357 13-شهریور-1399
شهر شوش دانیال
شهر شوش دانیال

شهر شوش دانیال یکی از کهن‌ترین شهرهای جهان است که در سازمان جهانی یونسکو ثبت شده است.
از جمله آثار تاریخی در این شهررا می‌توان به تپه های شوش، مقبره دانیال نبی، قلعه فرانسوی ها و ... اشاره کرد.با ارشیا گشت همراه باشید ما این شهر تاریخی را به شما معرفی خواهیم کرد.

معرفی شهر شوش دانیال کهن‌ترین شهرهای جهان

شهر شوش دراستان خوزستان واقع شده است و حدود 4000 سال پیش از میلاد مسیح (ع) به عنوان کانون مذهبی ساکنان دشت اطراف بنیاد ساخته شد و پس از سال‌ها حیات پرفراز و نشیب و توام با روزهای پیروزی و شکست، رونق و رکورد و آبادانی و ویرانی، با سقوط هخامنشی در سال 332 ق.م به مرور در سراشیبی افول افتاد و در قرون میانه اسلامی رونق خود را به کل از دست داد و به روستای کوچکی گرداگرد آرامگاه دانیال نبی (ع) تبدیل شد.
شوش در دوره ایلامی‌ها هزاران سال مرکز این تمدن مهم بوده است در دوره هخامنشیان شوش پایتخت سیاسی این امپراطوری پهناور بوده است.

پس از آن نیز متاثر از رویدادهای تاریخی دست‌خوش تحولات بوده و پس از حمله اسکندر به تدریج مرکزیت خود را از دست داد. در دوره ساسانیان شوش به همراه شوشتر و جٌندی شاپور به عنوان مراکز اقتصادی تولید و صادرات ابریشم به اقصی نقاط جهان مطرح بودند. شوش در سال ۱۷ ه.ق به تصرف مسلمانان درآمد.
در دوره اسلامی نیز این شهر مدت‌ها از شهرهای پرجمعیت و پررونق بوده است  هنگامی که مرکز خوزستان به اهواز منتقل شد شوش اهمیت خود را از دست داد.
با توجه به اهمیت و موقعیت جغرافیایی و سیاسی خاص شوش بود که راه‌های بسیاری و به ویژه راه بزرگ موسوم به «راه شاهی» ارتباط این شهر را به نقاط گوناگون جهان برقرار کرد.

تپه های شوش

تپه‌های شوش در جوار شهر شوش و تقریبا در 50 کیلومتری جنوب اندیمشک واقع شده است. 
وسعت این محوطه بنا بر شواهد باستان شناسی نزدیک به چهارصد هکتار است.
این محوطه پهناور در بین دو رود بزرگ کرخه و دز جای گرفته است.

مقبره دانيال نبی

يكي از پيامبران نيز در اين شهر قرار دارد و مورد توجه اهالی است.
در كتاب مقدس ذكر شده است كه مقبره استر در شوش است ولي آنرا در همدان مي‌يابيم.
به طور حتم مي‌توان مقبره‌اي را كه در عكس مشاهده میكنيد به دانيال نبی از پيامبران يهود نسبت داد كه با معماری سنتی ساكنان خوزستان ساخته شده است.

 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط