Header-inner
قبرستان صخره ای سیراف 

قبرستان صخره ای سیراف 

258 25-شهریور-1399
قبرستان صخره ای سیراف 
قبرستان صخره ای سیراف 

قبرستان تاریخی سیراف در استان بوشهر یکی از جاذبه‌های خاص و زیبای شهر باستانی سیراف است. این قبرستان با معماری صخره‌ای جایگاه ویژه‌ای در گردشگری این شهر دارد. با ارشیا گشت همراه باشید تا در باره قبرستان سیراف بیشتر بدانید .

شهر سیراف

شهر باستانی سیراف در استان بوشهر

شهر سیراف یکی از قدیمی‌ترین بنادر ایران است که در گذشته رونق فراوانی داشته است. و دارای معماری خاصی و بسیار شبیه به روستای ماسوله در شمال کشور مان است. 
این بندر در زمان های گذشته بیش از سیصد هزار نفر جمعیت داشته و در آن پیروان مذاهب گوناگونی همچون زرتشتیان، یهودیان، مانویان، مسیحیان، بوداییان و اقوامی همچون رومیان، یونانیان و چینی‌ها در این بندر زندگی می‌کرده‌اند. که نشان‌دهنده  آزادی دینی در این شهر است.
شهر سيراف در قرن های اوليه اسلامی، شهری آباد، با عظمت و بسيار ثروتمند بوده است. مالكان آن دارای خانه‌های زيبا، که چوب مورد نياز بناهای خود را از آفريقا و هندوستان وارد می‌كردند و در بندر سيراف خانه‌های چندطبقه می‌ساختند كه قيمت آنها بيش از سی هزار درهم بود. این شهر دارای سيستم فاضلاب و لوله‌كشی سفالی بوده و بيمارستان بزرگی در آن احداث شده بود.
سفال‌های بازمانده با نقش‌های گوناگون، پارچه‌ها و زیورآلات، معماری‌های گچی و اتاق‌های آذین شده به آثار هنری و ساختمان‌های دو سه طبقه بخشی از میراث بجا مانده از آن تمدن است.
 علاوه بر اين سيراف دارای چندين مسجد بزرگ و كوچك بوده كه معروف‌ترين آنها مساجد جامع و امام حسن بصری است.

قبرستان تاریخی سیراف 

یکی از شگفت‌انگیزترین مکان‌های سیراف قبرستان تاریخی آن واقع در دره لیرودی شیلو است. با قبرهای سنگی قدیمی که گذر زمان و دو زلزله مهیب در سال‌های دور هم موجب از بین رفتن آن نشده است. 
این قبرستان برای مردمانی با ادیان مختلف در مقاطع تاریخی متفاوت مورد استفاده قرار گرفته است کارشناسان آن را قبرستان تمدن‌ها نامیده‌اند.
در شمال غربی بندر طاهرى ‌ و در دامنه جنوبى ارتفاعات مشرف ، قبرستان صخره ای باستانى بزرگی وجود دارد. که تعداد فراوانى گورهاى مستطيل شکل، عموما به طول ۲۱۰ سانتى‌متر و عرض ۵۰ سانتى‌متر و عمق ۴۰ تا ۶۰ سانتى‌متر در سنگ کنده شده و از ملاط ساروج براى هندسی سازی يا پوشش سطح خارجى قبرها استفاده شده است.
شکل و اندازه و ردیف بندی و حتى ارتفاع سطح پهنه قبرستان تا حدودى از بين رفته است. در اين قبرستان عموما قبرها رو به غرب هستند. اين قبرستان را به زرتشتيان نسبت مى‌دهند.
زرتشتيان ابتدا روی مرده‌های خود خاک نمی‌ریختند و فقط آنها را درون قبرهای سنگی می‌گذاشتند به این دلیل که . تا در هواى آزاد گوشت آن‌ها تجزيه شود. سپس استخوان‌ها را جمع‌آورى کرده و در استودان‌ها مى‌گذاشتند.

روبروى قبرستان غربى، قبرستان ديگرى وجود دارد که هر چه ارتفاع تپه زيادتر مى‌شود، ‌گورها بزرگ‌تر مى‌شوند و دهانه‌ها گشادتر و عمق بيشترى پیدا می‌کنند. 
از عجايب شهر باستانى سيراف قبرستان آن و از عجايب اين قبرستان وجود اين رشته مقابر سنگى منظم و فراوان در سطح شیب‌دار و سرازيرى تند دامنه کوهستان با پلکان‌هاى سنگى عريض و بقاياى دو عمارت سنگى است.
این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۵۰۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

از دیگر آثار تاریخی و زیبای سیراف می‌توان به قبور سنگی، گور سیبویه و قلعه شیخ سیراف و مسجد امام حسن بصری، قدیم‌ترین حمام‌های دوره اسلامی و بازار نمونه شهر اشاره کرد.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط