Header-inner
غار علیصدر در همدان

غار علیصدر در همدان

195 08-مهر-1399
غار علیصدر در همدان
غار علیصدر در همدان

غار علیصدر یکی از مشهورترین جاذبه های طبیعی استان همدان به شمار می‌رود که دارای شهرت جهانی است. با ارشیا گشت همراه باشید تا غار علیصدر را به شما معرفی کنیم.

غارعلیصدر

غار علیصدر در همدان

غار علیصدر یکی از بزرگ ‌ترین غار آبی جهان در استان همدان شهرستان کبودرآهنگ و در نزدیکی روستای علیصدر واقع شده و از شهرتی جهانی برخوردار است.
این غار هرساله به دلیل شهرت خود گردشگران فراوانی را از ایران و سراسر جهان برای بازدید به سمت خود جذب می‌کند.
این غار شگفت انگیز که در سال 1387 ثبت ملی شده و بنا به تحقیقات انجام شده مربوط به دوران ژوراسیک است. 
غار علیصدر که امروزه یکی از مکان‌های توریست پذیر و مهم گردشگری استان همدان به شمار می‌رود تا مدت‌ها محل جمع آوری و ذخیره آب مورد نیاز مردم روستاهای اطراف برای فصل‌های گرم سال بوده است.
 شاهد این مطلب وجود رسوبات در سقف و دیوارهای ابتدای غار است؛ اما بعد از زلزله‌ای آذرماه 1336 آب نهر وارد شده به غار قطع می‌شود؛ بنابراین سطح آب در غار پایین آمده و این امر باعث شده است این تجلی زیبایی از فرصت استفاده کرده و خود را نمایان کند. دمای بیرون و داخل غار بسیار متفاوت هستند که همین خنکی هوای درون باعث شده تا یکی از جاذبه های جذاب برای گردش در گرمای تابستان به شمار برود.

تاریخچه پیدایش و کشف غار علیصدر

کشف رمز و رموز در این غار ابتدا توسط کوهنوردان در سال 1342 انجام شد. در ابتدا ورودی غار به قدری کوچک بود که تنها کوهنوردان حرفه توانایی بازدید از این غار اسرار آمیز را داشتند؛ اما بعدها به دلیل علاقمندی مسئولین به غار و زیبایی‌های خیره کننده درون آن دهانه غار وسیع‌تر و مسیر رسیدن به غار هموارتر شده.
 امروزه برای دیدن شگفتی‌های موجود در غار نورپردازی عالی همراه با مسیرهای مناسب پیاده روی همچنین امکانات قایق‌رانی فراهم شده است. برای عبور از قسمت‌های مختلف غار باید از پله‌های سنگی، پل‌های چوبی و قایق استفاده کنید. این غار دارای دالان‌ها و دهلیزهای مختلف است که تماشای تمام نقاط غار می‌تواند شما را وارد دنیای عجیب و اسرار آمیزی کند که تا کنون آن را تجربه نکرده اید، البته زیبایی غار هرگز اجازه نمی‌دهد گذر زمان را حس کنید.

شکل های مختلف در غار علیصدر

در غار علیصدر اشکال مختلف و زیبایی را میبینید که در طی سال های زیاد شکل گرفته اند و هر ببینده ای را جذب خود می کنند. این اشکال نام های مختلفی مانند گل کلمی، سوزنی، نی غار، برفک و ... دارند. سال ها بعد با کشف مسیرهای تازه، شکل های جدیدی نیز کشف شدند، مانند پنجه اژدها، میدان ستون ها، پنجه عقاب، آبشار سنگی، شیرغار، دروازه غار، تخت جمشید و ...

ویژگی های غار علیصدر

آب موجود در غار به قدری زلال است که به راحتی می‌توان در قسمت‌های کم‌عمق کف غار را دید.
عمق آب آن  در مکان‌های مختلف متفاوت است. در بعضی از مسیرها کف غار کاملاً خشک و گاهی برای عبور از مکانی باید از پله‌های بالا بروید برای عبور از برخی مسیرها هم نیاز به قایق‌سواری بر روی دریاچه‌ای با عمق بیش از چهارده متر است. عمق آب غار در نقاط مختلف متفاوت است و از یک تا چهارده متر ثبت شده اما این عمق در اغلب ماه‌های سال یکنواخت باقی می‌ماند. همچنین دمای آب غار در تمام طول سال ثابت و حدود 12 درجه سانتی گراد است. 
وجود املاح بالا در آب غار، این آب را غیر قابل نوشیدن می‌کند. آب موجود در غار توسط چشمه‌های موجود در کف غار یا دیوارهای آن تأمین می‌شود. در بسیاری از نقاط غار به وضوح خیس بودن دیواره‌ها مشاهده می‌شود.

بهترین زمان سفر به غار علیصدر

همدان استانی سردسیر است و بازدید از مناطق کوهستانی آن، در فصل زمستان کار دشوارتری خواهد بود. پس نیمه اول و ماه‌های گرم سال را برای بازدید از غار علیصدر پیشنهاد می‌کنیم.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط