Header-inner

مناطق گردشگری یزد

201 26-مرداد-1399
مناطق گردشگری یزد
مناطق گردشگری یزد

یزد شهر کویری ایران یکی از زیباترین شهرهای جهان که اولین بنای خشتی جهان در آن قرار گرفته و دومین شهر تاریخی جهان است. این شهر با داشتن جاذبه های زیبا و کم نظیر، هر ساله گردشگران و مسافران زیادی را به سوی خود جذب می کند.
با وب سایت ارشیا گشت همراه باشید . یادتان باشدکه مناطق گردشگری یزد بسیارند با این حال در این جا به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع که در سراسر شهر قدیمی قابل مشاهده است،این بنای زیبا در میدان امام خمینی شهر یزد ساخته شده است که یک ایوان و شبستان و صحن بزرگ دارد. این مسجد ۶ ورودی دارد و یکی از شاهکارهای هنر معماری در ایران است. بنا بر گزارش ها این سازه در قرن 14 جز بلندترین مناره های این کشور و نمونه ای از معماری اسلامی با کاشی کاری آبی ظریف است .گفته می شود که پایه های این مسجد را ساسانیان بنا کرده اند و ادامه ی ساخت وساز آن به دوره های بعدی تا زمان تیموریان طول کشیده است.

مجموعه امیر چقماق 

مجتمع معماری امیر چقماق در مرکز شهر یزد قرار دارد . این بنای سه طبقه با ابهت روزگاری محل نشستن بزرگان و شاهان برای برگزاری مراسم سوگواری بوده اما امروزه یکی از بزرگ ترین حسینیه ها در کشور است و قدمت آن به قرن پانزدهم بر می گردد، با این حال بسیار بازسازی شده است.
مسجد امیر چقماق باگنبدی عظیم و صفه ای عالی دارای دو شبستان زیبا برای فصول مختلف زمستان و تابستان است. در اطراف مجموعه امیر چقماق آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و از همه مهم تر مسجد امیر چقماق را با کمک همسرش فاطمه خاتون بنا نهاد.

برج سکوت(برج خاموش) یزد 

یکی دیگر از مکان های دیدنی و اسرارآمیزترین زرتشتی ها برج سکوت است که خارج از شهر واقع شده اند و قطعا ارزش دیدن دارند این دو ساختمان مدور و بزرگ در بالای تپه ها بنا شده . و در گذشته در این بناها اعمال مذهبی و مراسم های مختلفی برگزار می شده و یک کاربری دیگر آن ها هم این بوده است که محلی برای دفن اموات زرتشتیان بوده است . که مطابق با سنت ، اجساد مرده زرتشتی ها در برج مرکزی قرار داده می شد تا پرنده کرکس و درندگان دیگر آن را بخورند.  به این برج  دخمه زرتشتیان هم گفته می شود و در واقع نام دیگر آن است. این دخمه ها در فاصله ی ۱۵ کیلومتری از یزد هستند و در نزدیکی منطقه ی صفائیه قرار دارند.
این برج سالیانه گردشگران زیادی را جذب می کند.

یخچال خشتی میبد

یکی از جالب ترین مناطق گردشگری یزد یخچال خشتی میبد است که در فاصله ای کوتاه از شهر یزد و در شهر میبد قرار دارد. که . قدمت این یخچال به دوران صفویه برمی گردد. از این بنای خشتی در گذشته برای تولید یخ استفاده می شده که در تابستان از آن برای استفاده کاروانیان و مردم بهره برداری می کردند و دلیل استفاده از خشت هم در آن در واقع این بوده است که خشت از خروج سرما ممانعت می کرده است و مانع ورود گرما هم می شده است .

غار شگفت یزدان 

یکی دیگر از مکان های  مقدس زرتشتیان  غار شگفت است .  که راه صعب العبور دارد این غار با محوطه بزرگی که دارد گنجایش هزاران نفر را دارد. حوض های کوچک وبزرگ و آثاری از ساختمان در آن به چشم می خورد. خاکسترهای موجود در این غار نشان دهنده محافظت آتش در سالهای متمادی است. 

زندان اسکندر(مدرسه ضیائیه)

مدرسه ضیائیه به زندان اسکندر معروف و از آثارمولانا ضیاء الدین حسین رضی می باشدکه در قرن هفتم ساخته شده است و در یکی از قدیمی ترین مناطق شهر یزد به نام منطقه فهادان واقع شده است. این زندان معماری بسیار ساده و زیبایی دارد و جنس آن از خشت خام است. گنبد خشتی وگچبری های این ساختمان از معماری دوره مغول در ایران سرچشمه می گیرد.
درست در وسط مدرسه ضیائیه یا همان زندان اسکندر، یک چاه وجود دارد که گفته می شود همان سیاه چال معروف زندانیان اسکندر مقدونی است. اما واقعیت این است که این چاه نه یک سیاه چال بلکه در اثر فرو ریزش پایاب در صحن به وجود آمده است.

باغ دولت آباد

با وجود فواره ها ، درختان سرو و انار، باغ دولت آباد می تواند به عنوان اثر ناب ایران ثبت شود محمد تقی خان ابتدا قناتی به نام دولت آباد تاسیس و سپس باغ دولت آباد را بنا کرد اقامتگاه قرن ، 18 سایه ها و ساختمان های زیبا دارد که تمام سال توریست های زیادی را جذب می کنند یک بادگیر 33 متری که بلندترین بادگیر جهان بشمار می رود منقوش به شیشه های رنگی، باعث ایجاد یک زیبایی ویژه شده است که امثال آن را در جای دیگری پیدا نمی کنید.
هم چنین این مجموعه دارای چندین عمارات از جمله بهشت آیین ، سردر اصلی و جنوبی ،هشتی و بادگیر است.
 


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط