Header-inner
معرفی جاذبه های گردشگری قم

معرفی جاذبه های گردشگری قم

246 27-شهریور-1399
معرفی جاذبه های گردشگری قم
معرفی جاذبه های گردشگری قم

سالانه بیش از ۲۰ میلیون نفر به قم سفر می‌کنند. کسانی که مهم‌ترین هدفشان از سفر به این استان زیارت حضرت معصومه(س) و رفتن به مسجد جمکران است.
هر چند که کمتر کسی است که برای دیدن جاذبه‌های طبیعی یا آثار باستانی به قم بیاید اما این استان از این لحاظ هم آنقدر ظرفیت دارد که اگر بشناسیم شاید در کنار زیارت بتوانیم بهره بیشتری از سفر به قم داشته باشیم.
در قم از جنگل‌های سرسبز و انبوه، رودخانه خروشان، دریای نیلگون و کوهستان پربرف خبری نیست اما همین استان کویری جاذبه‌هایی زیادی در قلب خود جای داده است. با ارشیا گشت همراه باشید تا درباره جاذبه های گردشگری قم بیشتر بدانید.

حرم حضرت معصومه

حرم حضرت معصومه(ع)

مرقد حضرت‌ معصومه‌ (س) در مرکز شهر قم‌ واقع‌ شده‌ است‌ که‌ این‌ مرقد از طرف‌ شمال‌ به‌ میدان‌ آستانه‌،  از شرق‌ به‌ خیابان‌ آیت‌ الله مرعشى نجفى و از جنوب‌ به‌ مسجد اعظم‌ و خیابان‌ موزه ‌و از طرف‌ غرب‌ به‌ مدرسه‌ فیضیه‌ منتهى مى‌شود در سال ۶۰۵ هجری «امیر مظفر احمد بن اسماعیل»، بزرگ‌ترین استاد کاشی‌ساز آن زمان «محمد بن ابی طاهر کاشی قمی» را به‌کار ساخت و پرداخت کاشی‌های متنوع مرقد واداشت. در سال ۶۱۳ کاشی‌های مرقد آماده و کار گذاشته شد و اخیراً در سال ۱۳۷۷ شمسی مرقد مطهر به شکل جدید که آمیخته‌ای از کاشی و سنگ است تجدید بنا شد.

مسجد جمکران

مسجد جمکران یکی از زیارتگاه های مهم استان قم  است که هر شب چهارشنبه هزاران نفر از نقاط مختلف کشور به قصد زیارت عازم آنجا می شوند.
بنا به روایتی بیش از هزارسال پیش در شب سه شنبه 17 ماه مبارك رمضان ، فرد صالح به نام حسن مثله جمكرانی به دستور امام زمان (عج) فرا خوانده می شود . وی در همین مكان فعلی مسجد ، حضرت را با جمعی از همراهان ملاقات كرده و دستور بنای مسجد با تشریفات خاص را دریافت می كند.
وی برای اجرای این امر اقدام و این مسجد مبارك را بنا بر جزئیات اوامر حضرت مهدی (عج) احداث نمود.
مسجد جمکران واقع شده در ۶ کیلومتری شهر قم به طرف جاده کاشان در نزدیکی روستای جمکران واقع شده است.

غار وشنوه

این غار یکی از جاذبه های بسیار دیدنی استان قم به شمار می رود که در 60 کیلومتری قم در کوه اردهال قرار دارد که در داخل یکی از آنها منبع عظیمی از آب وجود دارد. این آب از شکاف کوه سرازیر می شود و به صورت چشمه فوران می کند.

پلنگ دره

اگر به دنبال یک استراحت کوتاه در یک مکان نسبتا سرسبز و خوش آب و هوا هستید، پلنگ ‌دره انتخاب خوبی است مخصوصا که در این منطقه گونه‌های جانوری فراوانی دیده می‌شود و از این نظر هم کاوش در آن جذاب است.
منطقه پلنگ دره با وسعتي معادل ۳۱ هزار و ۷۳۵ هكتار در جنوب غربي و پنجاه كيلومتري شهرستان قم واقع شده است. در ناحيه شمالي پلنگ دره، منطقه سلفچگان، در ناحيه شرقي آن رودخانه قمرود و در ناحيه غربي آن چند روستاي كوچك قرار گرفته که عمدتا خوش آب و هوا و سرسبزند.

دریاچه نمکین قم

دریاچه نمک از جاذبه های طبیعی استان به شمار می رود که به دریاچه ساوه قم و دریاچه شاهی نیز معروف است این دریاچه به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومتر مربع در شمال شرق شهرستان قم واقع شده است.
این دریاچه بخشی از کویر نمک است که فقط زمستان ها آب دارد. حضور ورقه های نمک و برداشت آن که از اوایل تابستان در منطقه جنوبی این دریاچه آغاز می شود، دیدنی است .

دریاچه حوض سلطان

در نقطه‌ای از مسیر، افق را هر چه نگاه کنید، جز سپیدی نمی‌بینید. نور خورشید روی این سپیدی بازی می‌کند و گه گاه تپه نمکینی سرش را از این دریای سفید بیرون می‌آورد. طلوع و غروب خورشید اینجا زیباترین صحنه‌ها را خلق می‌کنند.
حوض سلطان یکی از پنج تالاب قم است که سفیدی‌اش در چشم بیننده آنچنان بی‌انتها به نظر می‌رسد که گاهی چشم را می‌زند. اگر فصل بارندگی باشد، روی دریاچه٬ آب بسیار کمی وجود دارد که پرندگان مهاجر از آن سیراب می‌شوند.

شهر کهک

شهر کهک با روستاهای اطراف آن، آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از مناطق ییلاقی استان قم به شمار می‌رود. این شهر از سه سمت مشرف به ارتفاعات است و دره زیدان در شرق آن قرار دارد .وجود باغ‌های زیبا، کوه‌های مرتفع و آب شیرین و حضور امامزاده زینب خاتون ( ع ) ، خانه ملاصدرا و غار معروف کهک از ویژگی‌های منطقه است. که این ویژگی ها سبب شده تا گردشگران داخلی از این منطقه استقبال چشمگیری کنند و عده‌ای برای جذب توریست به سرمایه گذاری بپردازند.

روستای زیبای فردو

روستاي فردو دارای جاذبه‌های طبیعت گردی بسیاری است که از جمله آنها می‌توان به آبشار زیبایی که در دامنه‌های کوه برف انبار قرار دارد و از جلوه‌های زیبای طبیعت ناشناخته استان قم است، اشاره کرد.
این روستا در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی کهک و ۴۷ کیلومتری جنوب شهر قم قرار دارد.   این روستا از جنوب غربی به کوه چال از جنوب شرقی به کوه عبدالوهاب و از شرق به کوه سلطان سعید شاه محدود می‌شود. نام روستای فردو برگرفته از كلمه فردوس به معنای بهشت است.

روستای کهن نویس

روستای نویس از روستاهای قدیمی و نسبتا کهن شهرستان قم بوده و عوامل متعددی چون منابع آب و خاک‌های مرغوب و حاصلخیز و اقلیم مناسب و امنیت در پیدایش و شکل گیری آن تأثیری بسزائی داشته است. مذهب مردم  شیعه اثنا عشری است و از نظر فرهنگ مذهبی مشابه مردم قم می‌باشند و از بزرگان مذهبی معروف نویس می‌توان به مرحوم آیه الله نویسی، مرحوم آیه الله شیخ حسین رجبی نویسی اشاره نمود. نویسی‌ها گویش فارسی دارند.
 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط