Header-inner
زیارتگاه خالد نبی در گلستان

زیارتگاه خالد نبی در گلستان

149 05-مهر-1399
زیارتگاه خالد نبی در گلستان
زیارتگاه خالد نبی در گلستان

یکی از مکان‌های دیدنی سیاحتی و زیارتی استان گلستان  زیارتگاه خالد نبی است که از زیبایی قابل ملاحظه ‌ای برخوردار است که سالانه گردشگران بسیاری از آن دیدن می‌کنند. خالد نبی در واقع یک مجموعه است که از گورستان خالد نبی، آرامگاه چوپان آتای و زیارتگاه خالد نبی تشکیل شده است. با ارشیا گشت همراه باشید  تا این مکان زیارتی را به شما معرفی کنیم.

زیارتگاه خالد نبی

زیارتگاه خالد نبی

زیارتگاه خالد نبی و گورستان آن محلی برای زیارت و سیاحت است که در ۹۰ کیلومتری شمال شرق گنبد کاووس روی کوهی ۷۰۰ متری بین کلاله و مراوه تپه قرار گرفته است. فضای اطراف این زیارتگاه، منظره‌ای پر از آرامش و زیبایی‌های بی‌نهایت و غیرقابل وصف است. و چشم‌انداز زیبای آن بر بلندی کوه، سبب شده که  طبیعت‌گردان به این منطقه زیبا توجه بسیار داشته باشند.
این آرامگاه کوچک یکی از قدیمی‌ترین مجموعه‌های تاریخی استان گلستان به شمار می‌رود. که متعلق به آخرین مبلغ دین مسیح است.
فاصله زیارتگاه خالد نبی تا شهر کلاله (در شرق استان گلستان) ۵۰ کیلومتر است و جاده‌ای بسیار خوش‌منظره و رویایی دارد که به دلیل وجود شیب تند و راه خاکی آن از لحاظ رانندگی نامناسب است. زیارتگاه خالد نبی به دلیل دوری راه و فقدان وسیله نقلیه، کمبود تسهیلات رفاهی در محل و گرمای شدید تابستان و سرمای زمستان مناسب نیست. بنابراین بهترین زمان برای انجام فرایض دینی و زیارت و سیاحت در این منطقه، ماه‌های فروردین و اردیبهشت در فصل بهار است.

زیارتگاه خالد نبی

خالد نبی

خالد نبی از پیامبران تبلیغی دین مسیح بود که قبل از پیامبر اسلام زندگی می‌کرد
یکی از پیغمبران عرب بعد از عیسی، خالد نبی غیث بن سنان عبسی بود، که در گفتگوی محاوره‌ای ترکمنان، ایشان را «حالت نبی» می‌گویند. حضرت خالد نبی طبق برخی اسناد آخرین پیامبر قبل از نبی اکرم (ص) بوده و ۸۴ سال پیش از میلاد رسول اکرم (ص) بدنیا آمده است. او در سرزمین عدن که در یمن می‌زیست و از قبیله «بنی عبس بغیض» بود. وی در زمره پیامبران تبلیغی بدون کتاب و آخرین مبلغ دین مسیح بوده و رسالتش ایجاب می‌کرد که به‌عنوان مبلغ دینی به همه جا سفر کند و مردم را به پذیرش دین مسیح دعوت کند. در آن زمان در ایران، خسرو انوشیروان پادشاهی می‌کرد و آیین زرتشت مذهب رسمی اکثر ایرانیان بود.

معماری زیارتگاه خالد نبی

معماری بنا با پلان ۴ ضلعی ساخته شده است. که شباهت زیادی به چهارطاقی‌های ساخته شده در ایران دارد. یک درب ورودی هلالی شکل و دو پنجره در دو طرف بنا وجود دارد.
داخل بقعه آرامگاه، قبری ساده قرار دارد که هیچ کتیبه و نوشته تاریخی که نشانی از قبر داشته باشد، در آن دیده نمی‌شود. سقف آرامگاه به‌صورت گنبدی مدور و به رنگ سبز است.  

زیارتگاه خالد نبی

گورستان خالد نبی

یکی از بناهای ساخته شده در اطراف زیارتگاه خالد نبی و از جاذبه‌های آن گورستان خالد نبی است . گورستان و قبرهای موجود در آن به نظر اسرارآمیز می‌رسند. گورستان دارای سنگ مزارهای افراشته است که از جنس سنگ آهکی و توپر ساخته شده و از نظر فرم بی‌نظیر و منحصر به فرد هستند.     
اگر در کنار زیارتگاه خالد نبی بایستید، چشم‌اندازی زیبا و منحصربه فرد را مشاهده خواهید کرد. این صحنه زیبا از تپه ماهورهای اطراف زیارتگاه تشکیل شده است. از تپه ماهورهای اطراف زیارتگاه تا دشت‌های سرسبز اطراف آن و لاله‌زارهایی که در کنار مزارع گندم موجود هستند و در طول مسیر قرار گرفته‌اند، گستره وسیع و زیبایی را در مقابل چشم به نمایش می‌گذارند.

گفته شده است زیارتگاه خالد نبی که یکی از مکان‌های معروف و مهم برای بومیان آن منطقه محسوب می‌شود، قدمتی بیشتر از ۱۵۰۰ سال دارد. بسیاری از گردشگران و زایران، از فضای اطراف زیارتگاه خالد نبی برای اقامت و برای گذراندن شب استفاده می‌کنند. هرساله بیش از ۱۰۰ هزار زائر و گردشگر از مناطق مختلف کشور و گروه‌هایی از جهانگردان خارجی از این مجموعه بازدید می‌کنند. اگرچه بازدید از این مکان تاریخ


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط