Header-inner
معرفی حمام های تاریخی ایران

معرفی حمام های تاریخی ایران

283 24-مهر-1399
معرفی حمام های تاریخی ایران
معرفی حمام های تاریخی ایران

در گذشته حمام‌ها یک‌ جور مکان عمومی برای بعضی گردهمایی‌های خانوادگی و محلی بوده است. مانند حمام‌های عروسی و دامادی در مقابل خوشی‌ها و جشن‌ها، حمام‌ها در تاریخ گاهی محل اعدام و ترور بوده‌اند که قتل امیرکبیر در حمام فین کاشان یکی از مهم ترینشان است.با ارشیا گشت همراه باشید ما در این بخش چند حمام تاریخی ایران را به شما معرفی میکنیم. حمام‌هایی که آن‌قدر زیبا و مشهور بوده‌اند که خوشبختانه از گزند حوادث دور مانده‌اند و ثبت تاریخی شده‌اند و امروز در قالب موزه و رستوران و… نفس می‌کشند. 

حمام های تاریخی ایران

حمام ‌گنجعلی‌خان در کرمان

این حمام در دوران صفوی و به دستورحاکم کرمان گنجعلی خان ساخته شده است . گنجعلی خان در کرمان کارهای عمرانی بسیاری انجام داده است . 
او در ابتدا یک میدان بزرگ ساخت و اطراف آن بناهایی مانند مسجد، مدرسه، بازار و حمام را بنا کرد. حمام گنجعلی خان محل تجمع و تفرجگاهی در مرکز شهر بوده است. رختکن این حمام گوشه‌هایی خلوت و تو در تو دارد که گفته می‌شود گوشه‌هایی برای خلوت و گفت‌وگو و عبادت بوده‌اند.
حمام گنجعلی‌خان در زمان خود بنایی ضد زلزله بوده است. این حمام از آب قنات بهره می‌گرفته و کاشی‌کاری‌های چشم‌نوازی دارد. این حمام امروزه موزه‌ی مردم‌شناسی شده است.

حمام های تاریخی ایران

حمام فین 

یکی دیگر از حمام های تاریخی ایران که همه تقریبا آن را می‌شناسند . حمام فین کاشان است. حمامی که  در آن رگ امیرکبیر را زدند و بخشی از تاریخ ایران ورق خورد. این حمام در باغ فین کاشان قرار دارد که خود نمونه‌ی زیبایی از باغ‌های ایرانی است.در باغ فین دو حمام کوچک و بزرگ وجود دارد. حمام کوچک در دوران صفویه و حمام بزرگ در دوران قاجار ساخته شده است که بعد از ساخت آن، حمام بزرگ مخصوص رجال دولتی و افراد مهم جامعه بود و حمام کوچک به مردم عادی اختصاص داشت. این حمام علاوه بر ثبت ملی در یونسکو ثبت شده است.

حمام های تاریخی ایران

حمام وکیل کرمان

حمام وکیل در دوران قاجار ساخته شده است. مانند همه‌ی حمام‌ها دارای بخش‌های متفاوت بوده و نقش‌ونگار زیبایی دارد. همچنین حجاری حوض‌های آن بسیار زیبا و خاص است. این حمام در حال حاضر رستوران و چای‌خانه‌ی سنتی است و بعد از گشت زدن در بازار کرمان می‌توانید ساعتی در آن استراحت کنید و چیزی بخورید یا بنوشید.

حمام های تاریخی ایران

حمام پهنه درسمنان

حمام پهنه درسمنان در دوران تیموری‌ها ساخته شده است. یکی از قسمتهای تماشایی حمام ، کاشی‌کاری سردر زیبای آن است که بالای در ورودی هم اشعاری به خط نستعلیق استادانه نوشته شده است. 
مهم‌ترین اثری که در این موزه نگهداری می‌شود، استخوان‌های مادر و جنینی است که در شکم دارد. قدمت این استخوان‌ها ۴۵۰۰ سال تخمین زده شده‌ است. سازمان میراث فرهنگی استان در سال ۱۳۷۳ این بنا را دوباره بازسازی کرد و به عنوان موزه‌ مردم‌شناسی برای مردم گشوده شد.

حمام صفا در شهرقزوین

این گرمابه در دوران قاجار ساخته شده و در خیابان مولوی قزوین قرار دارد .ویژگی بزرگ این حمام این است که هنوز کاربری گرمابه دارد، یعنی نه موزه شده و نه رستوران ونه چای‌خانه اگر از این‌ گردشگران اهل ماجراجویی و تجربه کردن هستید، تجربه‌ی استحمام و مشت‌ومال در این حمام می‌تواند تجربه‌ای کم‌نظیر باشد. تمام بخش‌های داخلی این حمام از سنگ نفیس مرمر ساخته شده و خوشبختانه در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

حمام های تاریخی ایران

حمام وکیل شیراز

این حمام هم بخشی از مجموعه‌ای به‌نام وکیل در قلب شهر شیراز است که مجاور مسجد وکیل در دوران زندیه ساخته شده است. معماری این حمام در زمان و نوع خودش بسیار پیشرفته بوده است. بخشی در این حمام به شاه اختصاص داشته که به آن شاه‌نشین می‌گویند و مانند تمامی حمام‌های تاریخی از نقش ‌و نگارهای زیبایی بهره برده است. این بنا در فهرست آثار ملی ثبت شده و امروزه کاربری موزه دارد.

حمامِ خان در یزد

حمام خان هم بخشی از مجموعه‌ای است که به دستور حاکم یزد در دوران قاجار در میدان خان شهر یزد بنا شده است. این حمام نقش‌ونگارهای زیبایی دارد که نقاشی‌های بخش ورودی آن ملهم از شاهنامه‌اند. بنای حمام مشتمل بر ورودی ها، سربینه، گرم‌خانه و فضاهای مرتبط با آن‌ها و همچنین استخری در کنار گرم‌خانه است. این بنا امروزه کاربری رستوران و چای‌خانه‌ی سنتی دارد.

حمام های تاریخی ایران

حمام چهارفصل اراک

یکی از بزرگ‌ ترین حمام های تاریخی ایران حمام چهارفصل اراک است که در دوران قاجار ساخته شده است. این حمام در خیابان بهشتی اراک قرار دارد. کاشی‌کاری‌های پرنقش ‌ونگار آن چشم‌گیر است و در بخشی از نقش ‌ونگارهای این حمام طبیعت چهارفصل دیده می‌شود و علت نام‌گذاری‌اش هم همین است. حمام چهارفصل اراک علاوه بر این‌که بزرگ‌ترین حمام تاریخی ایران است، تنها حمامی است که بخش مخصوص اقلیت‌های دینی داشته است. می‌گویند بانی این بنا در زمستان دیده که مادری یهودی کودک خود را در فضای باز حمام می‌کرده و وقتی از او می‌پرسد، می‌فهمد اقلیت‌ها حق استفاده از حمام‌های عمومی را ندارند برای آن‌ها بخشی در نظر می‌گیرد تا بتوانند در حمام سرپوشیده و مجهز استفاده کنند. امروزه این حمام موزه‌ مردم‌شناسی است.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط