Header-inner
جاذبه های گردشگری شهر تفلیس در کشور گرجستان

جاذبه های گردشگری شهر تفلیس در کشور گرجستان

365 17-شهریور-1399
جاذبه های گردشگری شهر تفلیس در کشور گرجستان
جاذبه های گردشگری شهر تفلیس در کشور گرجستان

تفلیس پایتخت کشور گرجستان می باشد که موزه های و بناهای تاریخی بسیاری دارد با ارشیا گشت همراه باشید ما در این بخش شما را با جاذبه های این شهر بیشترآشنا خواهیم کرد.

تاریخ تفلیس

تفلیس در قرن پنجم پس از میلاد، توسط واختانگ یکم تاسیس شد و از آن زمان پایتخت پادشاهی ها و جمهوری های بسیاری را به خود دیده است.  با دیدن معماری این شهر که ترکیبی از معماری های قرون وسطایی، نئوکلاسیک و استالینیست است به راحتی می توان فهمید که این شهر چه تاریخ پرفراز نشیبی را از سر گذرانده است.

دیدنی های تفلیس

جاذبه های دیدنی تفلیس

سرزمین زیبای گرجستان، سراسر سبز و خرم است، کشوری با یادگاری های کهن اسلامی- ایرانی که روزگاری جزو خاک ایران محسوب می شود و سالیان بسیار دور، از ما جدا افتاده است.
کشوری در شمال ایران و همجوار جمهوری آذربایجان و ارمنستان و روسیه که در کنار دریای سیاه، آب و هوایی شبیه مناطق شمال کشور خودمان دارد.
پیدا کردن فعالیت های مفرح و خاطره انگیز شهر تفلیس که از قرن پنجم میلادی، پایتخت گرجستان بوده و تاریخی غنی و پرفراز و نشیب دارد، کار سختی نیست. این شهر که در تقاطع شاهراه های آسیایی و اروپایی قرار دارد، بعد از گذشت چندین قرن متمادی و از سر گذراندن جنگ و ستیز فراوان، هنوز زیبایی خاص و هویت اصیل خود را حفظ کرده است و سفر به آن می تواند بسیار جذاب و به یادماندنی باشد.

حمام سولفور

حمام های سولفور 

حمام های گوگردی در محله ای قرار دارند به نام آبانتوبانی که بخشی از منطقه تفلیس قدیم است. آب گرم این حمام ها مستقیماً از چشمه های آبگرم تأمین می شود. 
از قدیم الایام چشمه های آب گرم یکی از بهترین منابعی بوده اند که مردم از آن ها برای آب تنی و چه بسا برای رفع بیماری هایشان استفاده می کرده اند، به طوری که در هر کشور چند مورد از این چشمه های درمانی وجود داشته باشد.
چشمه های گوگردی هم که گاهی از آن ها آب گرم بیرون می آید، یکی از این منابع به حساب می آید.
در تفلیس گرجستان بسیاری از افراد از حمام های گوگردی استفاده می کرده اند که هنوز هم که هنوز است این حمام ها به قوت خود باقی اند. حمام سولفور یکی از همین حمام های آب گرم است که هم اکنون هم به صورت حمام آب گرم و هم یک جاذبه گردشگری مورد توجه بسیاری از مسافرین است.

متاتس میندا

متاتس میندا یا کوه مقدس

کوه مقدس آرامگاه بسیاری از نویسندگان، هنرمندان و قهرمانان شهرتفلیس است. کلیسای پدر داود و پارک بازی متاتسمیندا نیز در آن قرار گرفته است.
در بالای این کوه یک پارک تفریحی به همین نام ایجاد شده که توسط شهرداری تفلیس اداره می شود. معروف ترین شخصی که در این منطقه دفن شده، نویسنده روس، الکساندر گریبویدوف است. 

میدان آزادی و خیابان روستاولی تفلیس 

میدان آزادی و خیابان روستاولی تفلیس 

خیابان روستاولی یکی از اصلی ترین و مرکزی ترین خیابانهای شهر تفلیس می باشد این خیابان حدود 1.5 کیلومتری طول دارد و از میدان  تاویسوپلبا یا همان آزادی شروع و  به مترو روستاولی و خیابان کوستاوا منتهی شده است. این خیابان قبلا با نام گلوینی شناخته می‌شده است. تغییر نام خیابان به احترام شاعر بسیار معروف قرون وسطی گرجی یعنی شوتا روستاولی می باشد. بسیاری از مراکز مهم دولتی و غیر دولتی در این خیابان مستقر می باشند. از جمله آنها می توان به پارلمان گرجستان، اپرا و باله شهر تفلیس، دادگاه عالی، کلیسای کاشوتی، موزه مردمی گرجستان، آکادمی تئاتر روستاولی و آکادمی علوم گرجستان اشاره کرد.

دریاچه لیسی 

دریاچه لیسی 

این دریاچه در شمال غربی شهر تفلیس قرار گرفته است و حدود 16 کیلومتر مربع مساحت آن می باشد و حداکثر عمق آن 4 متر است. 
آب دریاچه از باران، برف و آبهای زیر زمینی تامین می‌شود و در بهار حداکثر مقدار و پاییز حداقل مقدار آب را دارا است.
آب این دریاچه تا حدودی شور می باشد اما امروزه از این دریاچه جهت پرورش ماهی و به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تفلیس گرجستان بازدید می شود.

ناریکالا

نارین قلعه تفلیس مربوط به قرن ۱۷ میلادی می باشد، اما بخش هایی از آن در قرن چهارم میلادی ساخته شده است. این قلعه باستانی مشرف به تفلیس و رود کورا می باشد. قلعه شامل دو بخش دیواره می باشد که بر روی تپه شیب دار بین حمام گوگرد و باغ گیاه شناسی تفلیس واقع شده است.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط