Header-inner
معرفی دشت لار دماوند

معرفی دشت لار دماوند

208 22-مهر-1399
معرفی دشت لار دماوند
معرفی دشت لار دماوند

این دشت زیبا یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری مازندران است و فاصله چندانی با شهر تهران ندارد.با ارشیا گشت همراه باشید تا این دشت زیبا را به شما معرفی کینم.

دشت لار دماوند

معرفی دشت لار دماوند

این دشت سرسبز و پرآب یکی از پرگل‌ترین دشت‌های ایران است که در سال‌ ۱۳۵۴ به‌عنوان پارک ملی شناخته می‌شود. و از سال ۱۳۶۱ هم منطقه حفاظت‌شده به‌شمار می‌رود. پارک ملی لار بسیار خوش آب‌وهواست. بی‌دلیل نیست که قدیم‌ها ییلاق تابستانی پادشاهان بوده. بافت گیاهی و تنوع جانوری آن خیلی جذاب است.
جنوب این منطقه بخشی از شمیرانات به‌حساب می‌آید. شمال و شمال شرقی آن به لاریجان مازندران تعلق دارد. از شمال به نور و از جنوب شرق به ایرا راه دارد. از شرق هم به پلور و بعد کوه دماوند می‌رسد.

دشت لار دماوند

چه حیواناتی در دشت لار زندگی میکنند؟

وسعت این دشت زیبا حدود ۷۳ هزار هکتار است. ۳۱ هزار هکتار آن در محدوده پارک ملی قرار گرفته. چشمه‌های تماشایی، شقایق سرخ ، گل‌ زرد و زنبق وحشی به آن جلوه دیدنی داده. 
ماهی قزل‌آلای خال‌دار قرمز یکی از گونه‌های تحت حفاظت این ناحیه است. از ۱۳۷۰ در بعضی از بخش‌های دشت لار امکان شکار وجود ندارد. چراکه باید از حیوانات حفاظت شود. در فصل بهار که زمان بچه‌زایی حیوانات است، اجازه ورود ماشین از محدوده محیط‌بانی داده نمی‌شود.
در ناحیه دشت لار حیواناتی مثل گرگ، روباه، خرس قهوه‌ای، آهو، بزمجه، افعی طلایی، قوچ و میش زندگی می‌کنند. از دیدن عقاب طلایی، شهباز، خفاش و کبک نباید تعجب کنید.
اما از زیبایی‌هایش که بگذریم، گیاهان دارویی و خوراکی فراوانی در پارک ملی لار می‌رویند. در این دشت کاسنی، گلپر، شیرین‌بیان، آویشن، بارهنگ و والک پیدا می‌کنید.

دشت لار دماوند

دشت پرگل و تماشایی لار

این دشت پر گل به دشت شقایق معروف است. پس تعجبی ندارد اگر فکر کنیم جذاب‌ترین منظره‌ آن شقایق‌های بی‌شمار‌ی‌ست که در خرداد ماه همه جای دشت می‌رویند.
شقایق تنها گل این دشت نیست. گل‌های زرد و بنفش زمین را رنگ می‌کنند. از میان‌شان رود جاری می‌شود. بالای سرتان آسمان آبی‌ست. سکوتی دلپذیر همه جا را پر می‌کند. هر قدر می‌خواهید تماشا کنید، عکس بگیرید و نفس عمیق بکشید.

دشت لار دماوند

آبشار سفید‌آب دشت لار

یکی دیگر از جاذبه های دیدنی دشت لار آبشار سفیدآب است. که به آبشار قو نیزمعروف است. سفید آب در نزدیک دریاچه سد لار قرار گرفته. صدای دل‌انگیز شرشر آب زیر آسمان آبی، یکی از صحنه‌هایی‌ست که در خاطرتان می‌ماند. 
از نام این رودخانه معلوم است که آب زلالی دارد. شما می‌توانید ساعتی کنار این رودخانه قدم بزنید. بعد کنارش بنشینید و به صدای گوش‌نواز آب جاری گوش دهید. اگر خرداد باشد، اطراف‌تان پر از گل‌های رنگی‌ست.

دشت لار دماوند

کوهنوردی در لار

این‌جا بهشت کوهنوردهاست. چندین کوه در این منطقه وجود دارد، مثل کوه دیوآسیاب، کوه گل زرد، کوه اسب کلک، کوه زرکشی و از همه جذاب‌تر، کوه دماوند.

دشت لار دماوند

ماهی‌گیری در دشت لار

در پارک ملی لار چندین رود جاری‌ست. همه پرآب و زلال. ماهی هم در آنها فراوان است. اگر اهل ماهیگیری باشید، می‌توانید از حدود خرداد تا شهریور به دشت لار بروید. البته باید از محیط‌بانی قوشخانه، دلیچای یا پلور مجوز دریافت کنید. بعد دیگر شما می‌مانید و قلاب ماهیگیری و رود پر از ماهی.

دشت لار دماوند

چگونه می توان به دشت لار سفر کرد؟

بعضی‌ها ترجیح می‌دهند با تور طبیعت‌گردی به دشت لار بروند. تورهای یک روزه برای تماشای دشت شقایق از تهران به این پارک ملی می‌روند.

با ماشین شخصی هم می‌توانید راهی این دشت پر از شقایق شوید. راحت‌ترین مسیر آسفالت از جاده تهران – آمل شروع می‌شود. این مسیر را ادامه می‌دهید تا به سه‌راهی پلور برسید. تابلوی محیط‌بانی دلیچای را دنبال کنید. سرراست‌ترین مسیر همین است.
۸۵ کیلومتر فاصله حدودی تهران تا پلور است. درمجموع حدد ۱۰۰ کیلومتر تا پارک ملی لار پیش رو دارید.
از شمیرانات و روستای افجه در لواسان کوچک، مسیری هست که به دشت هویج افجه می‌رسد. این مسیر بسیار دشوار است و به مهارت کوهنوردی نیاز دارد. چراکه از گردنه افجه فشم، تا دشت لار کوچک، باید کوهنوردی کنید.
اگر بخواهید از لواسانات به پارک ملی برسید، مسیر لواسان بزرگ، روستای ایرا و محیط‌بانی قوشخانه را انتخاب می‌کنید. این مسیر در بعضی از بخش‌ها خاکی‌ست.

دشت لار دماوند

بهترین زمان سفر به دشت لار چه زمانی است

بهار و به‌ویژه بعد از ۱۵ خرداد بهترین وقت سفر است. در تابستان هوا ملایم است و به شما خوش می‌گذرد. اگر اهل طبیعت‌گردی باشید و بتوانید در فصل سرما از خودتان مراقبت کنید، می‌توانید سفر زمستانی را هم تجربه کنید.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط