Header-inner
جاذبه های گردشگری  شهرخرم آباد (بخش اول)

جاذبه های گردشگری  شهرخرم آباد (بخش اول)

32 23-شهریور-1399
جاذبه های گردشگری  شهرخرم آباد
جاذبه های گردشگری  شهرخرم آباد (بخش اول)

خرم آباد یکی از زیبا ترین شهرهای ایران است. خرم آباد همان جایی است که دنبالش می‌گردید . چه آبشار دوست داشته باشید، چه دلتان بخواهد جاهای تاریخی ببینید، چه در کنار دریاچه خستگی راه را از تن به در کنید، ویا دلتان بخواهد به زیارت امامزاده‌ای بروید. .  خرم آباد شهری است برای همه سلیقه ها
این شهر جاهای بسیاری برای دیدن دارد با وب سایت ارشیا گشت همراه باشید ما در این پست زیباترین جاذبه های گردشگری خرم آباد به شما معرفی خواهیم کرد.

 فلک الافلاک

قلعه تاریخی فلک الافلاک

قلعه فلک الافلاک  نماد شهر خرم آباداست. فلک الافلاک را از هرجای شهر می‌توان دید. فلک الافلاک که به معنی سپهر سپهران است. یکی از بنا هاب تاریخی  برجای مانده از دوره ساسانیان است و حکومت‌های زیادی را به خود دیدهاست. این قلعه که به آن دوازده برجی و دژ شاپور خواست هم می‌گویند، بر بلندی تپه‌ای قرار گرفته که از بالایش هم خرم آباد زیر پایت است و هم رودخانه.
 فلک الافلاک که زمانی شاهان در آن قدم می‌گذاشتند و کاربری عمدتا نظامی داشته، بخش‌های مختلفی دارد. موزه مردم شناسی و باستان شناسی از جمله بخش‌های دیدنی قلعه است.

دریاچه زیبار کیو

دریاچه کیو در شمال غرب خرم آباد، قرار گرفته است. دریاچه‌ای که پس از فلک الافلاک پر بازدیدترین جاذبه گردشگری خرم آباد است و نماد سرزندگی آن.
کیو در لری به معنی تیره و کبود است و دلیل این نامگذاری به خاطر وجود گونه‌های گیاهی کف دریاچه است که باعث می‌شوند 
 دریاچه در مواقع پرآبی، رنگ کبودی به خودش میگیرد.
دریاچه کیو که در پارکی به همین نام واقع شده، از سرچشمه‌های مخمل کوه و چشمه‌های موجود در کف دریاچه تامین می‌شود. بهار و اوایل تابستان، دریاچه کیو، محل مناسبی می‌شود برای قایق سواری و ورزش های آبی، هرچند که زمستان فصل پرآبی آن است.

بام لرستان

یکی از جاذبه های زیبای خرم آباد که در شب دیدنی است، بام لرستان است. جایی که روشنای چراغ‌های خانه‌ها و اتوبان‌ها را می‌توان از آن بالا دید و در سکوت شب قدری آرام شد. 
بام لرستان که قرار است تبدیل به بزرگترین مجتمع تفریحی غرب کشور شود، رصدخانه کاسین را در خودش جای داده و آب و هوای خوشش روح را تازه می‌کند.

آبشار طبیعی نوژیان

نوژان بلندترین آبشار شهر لرستان است .آنطور که وقتی بالایش را نگاه می‌کنید ممکن است سرتان گیج برود. نوژیان که در روستای نوژیان در ۳۸ کیلومتری جاده کمربندی خرم آباد و جنوب شرقی آن واقع شده، ۹۵ متر ارتفاع دارد. 
پرآب ترین فصل نوژیان که آبش از چشمه‌های بالادست تامین می‌شود، بهار است و وجود گیاهان دارویی در اطرافش و بالای کوه تاف، یکی از انگیزه‌های رفتن به آنجا است .

آبشار گریت

لرستان، سرزمین آبشارهای ایران است که یکی از قشنگ‌ترین، خوش آب و هواترین و سرسبزترین آن آبشار گریت یا تاف هفت چشمه در ۵۰ کیلومتری خرم آباد و ۳۰ کیلومتری راه آهن سپید دشت است. آبشاری که در انبوهی از درختان بلوط و زالزالک و مو فرو رفته و ارتفاعش ۱۵ متر است. نه آنقدر بلند که دچار سرگیجه‌ات کند و نه آنقدر کوتاه که  نتوانی به آن آبشار بگویی

دریاچه گهر در شهر درود

دریاچه گهر. واقع  در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان درود است، دریاچه که به دلیل قرار گرفتن در میان کوه‌های اشترانکوه به آن نگین اشترانکوه می‌گویند.
آبش خنک و بلوری رنگ است و اطرافش جنگلی انبوه وجود دارد. دره نیگاه با لاله های واژگون و شقایق هایش، درختان تنومند بلوط و زالزالک، سیب، ارژن، انار و .. و حیات وحشی که حیواناتی چون بز، آهو، قوچ، کبک، شاهین و.. در آن زندگی می‌کنند، دریاچه گهر را دیدنی تر نیز کرده است.
بعد از ۴۰ دقیقه پیاده روی به دریاچه گهر دوم می‌رسید، جایی که عمق دریاچه کم است و ماهی ها را از نزدیک می‌توان دید.

آبشار بیشه

آبشارهم نیز در شهرستان درود  در مسیر راه آهن خوزستان تهران واقع شده است. آبشاری که ارتفاع آن به ۴۸ متر می رسد و به دلیل قرار گرفتنش بین جنگل‌های بلوط، روستای بیشه و چشم انداز ایستگاه راه آهن بیشه که چشمه‌های زیادی از وسطش عبور و آبشار بیشه را جاری می‌کنند، یکی از قشنگ ترین تصاویر را پیش رویت قرار می‌دهد.  در پایین دست آبشار و جویبار خنکش، امکانات زیادی برای گردشگران وجود دارد. جاده خرم آباد به بیشه یکی از قشنگ ترین جاده‌های ایران است.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط