Header-inner
جاذبه های گردشگری سمنان

جاذبه های گردشگری سمنان

232 26-شهریور-1399
جاذبه های گردشگری سمنان
جاذبه های گردشگری سمنان

سمنان با قدمت کهن همواره شاهد رویدادهای مهم تاریخ ایران بوده و دارای آثار گردشگری طبیعی و تاریخی بسیار از دوران مختلف دولتهای ایران است.با ارشیا گشت همراه باشید ما در این بخش جاذبه های طبیعی و تاریخی استان سمنان را به شما معرفی میکینم.

گردشگری سمنان

پیغمبران

منطقه زیارتی و سیاحتی پیغمبران در شمال شرق شهر سمنان قرار دارد این مکان در قله کوهی به همین نام در 21 کیلومتری جاده اصلی تهران - مشهد در نزدیکی سمنان واقع شده است. 
در این مقبره دو نفر از فرزندان  نوح پیغمبر  به نام های "سام" و "لام" مدفون شده اند. هم چنین این منطقه  دارای  آب و هوای معتدل و پوشش گیاهی و جانوری مناسبی است و جاذبه زیارتی منطقه را به عنوان محور گردشگری آن تکمیل می کند.

چشمه های آبگرم 

مردم از گذشته برای استفاده های درمانی و تفریحی به این چشمه ها می آمده اند و برای استفاده های درمانی استخرهایی از گذشته با عمق و ظرفیت کم در محل چشمه ها ساخته شده است. 
چشمه های آبگرم در 21 کیلومتری شمال غرب سمنان و 18 کیلومتری غرب شهرستان مهدیشهر قرار دارند.

کاروانسرای سنگی آهوان

کاروانسرای سنگی آهوان

یکی جاذبه های تاریخی سمنان  کاروانسرای آهوان است  که در زمان صفوی ساخته شده است تا پناهگاهی امن برای مسافرانی باشد که از گوشه و کنار این کشور به تردد می‌پرداختند.
کاروانسرای شاه سلیمانی آهوان (کاروانسرای سنگی) در 42 کیلومتری شرق سمنان و در روستای آهوان واقع شده است و به دلیل داشتن دسترسی مناسب به راحتی می‌توانید خود را به آنجا برسانید.
روستای آهوان گردنه‌ای سردسیر در میان دامغان و سمنان است که در فصول سرد سال تردد برای کاروانیان را با مشکلاتی چون سرما و بارش برف روبرو می‌کرد. به همین سبب شاه سلیمان صفوی ساخت کاروانسرایی در این منطقه را آغاز کرد که بعدها به اسم او مشهور شد.
در اطراف روستای آهوان نیز چند روستای پایکوهی معروف به "کلاته" وجود دارد که با باغها، کشتزارهای مختلف و استخرهای آبیاری مناظر زیبایی را به وجود آورده ومی توان از دیدن آن ها لذت ببرید . 

شهربسطام

شهر بسطام  در 6 کیلومتری شاهرود واقع شده و در مسیر جاده شاهرود- آزادشهر قرار دارد. این شهر محل تولد و آرامگاه عارف بزرگ "بایزید بسطامی " دومین شهر نمونه گردشگری استان سمنان است. بسطام دارای جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی، عرفانی و مذهبی از جمله آستان مقدس"امامزاده محمد (ع)" و  در طول سال پذیرای گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور است.
وجود آرمگاه بایزید بسطامی، آرامگاه عارف بزرگ شیخ ابوالحسن خرقانی، موجب شده تا همه ساله گردشگرانی از کشورهای مسلمان همسایه مانند پاکستان و کشورهای آسیای میانه از این شهر تاریخی مذهبی دیدن کنند.

جنگل ابر

جنگل ابر سمنان

جنگل ابر که از جنگل های هیرکانی با قدمت چند میلیون ساله محسوب می شود این جنگل زیبا و خوش آب و هوا در 45 کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر شاهرود به آزادشهر در ۱۲ کیلومتری روستای ابر قرار گرفته و تقریبا مرز استان سمنان و گلستان محسوب می شود . و به دلیل اینکه فضای جنگل را پوششی از ابر فرا می گیرد، جنگل ابر نامیده می شود. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما، وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع  از ویژگی های این جنگل است.
وهمچنین در جنگل ابر دو آبشار معروف شرشر و آلوچال دارد . جنگل ابر در بیشتر در ماه های اردیبهشت تا آبان در میان دریایی از ابر قرار دارد و به همین دلیل بازدیدکننده های بسیاری دارد.

جنگل اولنگ

جنگل  اولنگ در 85 کیلومتری شمال شاهرود واقع شده است. این جنگل دارای درختان جنگلی متنوع و تنوع جانوری بسیاری است.

جنگل دشت شاد

جنگل دشت شاد

جنگل "دشت شاد" دارای طبیعت وچشم انداز زیبایی است که در 180 کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع شده است.

جنگل رودبارک

این منطقه بخشی از منطقه حفاظت شده پرور است و به دلیل وجود جنگل های پهن برگ و آب و هوای خنک به ویژه در فصل تابستان مورد توجه گردشگران قرار دارد. رودبارک در 80 کیلومتری شمال شرق سمنان در مسیر راه شهمیرزاد به "فولاد محله" در شهرستان مهدیشهر و در دامنه جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده است.
وجود چشم انداز رودخانه در مسیر جنگلی از دلایل نامگذاری این منطقه به "رودبارک" است. تنوع گونه های گیاهی و جانوری، دمای مناسب به ویژه در فصل تابستان و چشم اندازهای طبیعی از علت های جاذب گردشگری این منطقه است.

جنگل و آبشار نام نیک

جنگلهای "نام نیک"  حسین آباد در حوزه استحفاظی شهرستان شاهرود و در آبریز شمالی استان قرار دارند.

منطقه  توران

زیستگاه "توران" در قسمت جنوبی جاده تهران - مشهد و در قسمت شمال شرقی دشت کویر قرار دارد.که از سه سمت پارک ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده تشکیل شده است.
 این منطقه پس از پناهگاه حیات وحش "نایبندان"، دومین منطقه بزرگ تحت حفاظت سازمان محیط زیست کشور است. از نظر پوشش گیاهی این منطقه از تنوع بالایی برخوردار بوده و در میان گونه های جانوری آن برخی از نادرترین گونه ها مانند یوزپلنگ آسیایی، گورخر ایرانی و پرندگانی همچون زاغ بور و هوبره دیده می شود.

زیستگاه یوزپلنگ آسیایی


زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در حال حاضر محدود به مناطق خاصی از ایران مانند توران و زیستکره کویر است و علاوه بر یوزپلنگ آسیایی، گورخر ایرانی به عنوان گونه جانوری نادر و زاغ بور یکی از نادرترین پرندگان جهان تنها در منطقه توران زندگی می کند.

شهرمُجن و تنگه داستان

شهر "مجن" در فاصله 35 کیلومتری غرب شاهرود و در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. تنگه معروف "داستان" در فاصله 10 کیلومتری شهر مجن قرار گرفته که آبشار این تنگه در زمره جاذبه های طبیعی شهرستان شاهرود محسوب می شود..
برخی این شهر را نگین سرخ فام دامنه های البرز شرقی می نامند زیرا خاک اراضی و ارتفاعات آن سرخ رنگ است و زنان مجنی همه ساله بنا بر رسمی کهن با تهیه دوغابی از گِل قرمز رنگ به تجدید نمای خانه های کاه گلی می پردازند.

روستای مجن


علاوه بر این، شهر مجن به عنوان یک منطقه تاریخی در دامنه کوه های البرز با ویژگی های منحصر به فرد و معماری خاص به عنوان "ماسوله کویر" شهرت دارد به طوری که بافت قدیمی شهر در شیب ارتفاع شکل گرفته و خانه ها به گونه ای ساخته شده اند که بام هر خانه حیاط خانه ای دیگر است.

فرحزاد و چشمه هفت رنگ

منطقه فرحزاد و چشمه هفت رنگ در شهرستان شاهرود واقع شده است.چشمه هفت رنگ به دلیل تنوع رنگ آب چشمه های جاری از مواد معدنی با خواص درمانی، از دیرباز مورد توجه اهالی منطقه بوده است. علت نامگذاری این منطقه به نام "فرحزاد" به دلیل سرسبزی مزارع و باغ های مثمر منطقه است.

غار دربند

غار آهکی دربند 

 دربند  منطقه سرسبز کوچکی است که در حدفاصل مسیر مهدیشهر به شهمیرزاد واقع شده و مهم ترین قابلیت گردشگری آن، آب و هوای مطبوع، طبیعت بکر و غار دربند است.
غار دربند یکی از بزرگترین غارهای آهکی ایران است . این غار با 140 میلیون سال قدمت دارد وطول آن به حدود 150 متر می رسد. حداکثر ارتفاع از کف غار 30 متر است. این غار به علت ستون های آهکی عظیم و همچنین سهولت دسترسی پیمایشی یکی از غارهای دیدنی استان سمنان به شمار می رود.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط