Header-inner
جاذبه‌های گردشگری بوشهر

جاذبه‌های گردشگری بوشهر

222 02-مهر-1399
جاذبه‌های گردشگری بوشهر
جاذبه‌های گردشگری بوشهر

استان بوشهر دارای جاذبه‌های متعددی است در این بخش با ارشیا گشت همراه باشید تا برخی از این جاذبه‌ها را به شما معرفی کنیم.
سواحل زیبا، نخلستان‌های سرسبز، گنبدهای نمکی، باف تاریخی بوشهر، بندر تاریخی سیراف، موزه رئیس‌علی دلواری، نیروگاه اتمی بوشهر، کاخ بردک سیاه، بازارهای تجاری، گور دختر، کاروانسرای مشیرالملک، قلعه خورموج و منطقه تاریخی توز بخش‌هایی از نقاط دیدنی استان بوشهر هستند.

گردشگری بوشهر

سواحل ماسه‌ای

سواحل ماسه‌ای استان بوشهر را می‌توان به عنوان یکی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این استان نام برد که این استان در مجموع بیش از 700 کیلومتر ساحل دارد که اغلب این سواحل برای استفاده عموم مردم آزاد است.

گردشگری بوشهر

نخلستان‌های سرسبز وزیبای بوشهر

این نخلستان‌های سرسبز و سربه فلک کشیده جلوه بسیار دیدنی به این منطقه داده است و هیچ مسافری را بدون توقف اجازه عبور نمی‌دهد. وجود کانال‌های پر آب‌ در دو سمت مسیر ورودی شهر آب‌پخش طراوت و نشاط خاصی به این منطقه بخشیده است تا مسافران نوروزی بتوانند از آب و طبیعت در کنار هم بهره ببرند.

گردشگری بوشهر

گنبد نمکی

گنبد نمکی جاشک در استان بوشهر و در نزدیکی یکی از روستاهای بوشهر به نام  گنخک قرار دارد یکی از بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می آید.

گردشگری بوشهر

عمارت ملک

عمارت ملک مجموعه ساختمانی تاریخی و از نقاط دیدنی واقع در بخش مرکزی استان بوشهر است.

گردشگری بوشهر

موزه رئیس‌علی دلواریدر استان بوشهر

رئیس‌علی دلواری از سرداران مبارزه با استعمار در استان بوشهر است که خانه وی تبدیل به موزه شده و پذیرای گردشگران است.

گردشگری بوشهر

گورستان سیراف مدفن تمدن های مختلف

سیراف از قدیمی‌ترین بنادر جهان و ایران است که در گذشته کشتی‌رانی از این بندر رایج شده است و دارای آثار تاریخی متعددی است.
یکی از شگفت‌انگیزترین مکان‌های بوشهر همین قبرستان تاریخی است که آن واقع در دره لیرودی شیلو است. با قبرهای سنگی قدیمی که گذر زمان و دو زلزله مهیب در سال‌های دور هم موجب از بین رفتن آن نشده است. به این دلیل که این قبرستان برای مردمانی با ادیان مختلف در مقاطع تاریخی متفاوت مورد استفاده قرار گرفته است کارشناسان آن را قبرستان تمدن‌ها نامیده‌اند. در گذشته روی مرده‌های خود خاک نمی‌ریختند و فقط آنها را درون قبرهای سنگی می‌گذاشتند.
اطلاعات بیشتر در باره گورستان سیراف

گردشگری بوشهر

کاخ بردک سیاه

کاخ بردک سیاه از آثار تاریخی مربوط به دوران هخامنشی است که در روستای درودگاه شهرستن دشتستان واقع است.
در ساخت کاخ بردک سیاه از دو نوع سنگ سیاه و روشن استفاده شده و جنس و رنگ سنگ‌های استفاده شده در ساخت این کاخ در نوع خود منحصر به فرد است.
گروهی کاوشگر در اوایل دهه 80 در یکی از آخرین مراحل کاوش در این کاخ هخامنشی چهار قطعه سنگین طلا که وزن کل آنها به سه کیلو و 200 گرم می‌رسد کشف کردند.
کاربرد دقیق سه قطعه از این طلاها مشخص نیست اما برخی بر این عقیده‌اند که ممکن است آنها روکش‌های زرین درهای چوبی تالار یا سنگ بنای کاخ باشند.
همچنین در میان این قطعات طلا، قطعه‌ای وجود دارد که می‌تواند قسمت بالای یک جام زرین هخامنشی باشد که زیر لبه آن خطی ساده حک شده است.
گفته می‌شود قطعات طلای هخامنشی کاخ بردک سیاه حالتی چین ‌خورده داشته و در کنار یکی از پایه ستون‌های تالار مرکزی این کاخ کشف شده‌اند. این قطعات منحصر به فرد طلا بعد از کشف به میراث فرهنگی و گردشگری بوشهر تحویل داده شد.

گردشگری بوشهر

آب‌انبار قوام در بوشهر

این آب انبار یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی واقع در بخش مرکزی استان بوشهر استان است. ساختمان آن در محوطه باری در جانب غربی شهر بوشهر و کنار دریا قرار گرفته است.

گردشگری بوشهر

کاروانسرای مشیرالملک

کاروانسرای مشیرالملک دشتستان در سال 1250 شمسی به فرمان حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک ساخته شد و تا سال 1300 شمسی به عنوان کاروانسرا استفاده می‌شد که به دلیل واقع شدن شهر برازجان بر سر راه تجارتی شیراز به بوشهر مکانی مناسب جهت استراحت کاروانیان بوده است.

گردشگری بوشهر

قلعه خورموج در بوشهر

قلعه خورموج که قسمتى از آن به نام قلعه محمدخان دشتى و قسمت دیگر آن به نام قلعه جلال‌خان معروف بوده در شهر خورموج قرار داد. از این بنا براى سکونت و مقاصد نظامى و دیده‌بانى استفاده مى‏شده است. گچبرى دیوارها و درون اتاق‏ها و تزیینات اصلى قلعه بسیار جالب است و سبک بنا با بناسازى و گچبرى و طاق‌سازى کاخ اردشیر در فیروزآباد فارس همانند است.

اطلاعات بیشتر در باره قلعه خورموج در بوشهر

گردشگری بوشهر

منطقه تاریخی توز در استان بوشهر

شهر تاریخی تَوَّز یا توج یکی از شهرهای مهم دشتستان قدیم بوده و از اهمیت بسیاری برخوردار و در نزدیکی روستای زیراه کنونی قرار داشته است که در محلى بین روستاهاى زیرراه، اردشیر‌آباد و سعدآباد از توابع دهستان‌هاى دشتستان در حاشیه رودخانه شاپور دالکى قرار دارد.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط