Header-inner
قلعه خورموج در استان بوشهر 

قلعه خورموج در استان بوشهر 

274 30-شهریور-1399
قلعه خورموج در استان بوشهر 
قلعه خورموج در استان بوشهر 

قلعه محمد خان دشتی یا قلعه خورموج در شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی یکی از آثار تاریخی در استان بوشهر است.
قلعه خورموج که قسمتى از آن به نام  قلعه جلال ‌خان و قسمت دیگر آن به نام قلعه محمد خان دشتى معروف بوده در شهر خورموج قرار داد.با ارشیا گشت همراه باشید ما این قلعه تاریخی را به شما معرفی میکنیم.

معرفی قلعه خورموج

از قلعه خورموج براى سکونت و مقاصد نظامى و دیده ‌بانى استفاده مى ‏شده است. شاه ‌نشین‏‌ ها و گوشواره ‌‏ها به سبک سلجوقى بنا شده بودند. گچبرى دیوارها و درون اتاق ‏ها و تزیینات اصلى قلعه بسیار جالب است و سبک بنا با بناسازى و گچبرى و طاق ‌سازى کاخ اردشیر در فیروزآباد فارس همانند است.

 قلعه خورموج

حدود 150 سال پیش محمد خان دشتی حاکم دشتی قلعه‌ای ساخت که دارای چهار برج گلی بود و دیوارها و باروها گچی که به ارتفاع 10 تا 12 متر و با وسعت تقریبی 120 در110 متر مربع بود. که به نام قلعه خورموج مشهور بوده ‌است.

قلعه خورموج دارای سه طبقه و یک زیرزمین است. در زیرزمین بنا سقف به شکل گنبدی و با تقارن زیبایی ایجاد شده‌ است.این تقارن در طبقات دیگر نیز حفظ شده‌ است. در طبقه اول سقف چندان تفاوتی نکرده و تنها فرقی که کرده نقش و نگارهایی است که به ان اضافه شده است.
وهمچنین این قلعه دارای  مهمانخانه و قراولخانه به سبک معماری ایتالیایی و به سبک بناهای زمان صفوی ساخته شده بود 

قلعه دارای دو درب یکی کوچک ودیگری بزرگ بود که در کوچک جنوبی محل رفت و آمد پیاده ‌ها بود و به آن چیله می ‌گفتند. چشمه آب روان بنگه از کنار در جنوبی قلعه می ‌گذشت و در کنار آن محمد خان حمامی به سبک معماری دوره قاجار بنا کرده بود.
و در بزرگی رو به شمال به اندازه 4 در 5 متر بود که از چوب درختان جنگلی ساخته شده بود که به آن هشتی می ‌گفتند و محل ورود ماشین و سواران بود.

 قلعه خورموج

بیست سال محمد خان در این قلعه حکومت کرد و سپس جمال خان دشتی در قسمت جنوب غرب آن قلعه ‌ای گچی بسیار زیبا بنا کرد.

در اواسط دوره پهلوی اول قلعه به تصرف ارتش درآمد و پس از تخریب قسمت مهم ساختمان، تنها برج جمال خان باقی ماند.

در سال ۱۳۵۷ نیز شهرداری وقت خورموج بخش اعظم آنرا به منظور احداث ساختمان جديد شهرداری تخريب كرد.
 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط