Header-inner
معرفی جزیره شیدور خلیج فارس

معرفی جزیره شیدور خلیج فارس

189 22-مهر-1399
معرفی جزیره شیدور خلیج فارس
معرفی جزیره شیدور خلیج فارس

یکی از جذاب‌ترین جزیره‌های خلیج‌فارس جزیره شیدور است . جزیره‌ای بکر و چشم ‌نواز که هیچ انسانی در آن زندگی نمی‌کند. با ارشیا گشت همراه باشید تا این جزیره زیبا را به شما معرفی کنیم.

معرفی جزیره شیدور خلیج فارس

شیدور یکی از جزیره‌های خلیج‌فارس است که جزو استان هرمزگان حساب می‌شود. فاصله‌ این‌جا تا بندر لنگه ۱۷۰ کیلومتر است.
جزیره شیدور کمتر شناخته شده. اما چند سالی‌ست که طبیعت‌گردها راهش را پیدا کرده‌اند. در این جزیره جانداران متنوعی زندگی می‌کنند. آسمانش درخشان‌ و صاف‌ دیده می‌شود. آبی دریایش مثل آیینه زلال و صاف به‌نظر می‌رسد.
این جزیره جزیره‌ای کوچک، چشم‌نواز و شگفت‌انگیز است. مهم‌تر این‌که پناهگاه حیات وحش به‌شمار می‌رود و جذابیت بین‌المللی دارد.

معرفی جزیره شیدور خلیج فارس

محلی‌ها به این جزیره مارو می‌گویند. چراکه در این بهشت شگفت‌انگیز، مار فراوان است. شیدور جزیره خیلی بزرگی نیست. اگر در یک نقطه مرتفع آن بایستیم، همه جزیره را خواهید دیم.
این ذوزنقه جذاب، خانه حیات وحش است. آب‌سنگ یا صخره‌‌های مرجانی آن هم خیلی معروف و ارزشمند است.
این جزیره زیبا غیرمسکونی‌ست و فقط برای گردش می‌توانیم به مدت کوتاهی آن را ببینیم. البته توریست‌هایی هم هستند که قانون را زیر پا می‌گذارند و شب در جزیره می‌مانند.
در سال ۱۳۷۸ تالاب شیدور در کنوانسیون جهانی رامسر ثبت شد. پیش از آن و در ۱۳۶۶ زیر نظر سازمان حفاظت محیط‌ زیست قرار گرفته. به همین دلیل است که کسی اجازه زندگی، خانه‌سازی و شب‌مانی در شیدور ندارد.

معرفی جزیره شیدور خلیج فارس

معرفی جاندارانی که در جزیره شیدور زندگی می‌کنند

جزیره مارو همان طور که از نام آن پیداست دارای مار های فراوان است. مارهای سمی وخطرناک و هیچ بعید نیست که ماری از لای ماسه‌ها یا زیر بوته‌ها سر برآورد.
مار جعفری، سوسمار دم‌دراز، اسکینگ ایرانی و اسکینگ علفزار جنوبی از خزندگان این جزیره هستند. لاک‌پشت‌ها هم بسیار موردتوجه هستند. در این جزیره لاک‌پشت منقار عقابی و لاک‌پشت سبز زندگی می‌کند.

معرفی جزیره شیدور خلیج فارس

پرندگان جزیره شیدور

پرستوهایی که در آسمان جزیره می‌بینیم، واقعا تماشایی هستند. پرستوی دریایی گونه سفید، کاکلی کوچک و کاکلی بزرگ، پشت تیره و معمولی، انواع پرستوهای این حیات وحش هستند.
پرستوهای مهاجر در فصل بهار به این‌جا می‌آیند، در اردیبهشت زیبا. تخم‌گذاری می‌کنند و جوجه‌های‌شان از تخم درمی‌آیند. آخرهای شهریور کوله‌بار سفر برمی‌دارند و از جزیره می‌روند. اما چکاوک کاکلی و سسک دم‌دراز این‌جا ماندگارند.

معرفی جزیره شیدور خلیج فارس

آبزیان جزیره شیدور

تماشای شنای نهنگ‌ها از لحظه‌هایی‌ست که هرگز فراموش نخواهیم کرد. دلفین‌ها هم از پستانداران جذاب آب‌های خلیج‌فارس هستند.
شاید بتوانیم بگوییم جذاب‌ترین آبزی جزیره مارو مرجان‌ها هستند. ۱۹ گونه مرجان جذاب و ارزشمند در این حوالی وجود دارد.
آب‌سنگ‌های مرجانی شیدور آن‌قدر ارزشمند هستند که در فهرست مهم‌ترین آب‌سنگ‌های مرجانی اتحادیه بین‌المللی حفاظت و منابع طبیعی ثبت شده‌اند.

معرفی جزیره شیدور خلیج فارس

امکانات جزیره شیدرو

از آن‌جا که این جزیره مسکونی نیست، هیچ امکانات رفاهی در آن پیدا نمی‌کنیم. درواقع شرایط جزیره برای ماندن مهیا نشده. فقط می‌توانیم از آن بگذریم و چند دقیقه یا چند ساعتی از طبیعت بکر و محیط ‌زیست جذابش لذت ببریم.

معرفی جزیره شیدور خلیج فارس

بهترین زمان سفر به جزیره شیدور چه فصلی‌ست؟

در فصل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها عموما اجازه ورود گردشگران صادر نمی‌شود. اما در فصل‌های دیگر هم باید حسابی مراقب اثری باشیم که از خودمان در طبیعت جزیره به‌جا می‌گذاریم.

تابستان هرمزگان گرم است. پس بهتر است به پاییز و زمستان فکر کنیم. پیش از سفر باید شرایط آب‌وهوایی را بررسی کنیم. در کنار بررسی گزارش هواشناسی، می‌توانیم از محلی‌ها تحقیق کنیم.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط