Header-inner
معرفی ساحل لیپار چابهار

معرفی ساحل لیپار چابهار

41 27-مهر-1399
معرفی ساحل لیپار چابهار
معرفی ساحل لیپار چابهار

ساحل لیپار صورتی رنگ است و مشابه‌اش در جاهایی مثل بولیوی، استرالیا، کانادا و باکو است .با ارشیا گشت همراه باشید تا این مکان عجیب و غریب را به شما معرفی کنیم.

بندرچابهار

بندرچابهار 

چابهار که محلی‌ها به آن چهبار هم می‌گویند، در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته و منطقه‌ آزاد است.  زمانی که به چابهار سفر می کنی یکی از جاهای دیدنی چابهار که حتما از آن دیدن خواهید کرد و برای شما بسیار جذاب و متفاوت خواهد بود تالاب لیپار است.زمانی که به چابهار رسید کافی است جاده ساحلی چابهار به گواتر و بعد از روستای رمین بگزرانید تا به این ساحل  زیبا برسید.

ساحل لیپار

معرفی ساحل لیپار

در این دنیا جاهای عجیب و غریب زیادی وجود دارد. منظور از جاهای عجیب و غریب هم جاهایی‌ست که چشم‌مان به دیدن‌شان عادت ندارد. شاید فکر کنید این جاهای عجیب و غریب فرسنگ‌ها از ما دورند، ولی در همین ایران جاهای عجیب زیادی هست، مثل ساحل زیبای لیپار این تالاب در جاده ساحلی چابهار به گواتر و 20 کیلومتری شرق چابهار قرار گرفته است.
اسم دیگر تالاب لیپار در چابهار، دریاچه صورتی است و این نام بدین خاطر است که به علت نوع بافت خاک و وجود نوعی از پلانکتونها به رنگ صورتی دیده می شود. 
این تالاب در بین دو کوه قرار گرفته و اطرافش پر است از بوته‌ و درختچه‌ و دارای منظره ای زیبا و کم نظیری است که در کل دنیا فقط چهار مورد از این نوع تالاب وجود دارد. 

ساحل لیپار

رنگ صورتی دریاچه از چیست؟

ما چشممان به رنگ آبی دریا عادت کرده، ولی بعضی وقت‌ها هم باید تصور همیشگی را کنار بگذاریم. دریاچه‌های صورتی کمی در دنیا هست، مثل دریاچه‌های هیلیر، هات لاگون و پینک لیک در استرالیا، دریاچه رِتبا در سنگال، یکی در آفریقای جنوبی، یکی در ونکوور و دیگری در بولیوی و یکی هم در ایران خودمان. اگرچه اینجا رنگ صورتی خفیفی دارد و ممکن است زیاد هم به چشم نیاید.

رنگ صورتی که گاهی به قرمز هم می‌زند، نتیجه فعالیت پلانکتون‌هاست. ۹۳ گونه پلانکتون گیاهی در این تالاب پیدا شده. ضمن این‌که مواد آلی و معدنی زیادی هم از خورهای خلیج،‌ وارد این منطقه می‌شوند. دلایل دیگری هم هست.
جریان‌های دریایی که طوفان‌های مونسون در دریای عمان ایجاد می‌کنند، نقش مکمل را بازی می‌کنند. طوفان‌ها از نیمه‌های خرداد تا نیمه‌های شهریور به وجود می‌آیند و وقتی به‌پایان برسند، در ماه‌های بهمن تا فروردین، و همچنین شهریور و مهر، جزر و مد قرمز در خلیج گواتر اتفاق می‌افتد.
علت این رنگ قرمز گونه‌ای از تاژک‌داران به‌ اسم نوکتیلوکا میلیاروس است که در این ماه‌ها تعدادش خیلی زیاد می‌شود. تاژک‌داران موجودات ریزی هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند.
آب تالاب حسابی شور است، آنقدر شور که محلی‌ها نمک‌ها را جمع می‌کنند و می‌فروشند.

ساحل لیپار

گونه های جانوری تالاب لیپار

تنوع گیاهی و جانوری در این منطقه بالاست. یکی از گیاهانی که در این منطقه زیاد می‌بینید، پنبه وحشی است. محلی‌ها خوب بلدند از هر گیاهی چه استفاده‌ای بکنند. این پنبه‌ها هم در نهایت تبدیل به تشک و بالش می‌شوند. گیاهان دیگری هم در اینجا هست مثل درخت چِش که گونه‌ای از اقاقیاست و در ساحل جنوب می‌روید.
اما قشنگ ‌تر از همه، درختچه‌های گزنه و بلوط است که کنار ساحل روییده‌اند. آب‌های صورتی به ساحل ماسه‌ای می‌رسد و زردی ماسه‌ها در سبزی درخت‌ها گره می‌خورد. بعد آن بالا آسمان است که همچنان آبی‌ست.

از وقتی تالاب صورتی شکل گرفته، جانوران زیادی هم در آن حوالی زندگی می‌کنند. فلامینگو، حواصیل سفید و خاکستری، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، کشیم یا مرغابی شانه به‌سر، دلیچه که پرنده‌ای شکاری است، طاووسک، مرغ جیرفتی، خوتکا که از اردکیان مهاجر به‌شمار می‌رود، در این منطقه زیاد دیده می‌شوند.

بهترین زمان سفر به ساحل لیپار

چابهار، شهر همیشه بهار است، ولی باتوجه به گرمای جنوب، بهترین زمان سفر به چابهار تعطیلات طولانی در نوروز و البته پاییز و زمستان است.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط