Header-inner
کوه های مریخی چابهار

کوه های مریخی چابهار

177 27-مهر-1399
کوه های مریخی چابهار
کوه های مریخی چابهار

تا حالا اسم کوه های مریخی را شنیده اید ؟ شاید فکر کنید برای دیدنش تا مریخ باید بروید، بدون اینکه بدانید کوه‌ های مریخی جزو عجایب ایران است و برای دیدنش باید فقط زحمت سفر به چابهار را به خودتان بدهید.با ارشیا گشت همراه باشید تا این مکان زیبا را به شما معرفی کنیم.

کوه های مریخی

کوه های مریخی چابهار

یکی دیگر از مناطق دیدنی چابهارکه جزو دیدنی‌ترین جاهای ایران نیز محسوب میشود کوه های مریخی است. این کوه‌ها شاید خیلی شناخته‌شده نباشند، اما در ایران و دنیا کم‌نظیرند. رنگ، جنس و شکل ظاهری‌‌شان خیلی عجیب و غریب است و بیشتر از پنج میلیون سال قدمت دارند. این‌‌ کوه‌ها ادامه رشته کوه‌های زاگرس‌اند که ادامه‌اش به پاکستان می‌رسد و و مشابه‌اش را در نهبندان خراسان جنوبی هم می‌شود دید.
شکل و فرم عجیب و بکر این کوه‌ها  بر اثر فرسایش سریع باد و باران اتفاق افتاده است.این فرسایش‌ها طوری هستند که زمین و خاک در برابرشان  واکنش برابری ندارد و همین هم باعث به وجود آمدن منظره‌ نفس‌گیری شده که ما می‌بینیم.

کوه های مریخی

ارتفاع کوه‌های مینیاتوری اختلاف زیادی با هم دارد. شما با یک رشته کوه هم‌اندازه روبرو نیستید. یکی ۵ متر بلندی دارد و دیگری ۱۰۰ متر. با توجه به اینکه اینکه جنس کوه‌ها از ماسه و خاک رس و رسوبات آهکی‌ست، چابهاری‌ها در تولید سیمان و آجر هم از خاک این کوه‌ها استفاده می‌کنند.
رنگ زیبای این کوه‌ها سفید مایل به طوسی‌ست. شیارها، جلوه‌ عجیبی به کوه‌ها داده‌اند. کارشناسان می‌گویند این کوه‌ها سال‌ها زیر خاک بوده‌اند و در طی سالیان و بعد از سال‌ها بارش و فرسایش از زیر خاک بیرون آمده‌اند. به‌خاطر شیارهای ریز و نزدیک به همی که روی دامنه‌ کوه‌ها دیده می‌شوند به این کوه‌ها، کوه مینیاتوری هم می‌گویند.

 

یکی دیگر از جذابیت‌های کوه‌ مریخی، فسیل‌ صدف و ماهی و نهنگ است که در گوشه‌ و کنار اینجا پیدا شده. برخی می‌گویند احتمالا یا این کوه‌ها زمانی زیر آب‌های دریای عمان بوده‌اند، یا اینکه جزر و مد دریا به این منطقه هم می‌رسیده و اثرش به این شکل به‌جا مانده.
به دلیل سرعت فرسایش در این ناحیه، هیچ درخت و بوته‌ای روی کوه‌ها رشد نکرده. البته این بی‌آب و علف بودن، لطمه‌ای هم به ظاهر اینجا نزده و چیزی از جلوه‌ کوه‌‌ها کم نکرده و فقط باعث شده یکی، برای چرای حیوان‌ها و کشاورزی مناسب نباشد و دیگر اینکه، در دسته‌ بدلند یا بدبوم قرار بگیرد. اگرچه در این حوالی به دلیل نزدیکی به تالاب لیپار و دریای عمان، عقاب دشتی، حواصیل، تیهو و فلامینگو پیدا می‌شود.
شگفتی این کوه‌ها وقتی بیشتر می‌شود که در سمت دیگر جاده چشم‌تان به منظره دریای عمان بخورد. آسمان آبی در بالا، کوه‌های چین‌خورده خارق‌العاده در یک طرف و آب‌های آبی دریای عمان در سمت دیگر جاده، کاری می‌کنند که دل‌تان نخواهد از این‌جا بروید. با تغییر نور روز، رنگ کوه‌ها هم تغییر می‌کند.

امکانات منطقه کوه های مریخی 

آسمان این حوالی هم قشنگ و صاف است. در آسمان این ناحیه می‌شود ۱۴ صورت فلکی را در یک زمان رصد کرد. چند سالی‌ست که در این منطقه مجتمع گردشگری‌ای ساخته شده که در آن امکانات رفاهی‌ای مثل سرویس بهداشتی، آلاچیق، ۶ سوئیت و سکویی برای رصد ستاره‌ها پیدا می‌شود.

مسیر دسترسی به کوه های مریخی

این کوه‌ها زیبا در جاده چابهار به بندر گواتر قرار دارند که خودش یکی از زیباترین جاده‌های ایران است. در این جاده و در کیلومتر ۴۰، دریا را در سمت راست جاده می‌بینید و کم‌کم منظره‌ کوه‌ها در سمت چپ هم نمایان می‌شوند و تا چندین کیلومتر هم ادامه پیدا می‌کنند. مسیر آسفالت است و عرض کمی دارد.

بهترین زمان سفر به کوه های مریخی

تعطیلات نوروز طولانی‌ست و به‌درد سفر به مقصدهای دور می‌خورد، ولی شاید این موقع نتوانید بلیط و جا پیدا کنید و بهتر باشد به موقع دیگری فکر کنید. مثلا پاییز و زمستان‌ها هوای اینجا بهاری می‌شود، آفتاب ملایم است و از داغی جنوب خبری نیست.


این مطلب را به دوستانتان پیشنهاد کنید

برچسب ها
مطالب مرتبط