Header-inner
معرفی جاذبه های برتر قزوین

معرفی جاذبه های برتر قزوین

222 27-شهریور-1399
معرفی جاذبه های برتر قزوین
معرفی جاذبه های برتر قزوین

شهرقزوین در فاصله ۱۳۰ کیلومتری پایتخت قرار گرفته و از طریق بزرگراه و خط آهن از یک سو به تهران و از سوی دیگر به آذربایجان متصل می‌شود. اقتصاد این شهر از قدیم‌الایام مبتنی بر کشاورزی و بازرگانی بوده و در دوره معاصر، بخش صنعت و خدمات نیز از رونق قابل توجهی برخوردار شده‌اند. با ارشیا گشت همراه باشید ما در این بخش شما را با جاذبه های گردشگری این شهر آشنا میکنیم .

معرفی جاذبه های برترقزوین

قزوین دارای زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی نسبتاً خنک است و میانگین دمای سالانه‌اش به ۱۴ درجه سانتیگراد می‌رسد. بدین ترتیب این شهر در مهمترین فصل سفر، یعنی فصل تابستان از آب و هوای مناسبی برخوردار است؛ ضمن آنکه باغستان‌های قزوین به مساحت حدود ۲۵۰۰ هکتار، همچون کمربندی سبز این شهر را فراگرفته و بر لطافت هوایش افزوده‌اند. 

معرفی جاذبه های برترقزوین

کاخ چهلستون

کاخ و موزه چهلستون در زمان شاه تهماسب صفوی که قزوین، پایتخت ایران بود، ساخته شد و مهمترین اثر تاریخی قزوین و یکی از نماد‌های این شهر است و از نمونه هم‌نام خود در شهر اصفهان چند دهه قدیمی‌تر است. در حال حاضر، این کاخ از آن رو که قزوین از مراکز مهم خوشنویسی ایران بوده، به موزه خوشنویسی تبدیل شده است.این کاخ در مرکز شهر قزوین و در میدان آزادی قرار دارد.

معرفی جاذبه های برترقزوین

موزه شهر قزوین

در این موزه که به معرفی تاریخ قزوین اختصاص پیدا کرده، آثاری از دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی به نمایش درآمده است. از جمله آثار مهم این موزه می‌توان به این موارد اشاره کرد: سکه‌های متعلق به اشکانیان تا قاجار، مهر‌های نفیس و تاریخی، ظروف سفالی، فلزی و سنگی، اشیای زینتی و... که بسیاری از این آثار از حفاری‌های دشت قزوین به دست آمده‌اند.

معرفی جاذبه های برترقزوین

بازاربزرگ قزوین و کاروانسرای سعدالسلطنه

این بازاربزرگ مربوط به دوره صفویه و پس از آن است و بیشتر بنا‌های فعلی در دوره قاجار ساخته شده‌اند. این بازاربزرگ با فضا‌های متعدد و معماری بسیار شکوهمند است؛ به گونه‌ای که زیبایی راسته‌ها و سرا‌های آن، عموم گردشگران را مبهوت می‌سازد. 

معرفی جاذبه های برترقزوین


جالب‌ترین بخش بازار، کاروانسرای سعدالسلطنه است . این اثر تاریخی بی نظیر یکی از بزرگترین بنا‌های عمومی و سرا‌های بازرگانی کشور در دوره قاجار محسوب می‌شود که لقب بزرگترین مجموعه کاروانسرای درون شهری ایران را یدک می‌کشد.

معرفی جاذبه های برترقزوین

مسجد جامع قزوین

مسجد جامع  یکی از بزرگ‌ترین و کهن‌ترین مسجدهای ایران است که بنای نخست آن روی آتشکده‌ای از دوران ساسانیان ساخته شده است. این مکان مقدس در چهار جهت در ورودی و صحن دارد که در هر کدام از صحن‌ها ایوان بسیار بزرگی ساخته شده است. گنبد فیروزه‌ای و مناره‌های کاشی‌کاری شده مسجد با ارتفاع زیاد از دوردست چشم‌ها را به خود جلب می‌کند.وعالی‌ترین معماری اسلامی و سنتی را می‌توان در این گنبد بسیار زیبا و مناره‌ها و صحن‌های آن مشاهده کرد. سبک معماری این مسجد به دوران سلجوقی و صفویه برمی‌گردد. 

معرفی جاذبه های برترقزوین

مسجدالنبی

مسجد النبی نیز مانند مسجد جامع دارای شبستانی است که محل تجمع مردم این شهر به حساب می‌آید. این مسجد در کنار مجموعه بازار قزوین قرار دارد که از شور و هیجان مردمی خاصی در این راسته و بازار و مسجد را فرا می‌گیرد این مسجد با ۱۴ هزار مترمربع مساحت، از نظر گستردگی صحن و شبستان‌ها و شیوه معماری در نوع خود منحصر به فرد است.

حمام قجر

حمام قجر برخلاف نام خود، در دوره صفویه، توسط یکی از سرداران شاه عباس ساخته شده و بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد. این حمام از بزرگترین و قدیمی‌ترین حمام‌های قزوین و جایگاه موزه مردم شناسی این شهر است در حمام قجر، جلوه‌هایی از تاریخ اجتماعی قزوین را در سه بخش اقوام، آداب و رسوم و مشاغل به نمایش گذاشته‌اند. تزئینات گرمابه شامل کاشیکاری و طاق‌های رسمی‌بندی شده است و کف آن با سنگ مرمر مفروش گردیده است. پشت بام این حمام نیز هم‌سطح خیابان است.

سردرعالی‌قاپو

قزوین در دوره شاه تهماسب صفوی، دارای کاخی به نام عالی قاپو بود که اکنون تنها سردر شکوهمند آن باقی مانده است. این سردر رو به خیابان سپه (شهدا) چهره می‌گشاید که خود نخستین خیابان ایران به شمار می‌رود و حدود ۵۰۰ سال قدمت دارد. این خیابان منبع الهام در ساخت خیابان چهارباغ عباسی در اصفهان بوده است.

معرفی جاذبه های برترقزوین

شاهزاده حسین

شاهزاده حسین فرزند دو ساله امام رضا (ع) بود که گفته می‌شود در خلال سفر تاریخی ایشان از مرو به خراسان در قزوین از دنیا رفت و در همین شهر دفن شد. بنای اصلی بقعه او از آثار دوره صفویه و از حیث معماری بسیار نفیس است. همچنین سر در این امامزاده یکی از نماد‌های شهر قزوین به شمار می‌رود.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط