Header-inner
جاذبه های گردشگری شهر بابلسر مازندران

جاذبه های گردشگری شهر بابلسر مازندران

185 01-مهر-1399
جاذبه های گردشگری شهر بابلسر مازندران
جاذبه های گردشگری شهر بابلسر مازندران

شهر بابلسر یکی از شهرهای زیبای درشمال کشوردر استان مازندران است که دارای اماکن زیبا و متفاوت گردشگری و توریستی است.با ارشیا گشت همراه باشید ما در این بخش این شهر زیبا را به شما معرفی میکنیم.

شهر بابلسر

نام این شهر در ابتدا مشهد سر نام داشت که در سال 1311تغییر نام داده است و امروزه با نگین مازندران مشهور است.نام مشهد سر به این علت انتخاب شده که سر امامزاده ابراهیم (علیه السلام) ، برادر حضرت امام رضا (علیه السلام) در آنجا مدفون شده است .

این شهر امروزه یکی از بنادر معتبر و از گردشگاههای زیبای کشور به شمار می آید اما در زمان قدیم این شهر به علت کاهش روابط بازرگانی میان ایران و شوروی ، و رونق یافتن تجارت در بنادر دیگر مانند بندر انزلی در گیلان مدتی موقعیت خود را از دست داد.
بابلسراز مراکز عمده شیلات و خاویار و مراکز مهم تجاری ایران محسوب می شود اما فاقد لنگرگاه مناسبی برای پهلو گرفتن کشتیهای بزرگ بود به همین سبب ، اینگونه کشتیها در فاصلة دورتری از ساحل لنگر انداخته ، بارهای خود را توسط زورق به اسکلة گمرک منتقل می نمودند.

رامسر

رودخانه بابل رود 

رودخانه بابل رود یکی از دلایل جذابیت شهرستان بابلسر است زیرا این رودخانه ازمیان شهر عبور می کند. وجود دو پل زیبای تاریخی سبب زیبایی بیشتر شهر بابلسر شده است
رودخانه بابلرود به علت داشتن شرایط طبیعی و تفریحگاه ها، اقامتگاه ها و اماکن پذیرائی برای برنامه ریزی ساخت اسکله های تفریحی برای قایقهای تندرو مساعد است.
بستان های پیرامون رود و اسکله های قایق ها در دو سوی آن در روزهای تعطیل سال باعث جذب میلیونها گردشگر به این شهر زیبا می گردد.

اسکله ساحلی 

یکی دیگراز جذابیت های استان مازندران و شهرستان بابلسر اسکله ساحلی است که جنبه تجاری ندارد وهر ساله باعث جذب شمار زیادی از مسافران می شود. 
در این اسکله،سنگهایی به عنوان موج شکن قرار گرفته که بسیار زیبا هستند و یکی از دلایل بهره گیری از این موج شکن ها، جلوگیری از نفوذ آب در بخشی از منطقه و پارک نزدیک آن می باشد.

پل معلق بابلسر 

این پل معلق فلزی  قبل از جنگ جهانی دوم در سال 1313توسط مهندسین آلمانی و سوئدی بر روی بابلرود احداث شد . این پل به عنوان اولین پل ماشین رو می باشد که طول آن80 متر، عرض آن هشت متر و ارتفاع آن16 متراست و باعث پیوند شرق و غرب بابلسرمی شود.
این پل پرتردد راه ارتباطی بابلسر ، فریدونکنار و در مسیر شاهراه شرقی - غربی استان می باشد.

باغ وحش بابلسر 

این باغ وحشی خصوصی واقع در خیابان دریا است و دارای حیواناتی همچون گوش سیاه( نوعی گربه وحشی) ، خرس، میمون، چهار قلاده شیر، شتر، چهار گرگ بالغ و…است.
منطقه ساحلی میرود
این منطقه ساحلی از توابع بابلسر است که موجب جذب گردشگران فراوانی می شود.این منطقه ساحلی دارای فضای سرسبز و جنگلی همراه با پارک کودک در کنار دریا می باشد.

آلاچیق، سرویس بهداشتی، پارک کودک، نمازخانه، و سکوهای مخصوص نصب چادر و رستوران از امکانات این منطقه ساحلی هستند . همه ساله در ایام تابستان دو طرح دریا برای آقایان و خانم ها برای شنا با حضور تعدادی غریق نجات در این منطقه گردشگری در نظر گرفته می شود. ازدیگر امکانات و ظرفیت های موجود این منطقه وجود600 ویلا است.

عمارت سازمان مرکزی دانشگاه مازندان

از دیگر بناهای دیدنی بابلسر عمارت سازمان مرکزی دانشگاه مازندان با یک قرن ساخت می باشد .این عمارت در جنب پل معلق اول به فاصله یک کیلومتری دریا در میان باغ و محوطه ای وسیع تحت عنوان مهمانخانه بزرگ بابلسر یا کاخ تابستانی رضا شاه ساخته شده بود که امروزه تحت عنوان ساختمان مرکزی و اداری دانشگاه مازندران مورد استفاده قرار می گیرد.

منطقه  کَرفون

منطقه زیبا و دیدنی کرفون با دریایی واقعا زیبا و بی خطر و ساحلی ماسه ای آرامشی بی بدیل را برای گردشگران ایجاد می کند. بهمنیراز طریق محله می رود و کرفون به دریا متصل می شود.
این منطقه توریستی در 13 کیلومتری بابلسر در بهنمیر واقع شده است که باعث جذب گردشگران فراوانی به این شهر می شود.

بقعه امام زاده ابراهیم 

بقعه امامزاده ابراهیم  یکی از زیارتگاههای مهم شهرستان بابلسر است که در یک کیلومتری مرکز شهر واقع شده است و گردشگران زیادی را جذب خود می کند . یکی از آثاری که از روی آن می توان به قدمت شهر بابلسر پی برد بقعه امامزاده ابراهیم است که در قرن نهم هجری ساخته شده وروی درهای آن سه تاریخ 858-857-841 هجری قمری حک شده است.

بقعه بی بی رقیه 

بی بی رقیه خادم امامزاده ابراهیم بوده که یکی از درهای منقوش تاریخی بقعه امامزاده ابراهیم را با خرج خود به حک منقوش در آورد و اسم خود را نیز بر در حک کرد. یکی از مورخان به نام ‘ملگنوف’ این بقعه را به نام بی بی سکینه می خواند و تاریخ ضبط آن را سال 893 قمری اعلام کرده است.
این بقعه بنایی هشت ضلعی  است که از آجر ساخنه شده است. که هرضلع آن طاق نمایی با طاق جناغی دارد و در جنوب شرقی امامزاده ابراهیم در بابلسر واقع است وهمراه امامزاده ابراهیم مورد زیارت و توجه اهالی قرار دارد.


سد لاستیکی 

از دیگر نقاط دیدنی در این شهرستان سد لاستیکی است که در منطقه ‘ بابل پشت ‘ بابلسر برای آبیاری اراضی کشاورزی استفاده می شود.


تپه های باستانی 

یکی از آثار باستانی به ثبت رسیده مربوط به هزاره اول قمری تپه های باستانی میربازار است که این تپه ها عبارتند از :رجب کتی ، احمد کتی ،علیجان کتی ، محمدعلی کتی ،عبداله کتی، چمازکتی، عیسی کتی،کتی خردمرد ، قلعه احمدکلا و از این تپه ها آثار باستانی نظیر ظروف گلی، تکه پاره های آجر و سفالهای منقوش کشف شده است.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط