Header-inner
کشیت روستای زیبا در کویر لوت

کشیت روستای زیبا در کویر لوت

213 26-شهریور-1399
کشیت روستای زیبا در کویر لوت
کشیت روستای زیبا در کویر لوت

کشیت روستایی است از توابع بخش گلباف در استان کرمان که در دهستان کشیت قرار دارد .جایی در دل کویر خشک و داغ لوت، منطقه‌ای بسیار خوش آب و هوا و جادویی وجود دارد که روزگاری در مسیر جاده‌ی ابریشم قرار داشته است و تمام مسافران جاده‌ی ابریشم از راهزنان آنجا خوف داشتند. با ارشیا گشت همراه باشید تا این روستای زیبا را به شما معرفی کنیم.

روستای کشیت

معرفی روستای کشیت

روستای کشیت در فاصله ۱۷۰ کیلومتری در جنوب شهرستان کرمان و در مکانی پرت و دور افتاده و البته هیجان انگیز قرار دارد.و می‌توانید علاوه بر لذت بردن از بافت تاریخی، از طبیعت بکر نیز لذت ببرید. 
این روستا خصوصیاتی دارد که از کویر بعید است. چه کسی انتظار دیدن آبشار در دل کویر لوت را دارد؟ بررسی نقشه این منطقه روی گوگل‌مپ بسیار جذاب است، در میان کویر و پستی و بلندی‌های کوه‌ها و تپه‌های شنی یک منطقه سبز رنگ، تنها و یکه روی نقشه دیده می‌شود که از بالا شبیه یک درخت است.
این روستا از بافت تاریخی منحصر بفردی نیز برخوردار است و دارای جاذبه گردشگری همچون  قلعه تاریخی کشیت  است که اقتباسی از ارگ بم و ارگ راین است که نشان از تاریخ کهن این منطقه دارد.
بعد از بافت تاریخی وارد مجموعه‌ای بسیار متراکم از درختان و پوشش گیاهی می‌شویم که حجم زیادی نخلستان را تشکیل داده‌اند‌. آبشار کشیت و رودخانه‌ ای که در این منطقه جاری است، دیدنی است.
ورود از دل کویرو دیدن یک منطقه سرسبز با  آبشا‌رهایی  زیبا که ارتفاع بعضی از آنها به ۱۲ متر می‌رسد هر بیننده را شگفت زده می‌کند. تپه‌های شنی، نخلستان انبوه و البته رودخانه‌ای درخشان در کنار هم منظره‌ای شگفت انگیزی را پدید آورده اند.
تعداد زیادی رودخانه و آبشار کوچک به دره کشیت می‌ریزند و دیواره‌های دره پر از سرخس و درختان پرتقال، لیمو و نخل است. این دره ۳ کیلومتر درازا دارد. محلی‌ها به آبشار کشیت دریا می‌گویند.
جالب است بدانید بسیاری از افرادی که از کشورهای جنوب شرقی آسیا بازدید کرده‌اند، طبیعت بکر این روستا را بسیار شبیه کشورهای آن ناحیه می‌دانند.

آبشاربی نظیرکشیت

آبشار کشیت  در بخش گلباف شهرستان کرمان واقع شده. این آبشار زیبا فضایی انتزاعی را برای بیننده ایجاد می کنه که باورش بسیار سخته. از دیواره های دره آب می جوشد و نمونه های خاصی از سرخس ها و گل سنگ در اطراف این دره رشد کرداند.
این دره که در بخش غربی روستا کشیت واقع شده و مسیر قدیمی جریان آب کویر بوده. این آبشار حوضچه ای طبیعی و بزرگ رو به وجود آورده که ۶۰۰ متر مربع وسعت داره و مردم محلی اعتقاد دارند که عمق این حوضچه که به دلیل ریزش آبشارها ایجاد شده، تا کنون مشخص نشده. حوضچه دریاچه بسیار عمیقه و تاکنون اقدامی در راستای تعیین عمق آن صورت نگرفته است .

قلعه تاریخی کشیت

مانند تمام نقاط شگفت‌انگیز و مرموز دنیا، درباره‌ کشیت نیز حرف و سخن فراوان است. کشیت از اولین مناطق سکونت بشر بوده و یک قلعه قدیمی به نام قلعه دختر دارد که قدمت آن به 6 هزار سال میرسد که به دلیل زلزله تخریب شده و تنها بخش‌هایی از آن باقی مانده است. 
به گواه تاریخ این روستا ۶ هزار سال قدمت دارد و به دوره‌ی قبل از سلجوقیان مربوط می‌شود. در تاریخ آمده است که ساکنان اولیه‌ این روستای مرموز راهزنانی بودند که مسافران جاده ابریشم را غارت می‌کردند.این بنا به عنوان اثر ملی ثبت شده است.

شاید این را شنیده باشید که مردم در هر منطقه با امکانات و محصولاتی که در دسترس داشتند، ساختمان‌های خود را می‌ساختند. برای مثال در شمال کشور خانه‌ها را از چوب می‌ساختند و در کویر از خشت و این بنا از ارگ بم و راین اقتباس شده است.
طبق افسانه‌ها سنگی بسیار بزرگ از آسمان به داخل این قلعه افتاده است که البته هنوز هم در قلعه وجود دارد. که مردم عقیده دارند اگر تکه‌ای از این سنگ بکنند و با خود ببرند، حاجت خود را می‌گیرند. می‌گویند در گذشته این سنگ بسیار بزرگ‌تر بوده و به‌دلیل اینکه مردم با عقیده به اینکه حاجت می‌گیرند سنگ را کنده و با خود برده‌اند، اکنون کوچک‌تر شده است.
جالب است بدانید در سال ۱۳۹۲ در حین عملیات راهسازی در اطراف این قلعه تکه‌هایی از یک جسد مومیایی کشف شد. اندازه شانه تا نوک انگشت این مومیایی ۸۰ سانتی متر و اندازه کف پای او ۶۰ سانتی متر است.می‌توانید بین خانه‌های قلعه قدم بزنید یا گوشه‌ای بنشینید و آرامش و سکوت قلعه را نظاره‌گر باشید و زمانی را تصور کنید که مردم در این قلعه زندگی می‌کردند و آمد و رفت آن‌ها را در قلعه تصور کنید.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط