Header-inner
معرفی زیباترین جاذبه های توریستی مسکو

معرفی زیباترین جاذبه های توریستی مسکو

230 22-شهریور-1399
معرفی زیباترین جاذبه های توریستی مسکو
معرفی زیباترین جاذبه های توریستی مسکو

روسیه پهناورترین کشور جهان است که در آسیای شمالی قرار دارد و با اقیانوس آرام شمالی و منجمد شمالی و همچنین دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک هم‌مرز آبی است. روسیه با داشتن جاذبه‌های تاریخی، بناهای باشکوه و طبیعت زیبا یکی از کشورهای مورد توجه گردشگران است. با ارشیا گشت همراه باشید ما در این بخش جاذبه های گردشگری شهر مسکو را به شما معرفی میکنیم.

شهر مسکو

شهر مسکو

مسکو پایتخت روسیه ، در رودخانه ماسکو در شعبه فدرال مرکزی واقع شده است مسکو پر جمعیت ترین شهر روسیه و اروپا است . این شهر بزرگترین شهر روسیه و شمالی ترین شهر در جهان است در عین حال مسکو از یک آب و هوای قاره ای مرطوب برخوردار است .
مسکو دارای یکی از معماری های تجدید یافته در سطح جهان می باشد . 
 یکی از شهرهایی که در سفر به روسیه باید حتماً دید مسکو است. در این شهر زیبا شما با جاذبه های دیدنی زیادی روبرو هستید که باید از میان آنها انتخاب کنید.
مسکو از آن شهرهایی است که تنوع جمعیتی و غنای فرهنگیش بی ‌نظیر است. چه شیفته‌ی اپراهای چایکوفسکی باشید و چه عاشق نمایشنامه‌های چخوف، اینجا می‌توانید از عالی‌ترین اجراهای کلاسیک این آثار لذت ببرید. تئاتر بُلشوی از آن مکان هایی هست که حیف است در مسکو باشید و سراغش نروید.

 کاخ کرملین مسکو (بزرگترین کاخ سلطنتی روسیه)

کاخ کرملین نه فقط نماد مسکو، بلکه نماد روسیه است. محل اقامت رییس جمهور بوده و یک بنای باستانی بشمار می رود. تاریخ این قسمت آنقدر غنی است که حتی بازدیدکنندگان نیز می توانند در طول چند روز به آن پی ببرند. 
این‌جا شاهدِ وحشت‌افکنیِ ایوان مخوف، حمله‌ی ناپلئون، دیکتاتوریِپرولتاریای لنین، استبداد استالینی، اصلاحات گورباچف و اعلام موجودیتِ روسیه‌ی جدید بوده است. بنابراین، هرجور شده کرملین را در برنامه‌ی خودتان جا بدهید.
نسل هاست که این منطقه میزبان حاکمان روسیه بوده و به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده است اما بیش از دوم سوم از کرملین مسکو برای عموم بسته است. خوشبختانه یک سوم باقی مانده جاذبه های زیادی همچون کاخ‌ها، کلیساها، موزه ها، میدان‌ها ، برج ناقوس و مصنوعات قدیمی را در اختیار افراد قرار می دهد.
زمینِ مثلث‌شکل کرملین در ساحل شمالیِ رود مسکو قرار گرفته است و احتمالا اولین ساختمان کرملین ر ا در قرن یازدهم ساخته‌اند. حالا دیوارهایی به ارتفاع ۲۵/۲ متر دورتادور کرملین را گرفته‌اند و میدان سرخ را هم بیرونِ دیوار شرقی کرملین می‌شود دید. منطقه‌ی سوفیسکایا در آن سوی رود مسکو بهترین چشم‌انداز را به کرملین دارد. 

واژه‌ی کرملین به معنای استحکاماتِ شهر است. اولین دیواری که در سال ۱۱۵۰ دور مسکو کشیدند، دیواری چوبی و کم‌ارتفاع بود. اما با افزایش نفوذِ شاهزاده‌های مسکو، این شهر هم مهم‌تر شد و در سال ۱۳۶۰ میلادی، دیوارهایی از سنگ آهک برایش ساختند که به «کرملینِ سنگ سفید» مشهور شدند. در قرن پانزدهم، سنگ‌تراشانی که ایوان مخوف از ایتالیا آورده بود ۳ کلیسای جامع و برج‌ها و دیوار‌های جدیدی برای کرملین ساختند که بیشتر آن‌ها هنوز هم سرپا هستند.
وقتی ناپلئون مسکو را اشغال کرد، قبل از عقب‌نشینی در سال ۱۸۱۲، بخش‌هایی از کرملین را ویران کرد و این مجموعه در اکتبر ۱۹۱۷ هم از یورشِ انقلابی‌های بلشویک در امان نماند. استالین هم در سال ۱۹۳۵ دستور داد که مجسمه‌های عقاب‌های دوسرِ نماد امپراتوریِ تزارها را از دیوارهای پنج برج بلندِ کرملین بردارند و ستاره‌های شیشه‌ای سرخ را به جایشان بگذارند که تا امروز هم روی دیوارها مانده‌اند. حکومت کمونیستی شوروی تا سال ۱۹۵۵ درهای کرملین را به روی مردم بسته بود، اما از آن به بعد بازدید از کرملین کم‌کم آزاد شد.

میدان سرخ مسکو (قلب تپنده روسیه)

میدان سرخ همانند شهر مسکو، باستانی و وسیع است درست بیرونِ دیوار شمال شرقی کرملین، میدان سرخ، یا به قول روس‌ها کراسنایا پلوشچاد، را می‌بینید. در جنوب این میدان هم کلیسای جامع سنت باسیل را پیدا می‌کنید که مهم‌ترین نماد روسیه است. میدان سرخ در آغاز مرکزی برای تجارت بود و همیشه مراسم مهم مسکو را در آن برگزار می‌کرده‌اند. همین‌جا بود که ایوان مخوف در سال ۱۵۴۷ پیش چشم همه به گناهانش اعتراف کرد و بعدها بسیاری از دشمنانش را هم این‌جا اعدام کرد. حاکمان کمونیست شوروی هم رژه‌های نظامی عظیم ارتش را اینجا برگزار می‌کردند.
عبور و مرور ماشین‌ها در میدان سرخ ممنوع است، البته به‌جز لیموزین‌هایی که گاه‌گاهی از دروازه‌ی کرملین می‌گذرند. این محوطه‌ی سنگ‌فرشِ ۴۰۰ در ۱۵۰ متر، کانون جغرافیاییِ تاریخ روسیهاست. میدان سرخ در شب ها بی نظیر است.

کلیسای جامع سنت باسیل، نماد تاریخی روسیه

کلیسای جامع سنت باسیل یکی از نمادهای کشور روسیه به شمار می‌آید که با قدمتی بالغ بر 450 سال، در میدان سرخ مسکو قرار گرفته است.هیچ عکسی از کلیسای جامع پُکرُوسکی یا همان کلیسای جامع سنت باسیل نمی‌تواند زیبایی مدهوش‌کننده‌ی رنگ‌ها و شکل‌های آن را نشان دهد.
این نماد روسیه را بین سال‌های ۱۵۵۵ تا ۱۵۶۱ به شکرانه‌ی پیروزی ایوان مخوف بر تاتارها ساختند. می‌گویند وقتی کار ساخت این کلیسای خیره‌کننده به پایان رسید، ایوان چشم‌های معمارش را کور کرد تا دیگر نتواند اثری به این زیبایی بسازد. این کلیسای جامع در واقع ترکیبی از ۹ کلیسای کوچک در کنار هم می باشد.

گالری ترِتیاکُف 

اگر می‌خواهید فقط یک موزه را درمسکو ببینید، پیشنهاد می‌کنیم گالری ترِتیاکُف را انتخاب کنید. بر خلاف موزه‌ی پوشکین که در آن مجموعه‌ای از آثار هنری تمام دنیا را نمایش می‌دهند، اینجا میزبان آثار کلاسیک هنری روسی‌هاست و بازدید از آن راه خوبی برای آشنایی با فرهنگ و هنر روس‌هاست.


 

تئاتر بُلشوی (Bolshoi )

در طول تاریخ، ساختمان تئاتر بولشوی ۳ بار سوخته است. در پایان قرن ۱۸ میلادی دسته‌ی نوازندگان این تئاتر شامل ۱۳ نفر بود ولی پس از نوسازی و دوبرابر شدن محیط این بنا به ۷۰۰ هنرمند رسیده است.
مهم‌ترین تالار مسکو و از افتخارات فرهنگ و هنر روسیه است. حیف است در مسکو باشید و سراغ تئاتر بلشوی نروید. در اینجا بهترین اپراها و باله‌های روسیه و شاید جهان را اجرا می‌کنند و گذراندن یک شب در این تئاترِ تاریخی تجربه‌ای بی نظیر و رمانتیک خواهد بود. یادتان باشد که بهتر است بلیتتان را از قبل بخرید و هیچ‌وقت هم سراغ بازار سیاهِ بلیت‌فروش‌های جلوی تئاتر نروید، چون ممکن است بلیت‌های نمایشی در سال گذشته را به شما قالب کنند.
تئاتر بولشوی یکی از مواردی است که به هنگام سفر به مسکو باید از آن بازدید کنید. صحنه اصلی این بنا بعد از شش سال بازسازی دوباره بازگشایی شده و در اختیار افراد قرار دارد. بنای سفید رنگ آن در قلب شهر مسکو و در شمال کرملین قرار گرفته است. اگر به تئاتر، اوپرا، باله و موسیقی به خصوص از نوع روسی آن  علاقمند هستید بازدید از این مکان را به هیچ وجه از دست ندهید.

میدان سُبُرنایا و اطرافش

در قلب کرملین، میدان «سُبُرنایا» یا کلیسای جامع صعود مریم قرار دارد که دورتادورش را ساختمان‌هایی خیره‌کننده احاطه کرده اند. کلیسای صعود مریم در ضلع شمالی این میدان قرار گرفته است. این کلیسا را که پنج گنبد طلایی دارد بین سال‌های ۱۴۷۵ تا ۱۴۷۹ ساخته‌اند. این مکان محل دفن بسیاری از رهبران کلیسای ارتدوکس روسی‌ها می باشد.
برج ناقوس ایوان مخوف با دو گنبد طلاییش در ضلع شرقیِ میدان سبرنایای کرملین قرار گرفته و بلندترین سازه‌ی کرملین است که از ۳۰ کیلومتری هم دیده می‌شود. این برج را معماری ایتالیایی در دوران ایوان مخوف ساخته است و در طبقه‌ی پایین آن هم مجموعه‌هایی از آثار هنری مرتبط با کرملین را نمایش می‌دهند .کلیسای فرشته‌ مقرّب در گوشه‌ی جنوب شرقیِ میدان سبرنایای کرملین قرار گرفته است و قرن‌ها محل تاج‌گذاری، ازدواج و تدفین تزارها بوده است. همه‌ حاکمان مسکو را در سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۶۹۰ اینجا دفن کرده‌اند، اما ساختمان کلیسا را بین سال‌های ۱۵۰۵ تا ۱۵۰۸ ساخته‌اند.

موزه‌ هنرهای زیبای پوشکین

موزه‌ هنرهای زیبای پوشکین نه تنها به خاطر نقاشی‌های امپرسیونیستی و پست‌امپرسیونیستی خود مشهور است، بلکه مجموعه‌ای از آثار هنری اروپای دوره‌ی رنسانس به بعد را هم در خود جای داده است؛ آثاری که بیشتر آن‌ها را بلشویک‌ها پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ از مجموعه‌های خصوصی ضبط کردند. اگر به این موزه رفتید، آثار نقاشان آلمانی و فلاندی قرن هفدهم را از دست ندهید که شامل چند پرتره از رامبراند هم می‌شوند. اینجا مجموعه‌ای عالی از آثار بازمانده ازمصرباستان، مثل چند اسلحه، جواهرات، چند سنگ‌ قبر و دو مومیایی را هم خواهید دید.

پارک گورکی (Gorky)

پارک گورکی در سال 1928 در اتحاد جماهیر شوروی با زمین های بازی، استادیوم های ورزشی، سالن نمایشگاه و جاذبه هایی برای بچه ها افتتاح شد.
پارک گورکی، یا همان پارکِ فرهنگ که هم فضای سبز دارد و هم سرگرمی‌های مدرن، بهترین‌جا برای فرار از هیاهوی مسکو است؛ پارکی در طولِ رود مسکو که رستوران‌ها و کافه‌های زیادی را هم در آن پیدا می‌کنید. اینجا می‌توانید دوچرخه یا قایق کرایه کنید، سری به سینما‌‌تئاتر روباز پارک بزنید و از اینترنت وای‌فایِ رایگان هم استفاده کنید. زمستان‌ها هم در پیست پارک گورکی، مسابقه‌های پاتیناژ برگزار می‌کنند.
در طول دوره گذار پس از فروپاشی شوروی، تمرکز بر روی فعالیت های اقتصادی و تجاری بود. امروزه مفهوم این منطقه تغییر یافته و پارک گورکی یک منطقه تفریحی بر روی مسکوی مدرن است. آموزش یوگا را در تور روسیه و شهر مسکو تجربه کنید.

دیرو گورستانِ نُوُدِویچی 

دیر نوُدِویچی را درسال ۱۵۲۴ ساختند، اما در دوره‌های مختلف نقش یکی از استحکامات دفاعی مسکو را هم بازی کرده است. سوفیا، خواهر ناتنی پترکبیر، در اواخر قرن هفدهم این دیر را بازسازی کرد و اینجا خانه‌ی دوم او شد. وقتی هم که پترِ۱۷ ساله خواهرش را از قدرت خلع کرد، اینجا به اقامتگاه اجباری سوفیا تبدیل شد. بسیاری از شخصیت‌های ادبی و سیاسی برجسته‌ی روسیه هم در گورستان همین دیر دفن شده‌اند؛ کسانی مثل آنتون چخوف، نیکلای گوگول، ولادیمیر مایاکوسکی، نیکیتا خروشچف و بوریس یلتسین.

کلیسای جامع مسیح منجی در مسکو 

کلیسای جامع مسیح منجی بلندترین کلیسای ارتدکس جهان است و آن را بین سال‌های ۱۸۳۹ تا ۱۸۸۳ به شکرانه‌ی پیروزی روسیه برناپلئون ساخته‌اند.استالین در سال ۱۹۳۱ دستور داد که این کلیسا را ویران کنند، چون می‌خواست کاخ عظیم و ۳۱۵ متریِ «شوراها» را به جای کلیسا بسازد و مجسمه‌ی ۱۰۰ متری لنین را هم نصب کند.

اما طرح استالین، به دلیل مشکلات مهندسی و بافت زمین، هرگز عملی نشد. در عوض، اینجا ۵۰ سال نقش بزرگترین استخر جهان را بازی می‌کرد. پس از فروپاشیِ شوروی، کلیسای جامع مسیح منجی را ظرف ۲ سال بازسازی کردند و ۸۵۰ سالگی مسکو را در آن جشن گرفتند.

هفت خواهران یا آسمان‌خراش‌های استالین 

زمانی که در خیابان های مسکو به رانندگی می پردازید نمی توانید بناهای مختلفی که در آن قرار دارد را نادیده بگیرید.بنای هفت خواهر یکی از بناهای زیبا و جذابی است که شکل خود را بعد از جنگ به دست اورده است.
این سازه برجسته در طول دوره استالین احداث شد . این ابنیه شامل ۷ آسمان خراش عظیم می باشد که سراسر شهر مسکو را در حدود یک فاصله برابر در بر گرفته است .

متروی مسکو، دنیای جادویی در زیر مسکو

اگر تصویر ذهنی شما از مترو یک جای شلوغ و کثیف است بهتر است سری به متروی مسکو بزنید. ایستگاه متروی مسکو از آن دست نقاط بی نظیر این شهر است که حتما باید ببینید. حتما برای شما نیز جالب است بدانید که چرا مترو به عنوان یک بنای جذاب و دیدنی در این لیست بیان شده است. این مترو در سال ۲۰۱۵، جشن هشتادمین سالگرد تاسیس خود را شاهد بود. تاریخ تاسیس اولین خط این مترو به ۱۵ مه سال ۱۹۳۵ بر می‌گردد. 

به طور کلی این مکان را می‌شود یک موزه‌ی زیرزمینی به شمار آورد. فضای داخلی این ایستگاه در واقع به عنوان یک پناهگاه زیرمینی، و به منظور راحتی هرچه بیشتر پناه‌جویان ساخته شده است. پس بازدید از آن را به هیچ وجه از دست ندهید. متروی روسیه همانند سایر متروها نیست و می تواند یک موقعیت گردشگری جذاب برای افراد باشد. سقف بزرگ طاقی شکل، لوسترهای مجلل، ستون های ساخته شده از سنگ مرمر، مجسمه های زیبا، نقاشی های دیواری زنده و موزاییک های استادانه همگی در متروی روسیه به چشم می خورند.

دانشگاه مسکو

دانشگاه دولتی مسکو

دانشگاه دولتی مسکو در اسپارو هیلز در نزدیکی رودخانه مسکو واقع شده و در سال 1755 بنیانگذاری گشته است. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاهی است که در این کشور وجود دارد. ساختمان جدید در سال های 1949 تا1953 تکمیل شد. بزرگترین بخش این دانشگاه 36 طبقه و 194 متر بلندی دارد. این بنانمادی از دانش و علم روسیه است.

آرامگاه لنین

آرامگاه لنین اولین آرامگاه رهبر اتحاد جماهیر شوروی «ولادیمیر لنین»است که در میدان سرخ مسکو و در نزدیکی «کاخ کرملین» قرار دارد.
جسد لنین پس از مرگ مومیایی شد و در زیر بقعه‌ای به نام قبر سرخ در خارج از کاخ کرملین نگهداری می‌شود. این منطقه همچنان تحت نظارت تدابیر امنیتی است و در ساعات مشخصی برای بازدید عموم باز است.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط