Header-inner

دیدنی های یاسوج 

243 03-مهر-1399
دیدنی های یاسوج 
دیدنی های یاسوج 

استان كهكیلویه و بویر احمد و به ویژه شهر یاسوج از لحاظ تاریخ و فرهنگ پیشینه ای پربار دارد. ولی به دلیل طبیعت كم نظیر و آب و هوای خاص خود، اغلب گردشگران و دوستداران طبیعت آن را می شناسند. 
شهر یاسوج در مركز استان كهكیلویه و بویر احمد در جنوب غربی كشور و در مناطق كوهستانی رشته كوه زاگرس قرار گرفته است. 
شهر یاسوج شاید به دلیل طبیعت بكر و رنگارنگش به این اسم شناخته می شود. یاسوج یا همان دشت یاس كه با گلزار های بسیاری پوشیده شده است سال هاست كه به این نام شناخته می شود
بقایای تاریخی برج ها و شهر های باستانی این استان از جمله شهری باستانی به نام تل خسرو كه البته جز ویرانه هایی از آن باقی نمانده است، نشان از قدمتی چند هزار ساله از این دیار می دهد. مردمانی غیور و با اصالت كه اكثریت آن ها لر و بختیاری می باشند. به دلیل كوهستانی بودن این استان، مردمان این دیار نیز بیگانه با سختی های طبیعی به ویژه آب و هوای سرد در زمستان های این منطقه نمی باشند. 
با ارشیا گشت همراه باشید در ادامه زیبایی ها این شهر را بیشتر به شما معرفی خواهیم كرد.

گردشگری یاسوج

آبشاردیدنی یاسوج

یكی از این آبشار های پر آب و دیدنی، آبشار یاسوج می باشد كه در فاصله 2 كیلومتری شمال این شهر قرار گرفته است. نزدیكی این آبشار به مركز شهر از جمله دلایلی است كه همه روزه می توان در این منطقه گردشگران به ویژه بومیان این استان را كه برای تفریح و گشت و گذار به این منطقه آمده اند دید. 
آبشاری كه بیش از 10 متر ارتفاع دارد و از دل طبیعت سرسبز و درختان میوه و باغ های رنگارنگ می گذرد. 

گردشگری یاسوج

آبشار زیبای تنگ تامرادی

یکی دیگر از ابشار های پرطرفدار و دیدنی یاسوج آبشار تنگ تامرادی است. در این منطقه که جزو مکان های تفریحی یاسوج است می توان بیش از 20 آبشار را كه هر كدام زیبایی خاصی را دارد و در میان طبیعت سرسبز این منطقه خود نمایی می كنند را از نزدیك به تماشا نشست. بی شك این همه آبشار و رود خانه های پیچ در پیچ را در دیگر نقاط كشور نمی توان یافت.
اگر از یاسوج به سمت شهر گچساران حركت كنید می توان به این آبشار یا بهتر بگوییم مجموعه آبشارهای تنگه تامرادی رسید.

گردشگری یاسوج

پیست اسکی کاکان در یاسوج

همان طور كه اشاره شد شهر یاسوج در كنار آب وهوای خنك و طبیعت بكر خود، زمستان هایی سخت و پر برف را تجربه می كند. اگر اهل بازی های زمستانی و عاشق سفر در زمستان و اسكی بازی هستید، پیست اسكی كاكان می تواند بهترین گزینه برای سپری كردن لحظاتی شاد و مفرح برای شما باشد. پیستی استاندارد و مناسب برای ورزشكاران و اسكی بازانی كه به دنبال یك پیست اسكی مناسب می باشند.
این پیست در 20كیلومتری یاسوج به سمت روستای كاكان- جاده یاسوج به اقلید قرار دارد.

گردشگری یاسوج

دریاچه سی سخت 

هر كجا كه دریاچه و رودخانه باشد، بی گمان طبیعت زیبایی نیز در آن دیده می شود. در نزدیكی شهر سی سخت می توان یكی از پر آب ترین  و بزرگ ترین دریاچه های این استان را از نزدیك دید.
دریاچه كوه گل كه همان طور كه از نامش پیداست، كوهی از گل های رنگارنگ را در دل خود جای داده است. انواع گیاهان دارویی و گل های رنگارنگ را می توان گرداگرد این دریاچه به تماشا نشست. یكی از زیباترین گل های این منطقه كه در فصل بهار سر از خاك در می آورد، لاله های واژگون می باشد كه طرفداران و علاقمندان بسیاری را همه ساله به سمت خود می كشاند.
 دریاچه سی سخت در 40 كیلومتری شهر یاسوج می باشد.

گردشگری یاسوج

دره المون 

این دره زیبا منطقه ای است كه همه ساله طبیعت دوستان با استقرار در این دشت و زدن كمپ های گروهی در آن، روزها به طبیعت گردی در این منطقه می پردازند.
 دره المون محل تجمع رودخانه های پر آب یاسوج است كه با گذر از این منطقه جاذبه های طبیعی بسیاری را برای گردشگران به وجود آورده است.
این منطقه از جمله مناطق  دیدنی یاسوج می باشد كه می توان به دور از هیاهوی شهر نشینی روزهایی را در آن به تفریح پرداخت.
این دره در 50کیلومتری یاسوج درجاده امیركبیر به اكبر آباد قرار دارد.

گردشگری یاسوج

روستای پلكانی كریك

روستای كریك با معماری پلكانی و كوچه های پیچ در پیچ خود معروف است. روستای كریك كه با سنگ و گل و چوب و دیگر عناصر طبیعی ساخته شده است از دیدنی ترین جاهای دیدنی یاسوج در بهارمی باشد كه نظر گردشگران را به خود جلب می كند. روستایی با قدمتی بیش از دوهزار سال كه در كنار كوه دنا واقع شده است.

گردشگری یاسوج

موزه تاریخی یاسوج

موزه یاسوج در مركز شهر قرار دارد. علاقمندان تاریخ و باستان شناسان در سفر به هر منطقه ای بی شك موزه ها و مكان های تاریخی آن منطقه را از دست نمی دهند .
این موزه دارای انواع آثار باستانی كشف شده از گوشه گوشه این استان كه در مجموعه ای زیبا گرد هم جمع آوری شده است. 
كه از زیباترین و فاخر ترین آثار این مجموعه  می توان به نقش برجسته شاپور اول ساسانی اشاره کرد . همچنین ظروف و سكه های بسیاری را از دوران ساسانیان و قبل از آن می توان در این موزه از نزدیك دید.

گردشگری یاسوج

تنگه مهریان

این تنگه محل تلاقی دو رود آب نهر و مهریان است. که در نزدیکی روستای مهریان واقع شده است این روستا در دشتی در دامنه ی کوه واقع شده است و دارای کوه و دشت و رودخانه است.
 این روستا با اینکه دارای اقلیم سرد و مرطوب کوهستانی است اما مناسب ‌ترین اقلیم‌ های قابل زیست کشور است. وجود صخره‌های بزرگ هر ساله، سنگ‌نوردان زیادی را از سراسر ایران به خود می کشد.

گردشگری یاسوج

غار ده شیخ‌ دنا

غار ده شیخ‌  را به خاطر شگفت انگیز بودنش غار علیصدر 2 نامیده اند.غار ده شیخ دنا مربوط به دوره دوم زمین‌شناسی است و بیشتر از 135 میلیون سال قدمت دارد همچنین عمق این غار بیش از 6 کیلومتر است. این غار با قندیل های آهکی و دالان های خود مناظر جالبی را ایجاد کرده است. 
این غار در 45 کیلومتری پاتاوه شهرستان دنا در روستای شیخ قرار دارد.

گردشگری یاسوج

دشت سرسبز راق

یکی دیگر از جاذبه های یاسوج دشت راق است. دشتی كه در میان خود چشمه ها و آبشار های بسیاری را جای داده است. آبشار تنگه مو در این دشت رویایی از جمله زیباترین آبشار های این استان می باشد كه اغلب بومیان و محلی های این استان در فصل بهار و تابستان از آن بازدید می كنند. 
 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط